Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Punca ikan arowana mati....story sikit...

Go down 
gabanzshah
kyo82
kama_aro
Admin
cekodok
NADEEN
boojoy
miang
12 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
miang
Admin

Punca ikan arowana mati....story sikit... Empty
PostSubject: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 04, 2011 2:05 pm

salam semua...kat sini aku harap kita blh kongsi apa punca penyebab ikan yg kita / kengkawan kita bela mati...so sekurang2nya boleh di jadikan panduan antara kita....terpikir nak bukak topik nie sbb bro awang punya ikan mati...puncanya berkemungkinan campur banyak ubatan...(laporan sebenar punca kematian masih belum di terima dari pakar forensik jabatan haiwan he3)...kalau tak menyusahkan harap dapat kongsi...he3
Back to top Go down
boojoy

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 04, 2011 5:59 pm

aku sokong... akunyer ikan mati pasal bg kat pakcik aku... punca pasal air... pakcik aku pakai top filter... masalah top filter yg biasa nih, die x tapis air ngan sebaik2nyer... so, air x cantik... ikan langgar dinding pon x sedar... last2, mati....pada aku jaga kawalan air... x payah nak pakai ubat giler2... pengalaman aku, kalu ikan sakit, tukar air...tp step by step... aku x pernah pakai meter ph pun, ikan tetap ok... bak kata ko dulu ler miang, karektor ikan kene amik tahu...kalu pelik, mayb something dah jadi kat die...so, JAGA KUALITI AIR...YG JERNIH X SEMESTINYA BERSIH...YG TOHOR X SEMESTINYE KOTOR...
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 04, 2011 8:09 pm

boojoy wrote:
aku sokong... akunyer ikan mati pasal bg kat pakcik aku... punca pasal air... pakcik aku pakai top filter... masalah top filter yg biasa nih, die x tapis air ngan sebaik2nyer... so, air x cantik... ikan langgar dinding pon x sedar... last2, mati....pada aku jaga kawalan air... x payah nak pakai ubat giler2... pengalaman aku, kalu ikan sakit, tukar air...tp step by step... aku x pernah pakai meter ph pun, ikan tetap ok... bak kata ko dulu ler miang, karektor ikan kene amik tahu...kalu pelik, mayb something dah jadi kat die...so, JAGA KUALITI AIR...YG JERNIH X SEMESTINYA BERSIH...YG TOHOR X SEMESTINYE KOTOR...

ha3...betull...ikan arowana nie ada perangai masing2...ada yg kuat makan..ada yg malas makan..ada yg makan tak memilih..ada makan memilih...perangainya lain2...macam org....kalau buat com tank pulak..ada yg kaki buli...gengser merangkap samseng...semua ikan di pukulnya...ada pulak yg kaki kena buli...ada yg steady....ada yg suka berlagak bila nampak tuan..ada yg penakut....tak pecaya?try perati...tempoh 3 bulan bela aro ni adalah tempoh nak sesuaikan ikan dgn tuan...time tulah nak kenal perangai dia....so kalau lain mcm perangai dia dari biasa...jaga2 lah ada yg tak kena la tu...

Member aku punya ikan HB 6 inci mati....sbbnya...makan ikan tiger tersangkut kat tekak....terus mati sebab tak boleh telan...tujuan letak ikan tiger nie sbb nak tengok air....nie jenis ikan yg pelahap kuat makan...
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 3:54 am

aku pye ikan penah mati gak...
aku nk tukar air...
amek getah paip...tadah air dlm tank...
ps tu letak anti klorin...dh 2 hari...baru masuk air dlm akuarium...
sok pagi tgk ikan aku mati...
setelah d bedah siasat...ikan aku mati keracunan??dari mana dtg nya racun????
kaji pye kaji pye kaji...hahh, kt getah paip..pak cik aku nk meracun kebun...sumbat getah paip dlm tong racun..
dh tu pakai getah paip aku lak...hehhh, selamber aku guna wat tukar air akuarium...sebulan aku x tegur pak cik aku...
Back to top Go down
http://bumiemasaquaculture.blogspot.com/
cekodok

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 7:57 pm

NADEEN wrote:
aku pye ikan penah mati gak...
aku nk tukar air...
amek getah paip...tadah air dlm tank...
ps tu letak anti klorin...dh 2 hari...baru masuk air dlm akuarium...
sok pagi tgk ikan aku mati...
setelah d bedah siasat...ikan aku mati keracunan??dari mana dtg nya racun????
kaji pye kaji pye kaji...hahh, kt getah paip..pak cik aku nk meracun kebun...sumbat getah paip dlm tong racun..
dh tu pakai getah paip aku lak...hehhh, selamber aku guna wat tukar air akuarium...sebulan aku x tegur pak cik aku...

