Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank

Go down 
2 posters
AuthorMessage
kama_aro

kama_aro

Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Empty
PostSubject: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeFri Apr 01, 2011 11:31 pm

Salam.....saya newbie kat sini
dah lama saya mengikuti post2 menarik sifu2 suma...
byk yg ilmu yg dpt ttg arowana....

saya bercadang untuk membela 30 pcs jenis Quality HB (15pcs/4x2x2 Akuarium).....
usia QHB skrg dlm 5 minggu & masih diasuh di ICU kat B.Merah...
Insyallah dlm 3 minggu cecah 2 bln dah bole terbang, dah bole ambik la kut.....

Nak mintak nasihat camna la.....
nak jaga cara pemakanan dia, takut gak kalo byk2 skali dalam akuarium nanti ada anak2 ikan yang x dpt makan sepatutnya.

Tambah lagi satu masalah.......Lapisan minyak kat atas permukaan air kolam filter konkrit
Filter nie dah 2 bln siap bina.... x tau daripada mana dtg minyak.... dari simen plaster ka? dari waterproof coat ka?........
Minta tlg camna nak hilangkannya.....dah byk kali saya cuci & bilas.... tapi still ada jugak
saya test ngan lepas anak lampan dalam fibre tank 10'x3'x3' yg guna kolam filter nie, nak tgk effect dia kat ikan....
so far bole plak lampam tu hidup senang lenang...dah sebulan lebih, dah bole jual kat pasar mlm....
Tapi risau gak nanti2 kalo nak lepas aro msk dlm fibre tank ni

Minta tolong sifu2 suma
TQ

Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeSun Apr 03, 2011 9:06 am

kama_aro wrote:
Salam.....saya newbie kat sini
dah lama saya mengikuti post2 menarik sifu2 suma...
byk yg ilmu yg dpt ttg arowana....

saya bercadang untuk membela 30 pcs jenis Quality HB (15pcs/4x2x2 Akuarium).....
usia QHB skrg dlm 5 minggu & masih diasuh di ICU kat B.Merah...
Insyallah dlm 3 minggu cecah 2 bln dah bole terbang, dah bole ambik la kut.....

Nak mintak nasihat camna la.....
nak jaga cara pemakanan dia, takut gak kalo byk2 skali dalam akuarium nanti ada anak2 ikan yang x dpt makan sepatutnya.

Tambah lagi satu masalah.......Lapisan minyak kat atas permukaan air kolam filter konkrit
Filter nie dah 2 bln siap bina.... x tau daripada mana dtg minyak.... dari simen plaster ka? dari waterproof coat ka?........
Minta tlg camna nak hilangkannya.....dah byk kali saya cuci & bilas.... tapi still ada jugak
saya test ngan lepas anak lampan dalam fibre tank 10'x3'x3' yg guna kolam filter nie, nak tgk effect dia kat ikan....
so far bole plak lampam tu hidup senang lenang...dah sebulan lebih, dah bole jual kat pasar mlm....
Tapi risau gak nanti2 kalo nak lepas aro msk dlm fibre tank ni

Minta tolong sifu2 suma
TQ

ishhh2....punya banyak ekor nak tapau aro...takkan tak ada pgalaman...muskil2....sikit2 msti ada...banyak tu....
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeTue Apr 05, 2011 7:08 am

miang wrote:

ishhh2....punya banyak ekor nak tapau aro...takkan tak ada pgalaman...muskil2....sikit2 msti ada...banyak tu....

salam bro miang.....
baru mula nak mencebur.....
dulu ada try bela gak tapi x leh blah......

