Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

IKAN SAYA SAKIT...

Go down 
^MoloT0V*Lan^
mr.gabanz
Burnaro80
taro151213
aro2011
riznet
10 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
riznet

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 10:08 am

Assalam semua kengkawan dan abang2 otai lam forum nie..
Nak mintak tolong sket berkaitan ngan penyakit ikan aro...
ikan aro saya ada cam luka kat sisik(tengah2 badan) bewarna merah dan sisiknya cam lusuh warna...
pada pendapat kengkawan semua, adakah ianya parasit/kutu...atau lain2..

ikan saya tak penah ader sakit sebelum nie... air pon bersih dan jernih.. saya guna external canis.. 5bay..
ikan saya kat 18inc umur pon dan masuk 3 tahun..Setakat nie ikan saya berenang cam biasa ..takde lompat2 atau bergesel/langgar cermin atau gigit ekor.... semua ok cuma sisiknya dah masuk 5 sisik cam lusuh... saya hanya guna S1 jer.. takut gak ni kes serius ker... mintak tolong yer pada kengkawan yang dah biasa berdepan ngan masalah nie atau tau puncanya... ikan yang sakit nie adalah koleksi kesayangan dan teragung saya setakat nie....

lagi satu, saya banyak dengar pasal masalah ikan mati selepas tukar air... saya sendiri ngaku saya tak penah nak tadah(quarantine) air dulu.. tiap kali nak tukar air.. saya buang hampir 40% air lam akuarium dan ngan selamba saya masukkan straight 2 the akuarium air dari paip.... pastu saya letak anti klorin (saya picitlah botol tu 2-3 kali...) sebab lau nak tadah air.... harap tangki atas bumbung umah saya jer.. umah saya kecik, pastu mana datang lak saya nak letak bekas nak tadah air tu 2-3 hari... tambah lak saya ada 1 akua 5kaki, 1 akua 4kaki dan 2 akua 3kaki untuk bela aro dan oscar je.. jenuh saya lau nak tadah-menadah nie.... saya pon bukan rajin sangat nak buat beperingkat2 bab tukar dan cuci akua... kengkadang saya cuci belah dalam akuarium 'LIVE' bersama ikan didalam.. lau nak pindah2 ni, saya takot aro mengganas. leh banjir umah dibuatnya ngan bini bising time tukar air nie.. Kengkawan mesti paham pasal apa... jadi bagi saya takde jalan yang lebih mudah dan cepat selain dari straight to the paip...

pasal sisik tadi jangan lupa yer kengkawan....
Tolong yer kengkawan... ma kasih
Back to top Go down
aro2011

aro2011

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 7:14 pm

riznet wrote:
ikan aro saya ada cam luka kat sisik(tengah2 badan) bewarna merah dan sisiknya cam lusuh warna...

ikan saya tak penah ader sakit sebelum nie... air pon bersih dan jernih.. saya guna external canis.. 5bay..
ikan saya kat 18inc umur pon dan masuk 3 tahun..Setakat nie ikan saya berenang cam biasa ..takde lompat2 atau bergesel/langgar cermin atau gigit ekor.... semua ok cuma sisiknya dah masuk 5 sisik cam lusuh... saya hanya guna S1 jer.. takut gak ni kes serius ker... mintak tolong yer pada kengkawan yang dah biasa berdepan ngan masalah nie atau tau puncanya... ikan yang sakit nie adalah koleksi kesayangan dan teragung saya setakat nie....

lagi satu, saya banyak dengar pasal masalah ikan mati selepas tukar air... saya sendiri ngaku saya tak penah nak tadah(quarantine) air dulu.. tiap kali nak tukar air.. saya buang hampir 40% air lam akuarium dan ngan selamba saya masukkan straight 2 the akuarium air dari paip.... pastu saya letak anti klorin (saya picitlah botol tu 2-3 kali...) sebab lau nak tadah air.... harap tangki atas bumbung umah saya jer.. umah saya kecik, pastu mana datang lak saya nak letak bekas nak tadah air tu 2-3 hari... tambah lak saya ada 1 akua 5kaki, 1 akua 4kaki dan 2 akua 3kaki untuk bela aro dan oscar je.. jenuh saya lau nak tadah-menadah nie.... saya pon bukan rajin sangat nak buat beperingkat2 bab tukar dan cuci akua... kengkadang saya cuci belah dalam akuarium 'LIVE' bersama ikan didalam.. lau nak pindah2 ni, saya takot aro mengganas. leh banjir umah dibuatnya ngan bini bising time tukar air nie.. Kengkawan mesti paham pasal apa... jadi bagi saya takde jalan yang lebih mudah dan cepat selain dari straight to the paip...

