Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

first time nak beli aro....

Go down 
2 posters
AuthorMessage
aro2011

aro2011

first time nak beli aro.... Empty
PostSubject: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSat Mar 19, 2011 1:36 am

salam admin & semua otai2 aro....

saya ni baru je join...baru nak berkecimpung...takde pengalaman bela aro lagi....nak mintak pandangan kawan2 yang otai kat cni n sesape yang leh bagi nasihat...ingat utk permulaan nak beli yang biasa2 dulu...dah tau selok belok esok2 baru nak upgrade...ada apa2 cadangan kengkawan?aro jenis ape nak beli first time ni...& dalam likungan berapa harga skang...takut kena potong lehe je ngan tokey.... Smile
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSat Mar 19, 2011 8:12 am

aro2011 wrote:

saya ni baru je join...baru nak berkecimpung...takde pengalaman bela aro lagi....nak mintak pandangan kawan2 yang otai kat cni n sesape yang leh bagi nasihat...ingat utk permulaan nak beli yang biasa2 dulu...dah tau selok belok esok2 baru nak upgrade...ada apa2 cadangan kengkawan?aro jenis ape nak beli first time ni...& dalam likungan berapa harga skang...takut kena potong lehe je ngan tokey.... Smile

firstly aku nak tanya soalan2 nie..ko kena jwb dulu br leh bg pandangan he3

1.ada pgalaman tak bela apa2 ikan sblm nie?
2.dah ada aquarium?kalau ada berapa saiz?sistem penapisan?top filter?side filter?sump filter?canister?
3.berapa budget rm ko?dah tau bdget br leh tau apa ikn ko leh dpt...
4.ko tggl area mana...lain kwasan lain skt hrga aronya....

hah jawab2...ada 10 minit je aku bg masa jwb...
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSat Mar 19, 2011 8:42 am

miang wrote:
aro2011 wrote:

2.dah ada aquarium?kalau ada berapa saiz?sistem penapisan?top filter?side filter?sump filter?canister?

tq brother miang sbb reply..

1. ade ckit...skang tengah bela lampam jawa ngan kelah..taruk satu aquarium ..
2. aquarium size 2' x 1' x 1'..guna top filter...
3.tak berani taruk budget tinggi2..sbb takde pengalaman bela aro....bawah RM200 budget..huhhu
4. tinggal kota bharu...

tule nak uga servey2 harga....ni byk dpt info dari forum kat cni....teruja nak sambar aro 1....
Very Happy ...
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSat Mar 19, 2011 10:47 pm

aro2011 wrote:
miang wrote:
aro2011 wrote:

tq brother miang sbb reply..

1. ade ckit...skang tengah bela lampam jawa ngan kelah..taruk satu aquarium ..
2. aquarium size 2' x 1' x 1'..guna top filter...
3.tak berani taruk budget tinggi2..sbb takde pengalaman bela aro....bawah RM200 budget..huhhu
4. tinggal kota bharu...

tule nak uga servey2 harga....ni byk dpt info dari forum kat cni....teruja nak sambar aro 1....
Very Happy ...

1.hmmm...kalau dah ada pgalaman tak kisah lah...apa2 ikan tetap sama penjagaannnya....sbb kelisa nie mahal...tu yg kbyakan antara kita amat mengambil berat penjagaan berbanding ikan2 lain...penyakit2 ikan lain pun sama je dgn penyakit kelisa...
2. akuarium 2X1X1?aku igt ko salah ukur kot....kalau 2X1.5x1.5 biasa mmg ada...ke ko bt custome made saiz tu?kalau saiz 2x1x1 tu kira kecik tu,ikan nk pusing agak susah...kalau 2x1.5x1.5 top filter blh guna...letak sekor...mskkan lampam sekali sebagai ikan komando/penguji air...7/8 bulan blh guna saiz 2x1.5x1.5 pastu ko kena pk kan cr tempat yg lebih besar...sbb aro suka berenang kehulu/hilir...kita bela pun sbb nk tgk dia berenang cantik...tmpt yg besar mmg baik tuk dia,tp tak pe utk permulaan saiz kecik blh guna dulu...mgkin 7/8 bulan nanti ada rezeki lain ambik aquarium yg lbh besar...aro ni cpt besar..sbln blh naik satu inci...lps 14 inci nak naik 15 inci dia akan ambik masa 3 bulan...smpailah ke tahap mksimum pmbesarannya..
3 dan 4. kalau budget 200 ko ambik jns green...kat K.Baharu mgkin mahal sikit...belah2 sana tak ramai main aro....main burung/ayam banyak....harga bergantung pada saiz...so aku cdgkan ko ambik green tuk permulaan...
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 8:46 am