2001 : Pearl - 2 bulan 1 pc. = KO lompat kuar masa cuci aqua (sempat bela 1 bln)
2001 : Ganti blk Pearl jugak - 2 bln = yang nie x sampai 1 bln...KO gak mungkin sbb diet cacing beku
stop terus aro........sampai le 2011 pas baca forum2 camni...rasa nak layan blk hamba allah nie...
skrg ada bela MGBB-3 1/2 bln (baru 1 bln bela) & MG-2 1/2 bln (baru 2 minggu bela)

Lump sump bela byk2 nie bukan apa, sebab teringin nak masuk kolam tapi x der fulusss.....
goyang gak nak bela byk2 camni.....tu yang sebelum start minta bro2 kita kat sini bagi nasihat yg mana patut...apa benda paling penting kena ambik kira kalo bela ramai2 camni.....

tapi masalah filter ngan minyak nie.....mmg masalah besar...

tq....bro
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeTue Apr 05, 2011 8:34 pm

kama_aro wrote:
miang wrote:

salam bro miang.....
baru mula nak mencebur.....
dulu ada try bela gak tapi x leh blah......

2001 : Pearl - 2 bulan 1 pc. = KO lompat kuar masa cuci aqua (sempat bela 1 bln)
2001 : Ganti blk Pearl jugak - 2 bln = yang nie x sampai 1 bln...KO gak mungkin sbb diet cacing beku
stop terus aro........sampai le 2011 pas baca forum2 camni...rasa nak layan blk hamba allah nie...
skrg ada bela MGBB-3 1/2 bln (baru 1 bln bela) & MG-2 1/2 bln (baru 2 minggu bela)

Lump sump bela byk2 nie bukan apa, sebab teringin nak masuk kolam tapi x der fulusss.....
goyang gak nak bela byk2 camni.....tu yang sebelum start minta bro2 kita kat sini bagi nasihat yg mana patut...apa benda paling penting kena ambik kira kalo bela ramai2 camni.....

tapi masalah filter ngan minyak nie.....mmg masalah besar...

tq....bro

aku pengalaman banyak tak ada...sikit adalah,mungkin blh kongsi....batch pertama com tank...2 ekor kecundang...sbb tak ada pgalaman...ilmu ada...pgalaman kurang....aku.belajar teori je..praktikalnya tak ada...dah jaga...dah rasa...baru tau...kalau 4x2x2 ko letak dua tank..satu tank 15 ekor dan ok....
biasa apa yang aku buatlah.....
- air jangan tinggi2 sangat masa ikan kecik blh lemas..pakai filter apa?kalau power head masuk sekali dlm aquarium...ikat muncung power head dgn span filter takut kena ikan sedut
-ikan banyak2 filter paling penting...pakai filter jns apa?air pun kena rajin tukar..2 hari sekali 10%...aku pakai air simpan...Ph pun kena rajin chek...ikan banyak Ph cpt jatuh...
-bagi makan meal worm...dgn anak ikan guppy (jangan bagi makan cacing beku...sbb sumber cacing nie dari ladang khinzir dan banyak penyakit blh dapat...terutamanya sembelit jika di bagi makan berterusan)
-masa bagi makan tgk ada tak ikan yg tak makan...kalau 3 ke 4 kali ko bg makan....ikan lain makan...tp ikan yg sama masih tak makan...asingkan ikan tu...buat gap ke..apa ke kalau nak mudah sediakan satu lagi aquarium spesel utk rawatan je...tgk apa sakitnya..bagi rawatan....aquarium kecik pun tak apa..dah baik nanti masukkan balik....
- tak payah risau ikan tak dapat makan...ikan sihat msti makan punya kalau ko tabur makanan...biasanya yg sakit tu yg tak nak makan...
- penyakit yg senang kena masa kecik,dan bela banyak2 nie...cloude eye....sediakan ubat buat stanby...aku cadangkan pakai melafix

aku tak berapa faham...ko pakai filter konkrit ke?kolam konkrit?pgalaman aku la masa kecik2...bapak aku buat kolam simen kat kampung...nak simpan air...mula2 mmg ada mcm lapisan minyak kat permukaan tu...tapi lama2 dia hilang..aku rasa simen punya hal...
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeWed Apr 06, 2011 12:30 am

miang wrote:

aku pengalaman banyak tak ada...sikit adalah,mungkin blh kongsi....batch pertama com tank...2 ekor kecundang...sbb tak ada pgalaman...ilmu ada...pgalaman kurang....aku.belajar teori je..praktikalnya tak ada...dah jaga...dah rasa...baru tau...kalau 4x2x2 ko letak dua tank..satu tank 15 ekor dan ok....
biasa apa yang aku buatlah.....
- air jangan tinggi2 sangat masa ikan kecik blh lemas..pakai filter apa?kalau power head masuk sekali dlm aquarium...ikat muncung power head dgn span filter takut kena ikan sedut
-ikan banyak2 filter paling penting...pakai filter jns apa?air pun kena rajin tukar..2 hari sekali 10%...aku pakai air simpan...Ph pun kena rajin chek...ikan banyak Ph cpt jatuh...
-bagi makan meal worm...dgn anak ikan guppy (jangan bagi makan cacing beku...sbb sumber cacing nie dari ladang khinzir dan banyak penyakit blh dapat...terutamanya sembelit jika di bagi makan berterusan)
-masa bagi makan tgk ada tak ikan yg tak makan...kalau 3 ke 4 kali ko bg makan....ikan lain makan...tp ikan yg sama masih tak makan...asingkan ikan tu...buat gap ke..apa ke kalau nak mudah sediakan satu lagi aquarium spesel utk rawatan je...tgk apa sakitnya..bagi rawatan....aquarium kecik pun tak apa..dah baik nanti masukkan balik....
- tak payah risau ikan tak dapat makan...ikan sihat msti makan punya kalau ko tabur makanan...biasanya yg sakit tu yg tak nak makan...
- penyakit yg senang kena masa kecik,dan bela banyak2 nie...cloude eye....sediakan ubat buat stanby...aku cadangkan pakai melafix

aku tak berapa faham...ko pakai filter konkrit ke?kolam konkrit?pgalaman aku la masa kecik2...bapak aku buat kolam simen kat kampung...nak simpan air...mula2 mmg ada mcm lapisan minyak kat permukaan tu...tapi lama2 dia hilang..aku rasa simen punya hal...

salam bro...
kalo camni gayanya bukan sket tapik jenuh pengalaman bro nie...
dah brapa umur aro com tank bro tu skrg? update la sket....

aku guna jenis top filter yg murah tu 30 hinggit satu, media filter pun pakai span ja...ok ke?
ok muncung power head dia nanti aku balut...pernah ari tu tgk kat kedai anak MG ekor patah kena sedut.
takut juga....

aku ada pasang clorin filter kat paip air.(clorin test=0, ph=7.3 +/- 2)...air aku masuk terus ke akuarium x peram dah....aku pakai cara camni kat 2 sahabat aku ni, so far ok.....tapi aku rasa nak kena simpan dulu cam bro buat...

Ph & suhu.....yang ni nak tanya skeet ph & suhu apa yang sesuai untuk sahabat2 kita nie, sebelum nie byk sgt jawapan pasal suhu & ph.

cadang nya nak simpan sahabat2 nie dlm akuarium 4x2x2 sampai cecah umur 4 bulan pastu nak transfer masuk ke fiber tank 10x3x3......SESUAI X?
Fiber tank ni la yang nanti nak guna filter konkrit yg berminyak tu.... ishhhh risau sungguh
pernah ake ceduk abis minyak dia...tup2 sok ada blk,,,,, rasa2 cam nak rendam ngan limau nipis ja filter nie tapi bole pakai ke cara ni.....

Cloudy eye.....betul ke puncanya suhu air yg terlalu sejuk.....ada x masalah2 lain yg bro kena sepanjang bro buat com tank nie....crita sket