bro tepekle gambar tu...br kawan2 kat cni dapat tgk lebih jelas....
cara tukar air tadi ade musykil ckit....bkn sepatutnya kena masukkan anti klorin dulu baru masukkan air paip?
sbbnya kalo masuk air paip dulu, klorin dlm air tu akan terus attack terus insang ikan....
Back to top Go down
taro151213

taro151213

Location : Rawang > Sg. Buloh > Damansara > Petaling Jaya > Shah Alam

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 7:26 pm

betul kata bro aro2011 tu
lepas buang % air, msuk antiklorin dulu
baru msukkan air paip
klu ikut sy, sy biar 1,2 minit lepas msuk antiklorin,garam
buat ler ape yg patut,cuci filter ke ape ke, pastu baru masukkan air paip..  Very Happy
Back to top Go down
Burnaro80

Burnaro80

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 7:48 pm

Salam Bro..
saya nak share di sini..masalah bro tu rasanya sama dengan masalah saya..

aro xb saya saiz dalam 7 inci baru je mati hari sabtu sudah..
puncanya lepas WC hari Isnin malam..esoknya selasa saya perasan dia dah duduk diam satu tempat..
berenang masih mcm biasa..makan mcm biasa..so saya biarlah..

sampai hari jumaat,,saya tgk ada luka disisik dia belah kiri macam nak tanggal..pastu sirip sebelah insang pun koyak dan hancur..sisik tu mcm ada melecur punya kesan pun ya..

saya trs WC sekali 50% buang air dan masuk garam akua warna pink..
dia ok..happy Nampak tukar air..

esoknya pagi ekor dia, sirip atas bawah dia dah putih2...mmg itu tanda nya aro nak mati berdasarkan pengalaman saya bela aro yg lain sblm ni..

dan sisiknya petang sabtu tu makin teruk lukanya..tepat jam lbh kurang 4 lebih dia nyawa2 ikan...

saya ada gambar dan video saat2 terakhir dia sama saya..
nanti saya tepek..

so nasihat saya, better pakai anti bakteria sbb itu yg seorang pakar arowana suggest tapi saya tak buat..
kemungkinan jangkitan bakteria..

1. saya ingat pasal lampu T5 dia melecur sebab lampu dalam air
2. Atau terlebih letak Nutrafin sukatan tertaruk banyak

Kesimpulannya, mungkin air paip saya ada kuman dan bakteria berbahaya..

Sedih dgn pemergian xb saya..
saya doakan aro bro cepat sembuh, sbb kalau x rawat btl2 mmg boleh mati..
itu yg bro lfs bgtau saya sblm ikan saya mati..

as salam..
Back to top Go down
riznet

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 8:47 pm

"Burnaro80" sisik hancur dan mcm ada kesan melecur ...
tu memang tengah jadi kat aro saya pagi nie... biar betik.....
Ubat bakteria apa yang saya nak kena guna tu... takleh jadi nie.. Bro Burnaro dah cita mati2 nie...
hati sudah ada goncang.... saya baru nak pinjam kawan punya kamera arini... nak upload pic aro sakit saya tu... henset saya nokia baling anjing......so memang takde kamera...

"Aro2011" lollllllllllll... saya punyalah taktau... rupanya masuk anti klorin lu baru air paip... serios xtau... betahun-tahun bela ikan benda camni pon saya taktau... tak sia-sia saya join forum... bikin malu orang jer.... tima kasih.... lau takde masalah malam ni saya upload pic...
Back to top Go down
Burnaro80

Burnaro80

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 10:52 pm

Salam Bro..saya tepk gambar2 terakhir sebelum pemergian xb tersayang..
dari selasa sampai jumaat (start perasan dan WC) x sampai 3 hari..[img]IKAN SAYA SAKIT... Xbd3_zps76d36f92[/img][img]IKAN SAYA SAKIT... Xbd4_zps2c11d7b0[/img][img]IKAN SAYA SAKIT... Xbd5_zpsf93cb171[/img][img]IKAN SAYA SAKIT... Xbd1_zpse6a4e496[/img]

cuba bro tgk gambar ni kalau sama sakit dia...
tentang ubat bakteria tu saya x pasti seba saya pun x sempat nak beli dan aplikasikn untuk ubati sakit dia..
Back to top Go down
Burnaro80