1.hmmm...kalau dah ada pgalaman tak kisah lah...apa2 ikan tetap sama penjagaannnya....sbb kelisa nie mahal...tu yg kbyakan antara kita amat mengambil berat penjagaan berbanding ikan2 lain...penyakit2 ikan lain pun sama je dgn penyakit kelisa...
2. akuarium 2X1X1?aku igt ko salah ukur kot....kalau 2X1.5x1.5 biasa mmg ada...ke ko bt custome made saiz tu?kalau saiz 2x1x1 tu kira kecik tu,ikan nk pusing agak susah...kalau 2x1.5x1.5 top filter blh guna...letak sekor...mskkan lampam sekali sebagai ikan komando/penguji air...7/8 bulan blh guna saiz 2x1.5x1.5 pastu ko kena pk kan cr tempat yg lebih besar...sbb aro suka berenang kehulu/hilir...kita bela pun sbb nk tgk dia berenang cantik...tmpt yg besar mmg baik tuk dia,tp tak pe utk permulaan saiz kecik blh guna dulu...mgkin 7/8 bulan nanti ada rezeki lain ambik aquarium yg lbh besar...aro ni cpt besar..sbln blh naik satu inci...lps 14 inci nak naik 15 inci dia akan ambik masa 3 bulan...smpailah ke tahap mksimum pmbesarannya..
3 dan 4. kalau budget 200 ko ambik jns green...kat K.Baharu mgkin mahal sikit...belah2 sana tak ramai main aro....main burung/ayam banyak....harga bergantung pada saiz...so aku cdgkan ko ambik green tuk permulaan...
[/quote]

tq brother miang....

oooo....tp lampam kena kecik dr aro ke?ke ok kalo besa ckit?dia tak kaco aro?

aah..kompem 2x1x1......hmm....upenye tak standard size aquarium aku ni.....tp mmg niat nak cari aquarium lain utk aro ni.....hhehe kalo tak mane nak taruk kelah ni.....aquarium lebih pun penting gak kan utk kuarantin esok2 kalo ikan sakit....tp arap2 takde sebarang masalah...tule tgk cni mahal ckit aro...kin sbb tak banyak...takpe...ade rezeki esok2 sambar lain laks....permulaan ni try ngan green dulu....

soalan lain:- pe lg erk persediaan?skang ni aku guna air boering..air clear bersih....perlu tak test PH dia?heater mmg perlu utk anak aro?
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 10:41 am