ma kasih bro,.....
segala nasihat bro akn diguna pakai sepenuhnya

Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeWed Apr 06, 2011 12:51 am

Pgalaman adalah...dulu teori je...skrg skt2 pgalaman praktikal tu adalah...masih dan sedang belajar dr org2 lama....nak bela aro ni pada akulah kena kreatif...kalau minat kreatif tu akan dtg sendiri,aku punya kecik2 lagi...tapi adalah...rajin karang aku update he3....
Ooo...ko guna yg wrna biru punya filter yg berkotak2 tu kan?buh la span halus,span kasar,coral sikit,bioring ke bioball ke,time cuci..cuci span tu je...media lain jangan kacau sbb ada bakteria baik dlm tu..pgalaman kawan aku sendiri..ikan mati kena sedut dgn pump...kena pulak tank ko saiz besar..pump msti besar...so daya sedutan dia pun kuat...ko kena faham..ikan kecik nie penakut.....so mana dia akan sembunyi..msti blkg pump...kalau pump tak ikat dgn span..gerenti tersedut punya....percayalah cakap aku nie...
kalau ko dah pakai klorin filter ok lah tak ada masalah sangat...aku ikan saiz kecik aku guna air simpan...bila ikan dah besar dalam 10 inci aku guna air direct paip je....sbb...ikn kecik tak berapa tahan ikan besar lebih tahan...tiap kali aku salin air habis banyak 20% je....
Ph aku biasa jaga antara 7.5 hingga 5.8...kalau rendah aku naikkan ph...ph jarang tinggi kalau ko tak pakai coral....kalau ko pakai coral..pastikan jumlah coral sesuai dgn jumlah liter air dalam tank tu....
suhu pulak aku kawal antara 28-35....kalau bawah 28 aku set heater...suhu jarang naik sampai 35...kalau naik sangat bukalah penutup tank tu...kena ingat kalau suhu tinggi kandungan oksigen dalam air akan berkurangan....kalau suhu kurang anak ikan senang kena sakit kembang sisik...kalau kembang sisik alamtanya...sendiri mau ingatlanh...
ko punya cadangan nak simpan dlm tank tu sampai umur 4 bulan mmg cantik..ikan tak besar sangat...kalau dah besar...baru nak satukan...risiko bergaduh tggi...
dah kalau guna FGT, knp filter dia tak pakai Fiber je..kan senang...kalau nak lagi bagus..buat filter fibre bertingkat...
Punca cloude eye...air kotor...bila ikan banyak,makan banyak,berak banyak,sistem penapisan kurang bagus,air tak rajin tukar...Cloudy eye pun jadi...guna ubat melafix seminggu dah boleh baik.
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeWed Apr 06, 2011 7:45 pm

haaaaa......kan betul byk sungguh pengalaman....
nanti bagi le rajin2 jugak update kan perkembangan com tank bro..
nanti bole le gamaknya bro bukak satu thread khas pasal com tank nie....
biar bole tarik ramai org2 kita mencebur diri dlm bidang nie.....
kalo kena gaya bukan sekadar hobby ja tapik peluang investment pun bole jadik...ADA SETUJU?

hahaha...filter biru tu le yg nak guna tuh...kaler hitam pun ada....putih pun ada.....
FGT yang aku beli tu 2nd ja, bekas org guna basuh botol kicap zaman dulu2......barang prasejarah payah nak dapat dah skrg.....bole jadi silap plan le jugak aku pi bina filter konkrit dlm stor aku ni...so dah jadil permanent hamba allah ni dlm stor aku...dah makan space.....suka x suka kena suka juga.....
filter fiber bertingkat camna? x pernah tgk....yg mcm filter stainless steel yg bertingkat2 yg org guna kat kolam ikan koi tu ke.....kalo ada sample tlg post mai

tq lagi skali for nasihat bro.....
payah nak dapat nie nasihat camni kalo saja2 aku pi bersembang ngan apek kedai aro kat hujung kg aku ni.... tapi ikan lu apek tetap cun....
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeWed Apr 06, 2011 8:12 pm

filter bertingkat mmg ada...aku penah tgk kadang org pasang sampai 4 punya filter...sama je mcm filter pada FGT tapi dia bertingkat....mmg bagus pakai filter tu utk ikan yg banyak...gambar aku tak ada ambik...kat yek fong sg buloh ada pakai...
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeMon Apr 11, 2011 4:00 am

miang wrote:
filter bertingkat mmg ada...aku penah tgk kadang org pasang sampai 4 punya filter...sama je mcm filter pada FGT tapi dia bertingkat....mmg bagus pakai filter tu utk ikan yg banyak...gambar aku tak ada ambik...kat yek fong sg buloh ada pakai...