Burnaro80

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 10:54 pm

bro tengok barbell dia layu tak..
itu lagi satu tanda aro tgh sakit...

masuk hari jumaat aro saya dah tak makan
Back to top Go down
mr.gabanz

mr.gabanz

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeSun Apr 13, 2014 11:58 pm

Burnaro80 wrote:
Salam Bro..saya tepk gambar2 terakhir sebelum pemergian xb tersayang..
dari selasa sampai jumaat (start perasan dan WC) x sampai 3 hari..IKAN SAYA SAKIT... <a href=IKAN SAYA SAKIT... Xbd3_zps76d36f92" />IKAN SAYA SAKIT... <a href=IKAN SAYA SAKIT... Xbd4_zps2c11d7b0" />IKAN SAYA SAKIT... <a href=IKAN SAYA SAKIT... Xbd5_zpsf93cb171" />IKAN SAYA SAKIT... <a href=IKAN SAYA SAKIT... Xbd1_zpse6a4e496" />

cuba bro tgk gambar ni kalau sama sakit dia...
tentang ubat bakteria tu saya x pasti seba saya pun x sempat nak beli dan aplikasikn untuk ubati sakit dia..

nie kene internal parasite..
klu kene macam nie..
on heater pastu bubuh garam byk2..

sayang ikan cantik2 mati..
Back to top Go down
mr.gabanz

mr.gabanz

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 12:01 am

riznet wrote:

klu boleh..sebelum masuk ari..bubuh anti-klorin dulu,garam..
bubuh byk pun xpew...beli la anti klorin yg mahal sikit..pastu masuk kan air slow2..
suhu lain..boleh buat aro stress..penyakit senang dtg..

Back to top Go down
taro151213

taro151213

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 12:09 am

sayangnye ikan cantik..
klu ade aro ade msalah
elok bgtau lah kwn2 awal2
senang boleh lah bantu ape yg patut..
xpelah,mungkin dah mase dia nk pergi kan..
Back to top Go down
riznet

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 7:00 am

ni gambar ikan saya... saya ada view topic anchor worm dari "fnd281277" gambar dia memang jelas sangat seperti keadaan sisik ikan saya.... dari penjelasan topik tersebut memang ada kena mengena dengan anak ikan koi... 2 minggu lepas saya ada beli anak ikan koi dari tempat jual makanan haiwan peliharaan. 1st time pegi kedai tu selepas dapat tau 7ekor anak ikan koi saiz 1 inc dengan harga seringgit... murah gila tu.. dan pada masa yang sama saya terus tuang kedalam tank aro tanpa buang air dia dahulu.... nasib baik saya letak kat satu tank jer... jadi kena kat dia sekor jer... ikan MPT dari tank tu terus saya buang longkang.. malas nak panjang cerita...
Lani saya dah pindahkan ikan nie kat tank lain.... tinggal nak letak ubat jer... mahal gila ubat dia petang tadi pi tengok.. brand ocean free kat RM35... tapi takpe.. janji setel problem...
IKAN SAYA SAKIT... 30hsgeu
IKAN SAYA SAKIT... 241tbx5

Ni video ikan saya yang baru upload kat utube...

Tima kasih kengkawan yer... dan banyak2 tima kasih kat owner forum nie...
Back to top Go down
^MoloT0V*Lan^

^MoloT0V*Lan^

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 10:28 am

scratch ni sakit luaran ni, bro try bubuh garam lebih sikit dr biasa dan WC tiap 2 atau 3 hari sekali, ulang letak garam lebih....

betul dr cara bro cuci tu, takyah nak letak aro dlm tempat lain bagai, cuci je, biar aro tu tengok bertapa bro syg kat die.,.. hehe  lol! 

aku letak garam ngan anti klorin dulu lepas buang air akua, baru letak air slow2... kalau ada pakai IE atau arovital, dh penuh baru letak....
Back to top Go down
riznet