kalau nk cari tank..plg2 kurang kalau yg dah siap beli je tank 4X1.5x1.5....filter blh pakai side/top filter...utk sekor arowana blh dah sistem penapisan antara dua tu...agak2 la saiz lampam...jgn lampam lg besar dr dia..kalau ank aro kecik..lampam pun msti kecik jugak...2/3 ari ko letak lampam tu...tgk kacau ke tak..kalau lampam kacau aro asingkan lampam...kalau aro yg kacau lampam tak pe biarkan..kalau jaga air..ikan tak dek masalah...lebihkan jaga air dari jaga ikan....
air boering tu air apa?pakai air penapis ke?pgalaman aku main aro dah 8 taun aku tak penah guna air penapis...aku pakai air direct paip je...aku pakai anti klorin tenson gon...buang air 30%..masuk tenson gon,pasang air pump mksimum....tambah air paip...setel...sambil2 tu aku blh tgk tv lg...
kalau ko guna air paip dont worry...air paip msti 7.0 punya neutral....kalau lbh/kurang dr tu SPAN blh saman syarikat yg bekalkan air paip tu...2/3 ari blh la chek PH..kalau kurang naikkan PH..kalau lbh turunkan PH..menda semua blh buat...nak naikkan PH guna Kh,serbuk putih kalau nk cepat...2/3 ari PH akn trn balik...kalau nk cantik guna coral pun blh..kena sukat betul2 coral nie...berapa blh masuk,tambah sikit2...kalau terlebih karang mau PH tggi...kalau PH tggi pulak aku selalu ltk daun ketapang je...tapi biasanya PH jarang tggi...jatuh ada...biasa aku maintain PH 5.5-7.5...kalau jatuh ph...aku x sempat tkr air..aku pakai serbuk KH je...
biasanya aro yg dah di jual kat kedai aquarium tak payah pakai heater dah...yg saiz bwh 4 inci je org pakai heater..sbb nk jaga suhu...saiz tu ssk tak tebal lagi..senang kena penyakit,lebih2 lagi dropsy...dan saiz tu biasanya ank2 aro msh duk dalam mulut bapaknya lagi...ko letak la jangka suhu dalam tank tu...kalau musim hujan tgk plg2 minimum suhu 25 drjah...ko bukak heater 28drjah ok dah...biasanya suhu air sejuk musim hujan / awal pagi...kalau awal pagi ko tgk aquarium berwap..jaga2 lah tgk suhu mcmana...
ko tau kenapa suhu tu agak penting dan kenapa pulak kalau nk lepaskan ikan baru kena rendam beg plastik ikn dlm tank?sbbnya ikn bukan mcm manusia...manusia kalau panas,nk sejukkan bdn automatik berpeluh...ikan pulak tak mcm tu..kalau ko sukat suhu air 25 drjah...25 drjah jugak lah suhu bdn ikn tu...ko bygkan kalau standard suhu bdn dia 28-32 drjah...pastu suhu air jatuh 25drjh atau naik 35 drjah apa jadi?mau mengigil kesejukan/kepanasan bdn dia...tu yg blh mati tu...
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 10:51 am

satu lg aku nk tambah...kalau ko guna power head dlm air..ikan kecik lagi...lg selamat ko balut muncung power head yg sedut kotoran tu dgn span putih penapis...ikat dgn getah...bukan pe...biasa aro kecik ni penakut..nampak org dia sembunyi..takut2 dia sembunyi blkg power head..kena sedut...selamatt...aro kecik..air jgn tggi2...blh lemas aro tu...kalau saiz dah 5 inci keatas tak ada masalah...jaga aro saiz 5 inci ke bawah sama mcm jaga baby...semua kena tgk...
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 4:43 am

