Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

penyakit mata jatuh @ eye drop

Go down 
zerol86
k321
kodok
Opmin
Nmisan2k
aro2011
boojoy
geruwo
yusentra
BroAct
xback_aro
zcool
nam3701
mohdfauzilan
hafiizd
Admin
20 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin

penyakit mata jatuh @ eye drop Empty
PostSubject: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Aug 30, 2010 3:35 am

penyakit ni ada ke ubatnya atau cara nak cegahnya dari berlaku

apa punca berlakunya penyakit ni

hehe meh kita kongsi info sama² Very Happy
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
hafiizd

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeTue Aug 31, 2010 6:49 pm

kalau kena ketumbit mata belah kanan camna pulak? aku kena ketumbit ni.. apa ubat dia ar???

hahaha, spam sat..jangan marah ar..
Back to top Go down
mohdfauzilan

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Sep 01, 2010 1:47 am

aku macam rasa salah satu punca mungkin disebabkan oleh pemakanan kut ,,,,, contohnya udang hidup kita bagi ikan makan ,,,,,,,,,,,,lama lama tak ke berlaku masalah drop eye....... cheers cheers Sleep
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Sep 01, 2010 9:08 am

aku search kat intenet antara punca dia ialah makanan yg berlemak, kedudukan aquarium yg tinggi dan silau lampu

cara nak ubati dia tak tau lak camne
Back to top Go down
nam3701

nam3701

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Sep 01, 2010 12:42 pm

ada org ckp letak bola ping pong.. biar dia tgk keatas pulak.. tp masa baru nak jadi laa... tp aku pun x buat lagi... hahahahahah Laughing
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Sep 01, 2010 11:11 pm

adeh ikan aku pun dah ada tanda² nk kena eye drop
letak bola pinpong dalam 100 biji dlm aquarium tu ok ker haha
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Sep 01, 2010 11:13 pm

Cara yg confirm boleh elok, letak dalam kolam tanah / konkrit 3 bulan ke atas. Nie mmg akan ok semula.

Admin wrote:
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeThu Sep 02, 2010 2:37 am

dalam sejarah aku bela aro nie arowana cap yellow tail (dh k.o) aku je yg penah mata jatuh....so drpd tu aku dapati sbb utama mata jatuh nie adalah pencahayaan dalam tank yg xbalance adalah salah satu penyebab disamping sllu biarkan udang idup sntiasa ada dalam tank...aku penah baca juga dia kata sbb bg mkn ank ikan mas or kap jg penyebab tp aku dok bagi xpenah jatuh pun...

apa yg aku amalkan untuk ikan² aku :-
1. lampu dlm tank tu aku ejas ngam² kat bhg tengah tank. kl tgk aro dok berenang senget tu makna dia lampu xbalance
2. pasang lampu sepanjang masa time siang n malam baru ttp kecuali musin hujan yg terlalu sejuk...heat dr lampu mampu untuk panaskan balik suhu air dlm tank.
3. letak ank ikan lampam 2-3 ekoq biaq dia dok ligan je..so xla dia dok reja skodeng tuan dia kat luaq...ank ikan lampam nie jg akan mencuci sisa makanan lebihan aro.
4. tank letak kat atas stand standard je...so xla tggi or rendah sgt.
5. udang idup kl nk bagi makan aku bagi agak² kenyang dia je..so xdak la yg berkeliaran kat bawah tank tu.
6. bola pinpong xpenah letak pun,nti dia telan..hahahahah
Back to top Go down
nam3701

nam3701

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeFri Sep 03, 2010 11:48 am

Admin wrote:

hahahaha.. nie dah cam nak bela bola ping pong jee... Laughing
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeFri Sep 03, 2010 11:22 pm

haha kalau bola pingpong leh membiak ok le jugak

aku rasa faktor utama eye drop ni sebb aquarium tinggi sangat
arowana ni aku tengok dia suka tengok kat bawah terutama objek kat lantai rumah
tambah lak kalau dia tengok tuan dia mai, menjeling je dia
lapar le tu hehe
Back to top Go down
BroAct

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Nov 08, 2010 5:11 am

salam to all aro power...

DE / Drop Eye ini terjadi disebabkan beberape faktor

1: Genetik aro tu sndiri,kalau disebabkan genetik ni mmg xleh lari la,mcm mana jage skalipun tetap akan kene DE
2: Pemakanan - terlalu kerap bg mkn udang hidup juga bole meyebabkan DE krn mate aro sntiase pandang kebwh utk mencari udang,lgkah utk mncegah,pelbagaikan pemkanan aro,jgn bg mknan yg same je dlm tmpoh jgke mase yg pnjg,
3: Faktor lampu - ade yg mnjalan proses tanning utk menaikan warna aro,tp jika tersilap langkah dan care bole menyebabkan DE mahupun mate aro rosak,kerana cahaya yg digunakan utk proces tanning amat kuat,cukup la sekadar on kn lampu tanning 8jam sehari itu pun utk aro yg saiz dh lebih 9inci,aro di bwh 9inci tidak digalakan krn akan merosakan mate dan membantutkan proses pertumbuhan sisik aro.
4: keadaan tank - tank yg terlalu tinggi jugak akan mempergaruhi pemandangan aro dan bole menyebabkan DE.
5: 80% aro yg dibele dirumah(dlm aquarium) xbanyak skit2 psti akn ade DE sebab dirumah aro akan sntiase dpt melihat keadaan luar tank,dgn org2 lalu lalang,TV,dll..