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 6:52 pm

selepas saya letak 5 sudu garam + S1 + Anchor Worm(ocean free) + On heater + On T5 mlm tadi..
Kul 4 pagi aro saya jadi dolphin... abis cebeh badan dia bantai palang kaca kat atas tu... bahagian sirip pon ada yang terkoyak.. sisik jangan cita... berkilau-kilau tank saya...
saya terpaksa cut silicon palang kaca kat atas tu tuk tanggalkan sementara...
Formula kat atas tu kejakan worm/parasit atau kejakan ikan saya...?
Back to top Go down
taro151213

taro151213

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 14, 2014 8:49 pm

on heater n letak garam byk skit je bro
campak je 2,3 genggam
lampu xyah on
buih oksigen lebih kan sikit
ubat jgn campur2
tunggu lah otai2 jwp ape perlu buat lepas ni ye bro..
Back to top Go down
sham/kb

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeTue Apr 15, 2014 11:11 am

senang aje nie... taruk ubat malafix botol kaler biru tu..satu tudung selama 5 hari...n tukar air baru..make sure kapas di buang masa buat treatment tu...kompom hilang
Back to top Go down
^MoloT0V*Lan^

^MoloT0V*Lan^

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeWed Apr 16, 2014 2:29 am

Very Happy waaa, bro sham, hehe, lama tak jumpa...
jgn campo2 ubat bro, bahaya tu... Shocked 
Back to top Go down
riznet

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeWed Apr 16, 2014 2:54 am

aro saya dah steady sket... saya WC FULL TANK terus... than saya masuk garam + antiklorin + 2 helai daun ketapang... dia relaks sket mungkin penat lepas jadi dolphin.... rasa lau 3-4 ari tengok dia steady baru try masuk semula ubat dia..
Back to top Go down
^MoloT0V*Lan^

^MoloT0V*Lan^

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeWed Apr 16, 2014 5:57 am

Neutral ok la kalau dh camtu bro, tp jgn bro campur2kan ubat tu, tkut lain plak efek nanti..
Back to top Go down
aro2011

aro2011

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeWed Apr 16, 2014 11:29 pm

IKAN SAYA SAKIT... DSC_7722_zps0151b8b7

ni penyakit yang sama kan?
Back to top Go down
^MoloT0V*Lan^

^MoloT0V*Lan^

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeThu Apr 17, 2014 7:41 pm

study mengikut pandangan mata kasar aku, cam sama je bro?
Back to top Go down
riznet

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeFri Apr 18, 2014 2:59 am

ye betullah bro aro2011...
cuma keadaan sisik ikan saya lebih terk dari ni selepas seminggu...
hari kedua saya perasan keadan sisik dia cam kat gambar bro tu...?
Bro buat apa ...? (SOLUTION)
Back to top Go down
aro2011

aro2011

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeFri Apr 18, 2014 8:45 pm

riznet wrote:
ye betullah bro aro2011...
cuma keadaan sisik ikan saya lebih terk dari ni selepas seminggu...
hari kedua saya perasan keadan sisik dia cam kat gambar bro tu...?
Bro buat apa ...? (SOLUTION)

yang ny wak...tradisional jah....
rendah air + on heater + garam ( 2 kali ganda dr sukatan biasa ) + sedikit ubat jepun...
Back to top Go down
aro2011

aro2011

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeFri Apr 18, 2014 8:48 pm

gambar selepas treatment...

IKAN SAYA SAKIT... DSC_9363_zps143920f5

IKAN SAYA SAKIT... DSC_9372_zpsa2ee7763
Back to top Go down
^MoloT0V*Lan^

^MoloT0V*Lan^

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeFri Apr 18, 2014 10:38 pm

Smile dlm barpa hari beri kesan tu bro?
Back to top Go down
aro2011

aro2011

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitimeMon Apr 21, 2014 10:54 pm

^MoloT0V*Lan^ wrote:
Smile dlm barpa hari beri kesan tu bro?

2 minggu nak recover blk
Back to top Go down
Sponsored content

IKAN SAYA SAKIT... Empty
PostSubject: Re: IKAN SAYA SAKIT...   IKAN SAYA SAKIT... Icon_minitime

Back to top Go down

IKAN SAYA SAKIT...
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» adekah ikan aku ni sakit... ape nak buat ni?
» Ikan-ikan saya di rumah...
» ikan tahan berapa hari kalau xmakan? ikan 4inci...
» ape ek penyakit ikan aku? uhuhu.. bro2 skalian.. tlg tilik ikan aku ni..
» saya baru belajar bela lah ikan