miang wrote:
kalau nk cari tank..plg2 kurang kalau yg dah siap beli je tank 4X1.5x1.5....filter blh pakai side/top filter...utk sekor arowana blh dah sistem penapisan antara dua tu...agak2 la saiz lampam...jgn lampam lg besar dr dia..kalau ank aro kecik..lampam pun msti kecik jugak...2/3 ari ko letak lampam tu...tgk kacau ke tak..kalau lampam kacau aro asingkan lampam...kalau aro yg kacau lampam tak pe biarkan..kalau jaga air..ikan tak dek masalah...lebihkan jaga air dari jaga ikan....
air boering tu air apa?pakai air penapis ke?pgalaman aku main aro dah 8 taun aku tak penah guna air penapis...aku pakai air direct paip je...aku pakai anti klorin tenson gon...buang air 30%..masuk tenson gon,pasang air pump mksimum....tambah air paip...setel...sambil2 tu aku blh tgk tv lg...
kalau ko guna air paip dont worry...air paip msti 7.0 punya neutral....kalau lbh/kurang dr tu SPAN blh saman syarikat yg bekalkan air paip tu...2/3 ari blh la chek PH..kalau kurang naikkan PH..kalau lbh turunkan PH..menda semua blh buat...nak naikkan PH guna Kh,serbuk putih kalau nk cepat...2/3 ari PH akn trn balik...kalau nk cantik guna coral pun blh..kena sukat betul2 coral nie...berapa blh masuk,tambah sikit2...kalau terlebih karang mau PH tggi...kalau PH tggi pulak aku selalu ltk daun ketapang je...tapi biasanya PH jarang tggi...jatuh ada...biasa aku maintain PH 5.5-7.5...kalau jatuh ph...aku x sempat tkr air..aku pakai serbuk KH je...
biasanya aro yg dah di jual kat kedai aquarium tak payah pakai heater dah...yg saiz bwh 4 inci je org pakai heater..sbb nk jaga suhu...saiz tu ssk tak tebal lagi..senang kena penyakit,lebih2 lagi dropsy...dan saiz tu biasanya ank2 aro msh duk dalam mulut bapaknya lagi...ko letak la jangka suhu dalam tank tu...kalau musim hujan tgk plg2 minimum suhu 25 drjah...ko bukak heater 28drjah ok dah...biasanya suhu air sejuk musim hujan / awal pagi...kalau awal pagi ko tgk aquarium berwap..jaga2 lah tgk suhu mcmana...
ko tau kenapa suhu tu agak penting dan kenapa pulak kalau nk lepaskan ikan baru kena rendam beg plastik ikn dlm tank?sbbnya ikn bukan mcm manusia...manusia kalau panas,nk sejukkan bdn automatik berpeluh...ikan pulak tak mcm tu..kalau ko sukat suhu air 25 drjah...25 drjah jugak lah suhu bdn ikn tu...ko bygkan kalau standard suhu bdn dia 28-32 drjah...pastu suhu air jatuh 25drjh atau naik 35 drjah apa jadi?mau mengigil kesejukan/kepanasan bdn dia...tu yg blh mati tu...

tqtqtq....
banyak info ko kasi....air boering tu air pakai enjin...sedut direct dr dalam tanah...tak pakai air kerajaan....kire bebas dari klorin....kire air asli le....aku nak kena test skali PH dia ni....kalo ok, kire leh pakai sokmo2 selagi tak tercemar tanah kawasan ni..hehehe Very Happy ....apa2 pun tq kawan..banyak membantu info ko tu bg beginner cm aku ni...tqvm..jasamu dikenang..heheh
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 8:33 am

sama2..aku tau skt2 je...byk dr pgalaman sendiri..kat sini lg ramai yg pakar..aku pun br belajo dr ko air boering tu air sedut dr tanah...tak penah tau aku..dan tak penah guna he3...
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 8:35 pm

miang wrote:
sama2..aku tau skt2 je...byk dr pgalaman sendiri..kat sini lg ramai yg pakar..aku pun br belajo dr ko air boering tu air sedut dr tanah...tak penah tau aku..dan tak penah guna he3...

kin kat sana takde problem psl air paip...cni sesetengah tempat air low presure...kekadang takde...air karat...tu ramai pakai boering......se lg nak tanye.apa lg erk tanda2 anak ikan kite tak sehat?tak aktif,nampak tak keruan...taknak makan...selain tu ape lg ye?ni ingat nak beli dah bln depan....nak kumpul maklumat sebanyak mungkin....persediaan awal.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: first time nak beli aro....   first time nak beli aro.... Icon_minitime

Back to top Go down

first time nak beli aro....
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» MOHON BANTUAN SIFU2...SUPER HB KE NI...???
» Harga Aro Terkini
» Nak beli aquarium
» nak beli cabinet aquarium..
» Pengenalan Jual Beli