ma kasih bro...bro nie org area sg buloh ke?
nanti aku try buat carian lagik pasal filter bertingkat nie.....

sepanjang pengalaman bro la...
agaknya2 macamana la market semasa induk aro tuk tempoh 2-3 tahun ke depan nie.... ok ke?

nanti bagi senang2 kasi update la bro nya com tank.....bole jugak aku buat pedoman

salam bro
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeMon Apr 11, 2011 8:24 am

aku org sini2 je....nanti kalau rajin aku update...aku tak penah pun msk gmbr ikn aku kat sini he3....tak cantik mana pun...nak kata pasaran tu susah nk ckp..cuma pgalaman yg dah aku lalui lah...dulu tahun 2009 anak HB RM450 sekor...beli banyak jatuh RM400 sekor...masa tu HB mmg tak ada hrga sgt....tahun sblm2nya org cite smp sekor RM 380.00 jatuhnya....tahun 2009 aku ambik 10 ekor saiz 5 inci RM 440 je sekor...pastu dorg kata tahun 2010 HB akan jatuh harga lagi...aku dah plan tuk projek yg kedua....tp tup2....tahun 2010 anak HB melambung2 naiknya sampai saiz 4 inci RM750 kat kolam...kedai pun tak berani jual...sbb tak tahu nak letak harga berapa....customer pun takut nak beli.....sampai aku pun stok kejap projek aku....modal tak cukup...ikan mahal...dorg kata HB akn naik smp 1000 sekor untuk anak...sbb permintaan kat luar tggi......masa tu aku pikir kn simpan dah barang2 aku buat sementara waktu....tp tahun 2011 harga jatuh balik tapi msh maintain sekitar RM 550 sekor tuk saiz 4 inci...sampai MG yg tahun 2009 aku beli saiz 4.5 inci sekor RM 2000,la nie rata2 org kat sana jual RM 1500 jek....
so kesimpulan yg aku blh buat....byk faktor yg menentukan hrga aro nie...kbyakan kita meramal...tapi apa2 hal tuhan yg tentukan...benda kita buat hari nie...kita tak tau pun apa yg akan jadi esok...yg ptg usaha msti kena ada...satu lg contoh 8 tahun dulu aku beli Green aro 5 inci harga RM180....skrg kalau area sini harga masih sama jugak...so agak2 ko jatuh ke?
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeTue Apr 12, 2011 7:20 am

miang wrote:
aku nanti kalau rajin aku update...

terima kasih byk2 bro....
motivated sket aku dengar story ko nie....cam skrip tersusun baikkkkkkkkkkkk nye
mmg sah byk yg ko tahu pasal sahabat2 nie...
insyallah aku cuba....betul kata ko kita x tau apa yg kita buat ari apa yg akn jaddik sok2...
yg pasti makin lama kita bela Dia maka lebih panjang Dia, lebih cun dia cuma x der chu je Dia....
lebih syok lagi kita melayan.....
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeTue Apr 12, 2011 7:36 am

ko kena bawakkan aku ayam golek sekor nie.....ha3....
Back to top Go down
kama_aro

kama_aro

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitimeTue Apr 12, 2011 7:51 am

miang wrote:
ko kena bawakkan aku ayam golek sekor nie.....ha3....

hahahahaha beres2....aku up lagik sket pulut kuning sama ko
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank   Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank Icon_minitime

Back to top Go down

Mintak Nasihat Penjagaan Arowana usia 2 bln dalam kumulatif tank
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» penjagaan arowana
» apa yang perlu ada untuk penjagaan arowana
» 10% KOLAM AROWANA HIGHBACK (USIA IKAN HAMPIR 3TAHUN 8 BULAN)
» kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana
» Salam...tampal sticker sebelah dalam tank...