kesiannyer...sabo jela bro...bg aku la..kite khaskan getah paip utk tukar air aro je..jgn guna utk lain2...
Back to top Go down
cekodok

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 7:58 pm

boojoy wrote:

aku sokong 100%...jaga kualiti air je..xpyh pakai ubat pn xpe..
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 8:11 pm

aku de gak wat sket kajian...(mcm profesor lak..haha)
aku try letak arowana dari kecik smpi besar...
aku tanak tukar air dlm masa 4 bulan..
aku nk tgk ape jd??so far...xde ape2 yg jd lak...
ikan aku sehat..

ni haaa...

[img]Punca ikan arowana mati....story sikit... 89358163 [/img]
Back to top Go down
cekodok

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 8:23 pm

NADEEN wrote:
ikan aku sehat..

ni haaa...

mg ke tu bro?mmg cantik...
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 8:29 pm

aah...MG
try tgk klu kita x jaga dia..
adkh kaler dia naik??
cantik ke??bkn ape, slalu org ckp arowana ni kne letak lampu lah, air kna jaga lah...
hahh, ni aku x jaga air, lampu pn kadang2 pasang, kdg2 x...makanan, anak ikan ngn udang je...
filter x ganti...sume aku biar je...nk tgk..ape jadi...
Back to top Go down
cekodok

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 11, 2011 11:41 pm

NADEEN wrote:
aah...MG
try tgk klu kita x jaga dia..
adkh kaler dia naik??
cantik ke??bkn ape, slalu org ckp arowana ni kne letak lampu lah, air kna jaga lah...
hahh, ni aku x jaga air, lampu pn kadang2 pasang, kdg2 x...makanan, anak ikan ngn udang je...
filter x ganti...sume aku biar je...nk tgk..ape jadi...

bagus gak bro nadeen buat camtu..nanti bleh la share hasil kajian ngn mmber2 kt forum ni..
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeThu May 12, 2011 12:22 am

setakat ni..tu je la yg aku leh share...
ikan ok, xde masalah...kaler pun ok..
so, tggu up date aku utk 2 bulan lg...heheh
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeFri May 13, 2011 5:43 am

huhu simpati ngn nasib nadeen, kesian gak kat pakcik dia yg tak tau apa² tu hehe

aku nye arowana pun penah mati 2 ekor, jenis banjar red
sekor tu mati sebb kena penyakit kat mata, mata dia jadi bengkak mcm belon
sekor lagi mati sebb aku dok pindah² dia sebb nk tukaq air aqua huhu

sayang² Sad
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeFri May 13, 2011 10:31 am

miang wrote:
salam semua...kat sini aku harap kita blh kongsi apa punca penyebab ikan yg kita / kengkawan kita bela mati...so sekurang2nya boleh di jadikan panduan antara kita....terpikir nak bukak topik nie sbb bro awang punya ikan mati...puncanya berkemungkinan campur banyak ubatan...(laporan sebenar punca kematian masih belum di terima dari pakar forensik jabatan haiwan he3)...kalau tak menyusahkan harap dapat kongsi...he3

salam semua...
sabtu sok genap seminggu comm tank aku (anak saiz 4")....
masuk nie 2 pcs kembali ke rahmatullah...

Day 5- 1 ekor jalan
Gejala = aku tgk taik dia cam tak lawas keluar cam tiub lutsinar memanjang x putus2...start dari Day 1 lagik
Punca = aku pun x tau....kalo bole kawan yg ada pengalaman tlg bagik nasihat
rawatan cubaan = aku asingkan ke tank lain, letak ubat A1, temp + 30C.......akhirnya kecundang jua....
atau cara aku yg x betul.....mintak nasihat lagik

Day 6 - 1 lagik pulak jalan...bertimpa2
Gejala = kawasan bawah sirip pectoral dia lebam teruk abis pecah darah
Punca = yang ni confirm kena hantam ngan budak juvana
rawatan cubaan = sama cam cara atas....pun kecundang jugak.....untuk gang2 juvana ni aku asingkan
pakai partition kat dlm com tank yg sama jugak, pastu aku pasang power head bagi ada
arus sket sampai le ke ari ni...tapik gado jugak...x makan saman
Ada x cara kita nak elak gaduh nie? Camna la cara betul nak rawat mereka2 yg tercedera nie?

Ada satu soalan rasa cam off topic sket....
ari tu aku ada baca bro miang ada post pasal beneficial bacteria.. camna nak guna bendalah nie? apa brand bro guna?...camna nak maintain dia... sesuai x kalo digunakan dgn top filter cap ayam yg aku guna skrg nie.

Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeFri May 13, 2011 10:46 am

Comm ko ada brapa ekor ni bro?Kes buli mg akan sentiasa berlaku...Dah btul cara ko buat partition tu...bia dia nampak ikan lain tapi xleh nak buli...lama2 nt dia dah malas nak membuli lagi...2nd kematian tu mgkin sebab terlewat nak kuarantin...1st kematian mgkin sebab ikan xstabil lagi...Apapun wallahualam...itu semua kemungkinan...Hope pasni xda mslh dah ikan ko...Pasal comm ni better kita tanya Miang je...Dia mg berpengalaman
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeFri May 13, 2011 10:56 am

kyo82 wrote:
Comm ko ada brapa ekor ni bro?Kes buli mg akan sentiasa berlaku...Dah btul cara ko buat partition tu...bia dia nampak ikan lain tapi xleh nak buli...lama2 nt dia dah malas nak membuli lagi...2nd kematian tu mgkin sebab terlewat nak kuarantin...1st kematian mgkin sebab ikan xstabil lagi...Apapun wallahualam...itu semua kemungkinan...Hope pasni xda mslh dah ikan ko...Pasal comm ni better kita tanya Miang je...Dia mg berpengalaman

dulu2 15pcs/akua (4x1.5x1.5)....2 nos.
la nie dah jadik 14/tank....aduiiii....
tu ler...dok tunggu gak bro kita tu komen niiii....msk tido awal kot dia.....

oiiit lewat tido ini malam? layan ikan ke?
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeFri May 13, 2011 3:32 pm

Biasala...Survey2 n layan2 dlu ikan yg org tunjuk kat internet...ikan aku xleh layan sgt sebab nak mkn je...hehehe...Miang tgh kira duit tu sebab nak angkat MG xlama lagi...Akupun tgah berangan ni...hehe...Insya Allah pas cuti sek ni merasa la MG baru...Pasal comm bro tu xlama lagi stabilla tu..Kat area umah aku ada org bukan setakat bela 1 comm je tapi hampir 10 comm @ mgkin lebih...Ni dok plan nak beli kamera nt blhla tgkp gambar aro yg best2.
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeFri May 13, 2011 6:26 pm

kyo82 wrote:
Biasala...Survey2 n layan2 dlu ikan yg org tunjuk kat internet...ikan aku xleh layan sgt sebab nak mkn je...hehehe...Miang tgh kira duit tu sebab nak angkat MG xlama lagi...Akupun tgah berangan ni...hehe...Insya Allah pas cuti sek ni merasa la MG baru...Pasal comm bro tu xlama lagi stabilla tu..Kat area umah aku ada org bukan setakat bela 1 comm je tapi hampir 10 comm @ mgkin lebih...Ni dok plan nak beli kamera nt blhla tgkp gambar aro yg best2.

perghhhhhhhh.....angkat lagik MG...
mmg pecinta aro sejati hangpa nie...

PM mai la no hp. mana tau tup2 sampai lagik kat BM...leh gak kena tt
bro miang dah dpt. no. dia dah....cuma x pernah call je lagik...

insyallah satgi maybe aku turun BM...
tumpang tgk ikan member jeee lee kat tebuk panchur..
dia kasi upah org bela.....

Mintak2 makbul la kata2 hang tu.....
10 comm!!!!! uih dasyattt...rasa2 nye kalo one man show....susah nak maintain byk cam tu..
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeSat May 14, 2011 1:11 am

kama_aro wrote:
miang wrote:

salam semua...

Day 5- 1 ekor jalan
Gejala = aku tgk taik dia cam tak lawas keluar cam tiub lutsinar memanjang x putus2...start dari Day 1 lagik
rawatan cubaan = aku asingkan ke tank lain, letak ubat A1, temp + 30C.......akhirnya kecundang jua....

rawatan cubaan = sama cam cara atas....pun kecundang jugak.....untuk gang2 juvana ni aku asingkan
pakai partition kat dlm com tank yg sama jugak, pastu aku pasang power head bagi ada
Ada x cara kita nak elak gaduh nie? Camna la cara betul nak rawat mereka2 yg tercedera nie?

ari tu aku ada baca bro miang ada post pasal beneficial bacteria.. camna nak guna bendalah nie? apa brand bro guna?...camna nak maintain dia... sesuai x kalo digunakan dgn top filter cap ayam yg aku guna skrg nie.

berapa ekor hang letak dalam satu tank?ikan saiz berapa inci?

ikan pertama : ko letak ubat s1 ke a1?a1 guna untuk apa?kalau dia berak mcm tu,rasa2nya...sakit dalam perut....knp tak guna ubat internal bacteria...first comm aku dulu....aku penah guna satu ubat super internal bacteria and ulser away...kat ikan aku yg sakit dalam perut..alhamdulillah ok...ocean free punya kalau tak silap...botolnya aku dah buang.....pada pendapat akulah...set suhu untuk ikn yg kena sakit external....

ikan kedua bergaduh sbb cedera: ikan cedera ko blh guna dua ubat....s1 / ubat kuning atau org pggl serbuk jepun.....ubat kuning nie antibiotik....aku kalau ikan gaduh luka2 aku guna salah satu ubat nie.....hang tak perasan ke dia gaduh...kalau dah teruk cederanya takut organ dalam rosak....kalau setakat sisik je blh baik...ikn kecik lagi jgn over dos...kurang dos tak pe...secukup rasa lah org kat...bukan sesuka hati...

ikan aku pun gaduh gak..tapi tak teruk sangat....sblm tu aku nk tau...berapa ekor dalam satu tank,tank luas mana,paras air mcmana......aku kalau ikan aku gaduh...aku denda dorg....aku bagi arus kuat2....air bagi ngam2 atas sikit badan dia...biarkan seminggu...pastu dia ok...gaduh lagi aku buat lagi mcmtu...lelama ok....ko ada ltk anak lampam tak?letak banyak sikit...ltk saiz lbh kurang dia...kalau dia nak hentam...lampam dia akan belasah...

aku pakai PSB bacteria dari otto....aku ada pakai top/side/sump filter....aku letak ikut arahan....biasanya aku ltk kurang dari sukatan takut overdos....2 minggu sekali je aku ltk...hang ambik ikan dalam dua induk yg sama kan?
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeSat May 14, 2011 1:15 am

kama_aro wrote:
kyo82 wrote:

perghhhhhhhh.....angkat lagik MG...
mmg pecinta aro sejati hangpa nie...

PM mai la no hp. mana tau tup2 sampai lagik kat BM...leh gak kena tt
bro miang dah dpt. no. dia dah....cuma x pernah call je lagik...

insyallah satgi maybe aku turun BM...
tumpang tgk ikan member jeee lee kat tebuk panchur..
dia kasi upah org bela.....

Mintak2 makbul la kata2 hang tu.....
10 comm!!!!! uih dasyattt...rasa2 nye kalo one man show....susah nak maintain byk cam tu..

kalau kerja setengah hari blh buat 10 com...cuma kena set paip buat betul2...paip keluar air...paip masuk air...sistem2 nie kena smart lah org kata...modal makan pun kena kuat....

Last edited by miang on Sat May 14, 2011 1:24 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeSat May 14, 2011 1:20 am

ikan nyaris mati.............

kalau ada sesapa ada anak kecik jangan ajar diorg cara mcmana nak letak anti klorin...pgalaman aku sendiri....aku ajar anak aku letak anti klorin dalam aquarium.....satu hari tu...aku tgk dia sibuk semacam je...dia ambik penutup anti klorin....dia bancuh dgn air sabun...bukak penutup terus masukkan air sabun...nasib dpn mata aku...dia kata nat try apa yg abah ajar....pehhhh....nasib tak jalan ikan tu....HB umur setahun setengah....tank double...atas bwh....atas MG...bwh HB....cepat2 ambik plastik...tangkap ikan....cuci tank bersih2...masuk air...masuk ikan...alhamdulillah ok...kalau tak selamatttt....
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeSat May 14, 2011 8:12 am

miang wrote:
kama_aro wrote:
miang wrote:

salam semua...

Day 5- 1 ekor jalan

berapa ekor hang letak dalam satu tank?ikan saiz berapa inci?

ikan pertama : ko letak ubat s1 ke a1?a1 guna untuk apa?kalau dia berak mcm tu,rasa2nya...sakit dalam perut....knp tak guna ubat internal bacteria...first comm aku dulu....aku penah guna satu ubat super internal bacteria and ulser away...kat ikan aku yg sakit dalam perut..alhamdulillah ok...ocean free punya kalau tak silap...botolnya aku dah buang.....pada pendapat akulah...set suhu untuk ikn yg kena sakit external....

ikan kedua bergaduh sbb cedera: ikan cedera ko blh guna dua ubat....s1 / ubat kuning atau org pggl serbuk jepun.....ubat kuning nie antibiotik....aku kalau ikan gaduh luka2 aku guna salah satu ubat nie.....hang tak perasan ke dia gaduh...kalau dah teruk cederanya takut organ dalam rosak....kalau setakat sisik je blh baik...ikn kecik lagi jgn over dos...kurang dos tak pe...secukup rasa lah org kat...bukan sesuka hati...

ikan aku pun gaduh gak..tapi tak teruk sangat....sblm tu aku nk tau...berapa ekor dalam satu tank,tank luas mana,paras air mcmana......aku kalau ikan aku gaduh...aku denda dorg....aku bagi arus kuat2....air bagi ngam2 atas sikit badan dia...biarkan seminggu...pastu dia ok...gaduh lagi aku buat lagi mcmtu...lelama ok....ko ada ltk anak lampam tak?letak banyak sikit...ltk saiz lbh kurang dia...kalau dia nak hentam...lampam dia akan belasah...

aku pakai PSB bacteria dari otto....aku ada pakai top/side/sump filter....aku letak ikut arahan....biasanya aku ltk kurang dari sukatan takut overdos....2 minggu sekali je aku ltk...hang ambik ikan dalam dua induk yg sama kan?
ada otai aro pernah berpesan jgn gunakan s1 pada anak aro..ubat jepun lg mujarab dan x bahaya pd anak2 aro tu.
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeSat May 14, 2011 9:46 am

huhu..aku pun nak share gak pengalaman aro aku mati..ikan MG, ikan ni sebenarnya ok je pd asalnya..tapi aku "terbagi" ayah aku utk tukar air aquarium waktu aku takde kat umah..so apa yg ayah aku buat aku pun x pasti sgt la..tapi aku syak dia x letak anti klorin masa tukar air tu sbb mula2 lepas dia tukar air ikan tu dia kata ikan ok je berenang..tapi lepas sejam mcm tu..ikan mula terbalik2..lompat2 sampai hentam tutup akuarium..then mati la ikan tu tak lama lepas tu..huhu..takde rezeki aku la nak tgk ikan tu besar..aku bela dr size 7 inch sampai size 12-13inci je la yg sempat..bg aku la klorin dlm air paip ni memg betul2 power..cepat betul effect dia utk buat ikan mati.
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeSat May 14, 2011 10:45 am

Huhu...Klorin tu cam klorox la bro...Cuba kita minum klorox jadi ape?Ni kan pulak ikan kan...Plg selamat belila 1 tank utk peram air dlu...dalam seminggu pastu baru guna...Then kalo bela bil aro yg byk beli je penapis klorin tu...Senang keje...Bukn pe kita ni ada keje n hobi lain...kdg2 xsempat nak buat pape kat aro...so amik jln mudah
Back to top Go down
sham/kb

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 18, 2011 9:40 pm

NADEEN wrote:
ikan aku sehat..

ni haaa...

fuhh....hebat bro buat kajian...cam filter bro x tukar gak ke dalam 4 bulan tu....lega skit kawe nk tinggal aro g umrah minggu...risau air tak tukar...
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitimeWed May 18, 2011 10:24 pm

sham/kb wrote:
NADEEN wrote:
ikan aku sehat..

ni haaa...

fuhh....hebat bro buat kajian...cam filter bro x tukar gak ke dalam 4 bulan tu....lega skit kawe nk tinggal aro g umrah minggu...risau air tak tukar...

takpe bro kalo air ko dah maintain ok..ko leh tinggal je x payah tukar air..
dulu ikan aku tu mati camtu la..asalnya air akuarium aku tu ok..tapi sbb dah biasa seminggu sekali tukar air lebih kurg 2 baldi..waktu tu aku kat kg..so bagi la ayah aku yg ada kat rmh utk tukar air..last2 selamat aro aku jalan..pengajaran2..huhu..
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Punca ikan arowana mati....story sikit...   Punca ikan arowana mati....story sikit... Icon_minitime

Back to top Go down

Punca ikan arowana mati....story sikit...
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Daripada 40 anak ikan mati 37.
» arowana wild tasik bera..tak tau jenis apa ni..tlg bg sikit komen jenis apa.??
» Bila ikan arowana akan mengawan? bagaimana arowana mengawan?
» Ikan Arowana
» Anak ikan arowana