Care utk mgubati DE adalah dgn memasukan kedlm kolam / fiber tank yg all round tertutup dan xde ruang utk aro melihat ke sisi,letak bola pimpong tu semua mitos je,bkn xberkesan...tp peratusan berhasil tu hanye 0.01% je...heheheh
Back to top Go down
http://badft.ads4blog.net/
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Nov 08, 2010 7:38 am

tak sangka ye arowana pun suka tengok TV
haha melawak je broact

Back to top Go down
yusentra

PostSubject: Mata sebelah kanan jatuh   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Mar 09, 2011 12:40 am

Saya ada menternak seekor Yellow Arowana yang berusia berusia 7 bulan dan panjang nyer dalam 6 inci.
Masalahnyer sekarang ikan tersebut saya dapati mata sebelah kanannyer agak jatuh tapi mata sebelah kiri ok. Jadi apa yang perlu saya lakukan utk mencantikkan semula mata sebelah ikan 'YA' saya.

Adakah faktor pemakanan, saya hanya bagi ulat kayu besar jer.
Teman dia dlm aqua. seekor Kalui mata merah itu pon baru sebulan.
Satu lagi, adakah wajar sekiranya saya meletakkan batu sungai pada dasar aqua. Sebab apa yang saya lihat, kebanyakkan pembela aro. tak ader aksoseri di dasar aqua.

Kalu ader kengkawan boleh beri pandangan ataupon cadangan, saya amat memerlukkannya.
Back to top Go down
geruwo

geruwo

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Mar 09, 2011 8:40 am

selalu la bergurau senda dengan aro....
Back to top Go down
boojoy

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeWed Mar 16, 2011 2:18 pm

hehehe... ader satu tips..

ED nih effect by tabiat ikan tuh sendiri... mcm org gak, kalu dah selalu tgk anak dara atau janda muda, sure mata x berkelip pasal dari dulu dok praktis mata x berkelip..pasal kalu klip, rugi sesaat due tgk depa...

ikan pon sama gak... kalu dok asyik tgk kat bawah, memang akan drop mata die... tuh sebab org bg ikan nih makan anak ikan seluang pasal anak ikan seluang main kat atas2 jer.. ader gak yg bg makan ikan emas, hok nih sure mata ikan akan jatuh... kalu ikan jenis makan ''makanan ikan ketul2 tuh'', bg hok yg boleh timbul nyer...

lagi satu ph air kene jaga...
Back to top Go down
yusentra

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 6:36 am

ooo.....gitu yer....saya akn cuba usahakan utk dapatkan tips yang baik utk Aro saya....tq
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeThu Mar 24, 2011 10:35 am

penyakit ni camne nak tau?aku br2 bjinak2...mata dia nampak duk ke bawah je manjang?gtu?@ sesape leh attach gambar contoh penyakit ni ok gak...info baik utk org cm kami2 ni yang beru nak berjinak2 ngan dunia aro ni...tq sesape dpt membantu..
Back to top Go down
Nmisan2k

Nmisan2k

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeFri Mar 25, 2011 12:16 pm

aro2011 wrote:
penyakit ni camne nak tau?aku br2 bjinak2...mata dia nampak duk ke bawah je manjang?gtu?@ sesape leh attach gambar contoh penyakit ni ok gak...info baik utk org cm kami2 ni yang beru nak berjinak2 ngan dunia aro ni...tq sesape dpt membantu..

Try klik link nie.... http://i1.lelong.com.my/UserImages/Items/0907/21/bobkham@13.jpg
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 6:58 am

Nmisan2k wrote:
aro2011 wrote:

Try klik link nie.... http://i1.lelong.com.my/UserImages/Items/0907/21/bobkham@13.jpg

mekacih nmisan2k....baru faham skang ni.... cheers
Back to top Go down
Opmin

Opmin

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 1:59 pm

Nmisan2k wrote:

Pergh!! Kaw2 tu jatuh...spoil.. Huhu
Back to top Go down
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 7:16 pm

BroAct wrote:

1: Genetik aro tu sndiri,kalau disebabkan genetik ni mmg xleh lari la,mcm mana jage skalipun tetap akan kene DE
2: Pemakanan - terlalu kerap bg mkn udang hidup juga bole meyebabkan DE krn mate aro sntiase pandang kebwh utk mencari udang,lgkah utk mncegah,pelbagaikan pemkanan aro,jgn bg mknan yg same je dlm tmpoh jgke mase yg pnjg,
3: Faktor lampu - ade yg mnjalan proses tanning utk menaikan warna aro,tp jika tersilap langkah dan care bole menyebabkan DE mahupun mate aro rosak,kerana cahaya yg digunakan utk proces tanning amat kuat,cukup la sekadar on kn lampu tanning 8jam sehari itu pun utk aro yg saiz dh lebih 9inci,aro di bwh 9inci tidak digalakan krn akan merosakan mate dan membantutkan proses pertumbuhan sisik aro.
4: keadaan tank - tank yg terlalu tinggi jugak akan mempergaruhi pemandangan aro dan bole menyebabkan DE.
5: 80% aro yg dibele dirumah(dlm aquarium) xbanyak skit2 psti akn ade DE sebab dirumah aro akan sntiase dpt melihat keadaan luar tank,dgn org2 lalu lalang,TV,dll..

Care utk mgubati DE adalah dgn memasukan kedlm kolam / fiber tank yg all round tertutup dan xde ruang utk aro melihat ke sisi,letak bola pimpong tu semua mitos je,bkn xberkesan...tp peratusan berhasil tu hanye 0.01% je...heheheh

tumpang tanye kengkawan...selaian masukkan aro (DE) ni dalam kolam/fiber tank ada tak cara lain utk kuarantin kitenye aro tu?leh ke tutup ngan kain je aquarium kite?1 lg kena kuarantin utk berapa hari dari melihat keadaan luar tank?sbb akunye tank skang bertentangan ngan tv n berhampiran meja makan..so mmg akan sentiasa nampak kejadian2 diluar tank..heheh aku punye aro sudah kena DE dah sebelah mata..help me!! tq atas perhatian kengkawan..
Back to top Go down
kodok

kodok

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 8:01 pm

aro2011 wrote:
BroAct wrote:

tumpang tanye kengkawan...selaian masukkan aro (DE) ni dalam kolam/fiber tank ada tak cara lain utk kuarantin kitenye aro tu?leh ke tutup ngan kain je aquarium kite?1 lg kena kuarantin utk berapa hari dari melihat keadaan luar tank?sbb akunye tank skang bertentangan ngan tv n berhampiran meja makan..so mmg akan sentiasa nampak kejadian2 diluar tank..heheh aku punye aro sudah kena DE dah sebelah mata..help me!! tq atas perhatian kengkawan..

bro aku rasa ko bela aro untuk hobby kan...untuk melihat keindahan ciptaan tuhan...bagi aku untuk aku lihat aro aku biar lah de ke apa ke aku biar ja..klu aku tutup semua mcm mn aku nak tgk ikan aku tu..apa nikmatnya bela ikan klu x boleh tgk ikan kan....tu pendapat aku lah...perfection is not everything..satisfaction is everything to me......
Back to top Go down
http://aro-culture.blogspot.com/
k321

k321

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 8:08 pm

ikan sy nampak mcm nak drop eye. so buat RnD. sy balut sticker warna sama dgn background aqua. just bwh ckit dr paras air aqua. supaya ikan tak jenguk ke bawah lantai rumah.
nak kata pemakanan sebabkan drop eye tak juga sebab ikan sy kecik lg. tp pernah bg mkn udang kecik sekali.
Back to top Go down
kodok

kodok

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 8:19 pm

k321 wrote:
ikan sy nampak mcm nak drop eye. so buat RnD. sy balut sticker warna sama dgn background aqua. just bwh ckit dr paras air aqua. supaya ikan tak jenguk ke bawah lantai rumah.
nak kata pemakanan sebabkan drop eye tak juga sebab ikan sy kecik lg. tp pernah bg mkn udang kecik sekali.

ikan bagi mkn apa?
Back to top Go down
http://aro-culture.blogspot.com/
aro2011

aro2011

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitimeMon Dec 03, 2012 8:30 pm

kodok wrote:
aro2011 wrote:
BroAct wrote:

bro aku rasa ko bela aro untuk hobby kan...untuk melihat keindahan ciptaan tuhan...bagi aku untuk aku lihat aro aku biar lah de ke apa ke aku biar ja..klu aku tutup semua mcm mn aku nak tgk ikan aku tu..apa nikmatnya bela ikan klu x boleh tgk ikan kan....tu pendapat aku lah...perfection is not everything..satisfaction is everything to me......

betul tu bro...aku bela utk hobi utk tgk bile penat balik kerja...berbalik solan aku kat atas ni, sbb aku nak cuba pulihkan DE dia...sbb tu aku tutup ngan kain...tp tataule leh tak guna tutup2 ni menggantikan cara kuarantin ke dalam fibertank/kolah...sbb aku takde FT/kolah...ke bro ade cara lain untuk pulihkan penyakit DE ni...utk pengetahuan kengkawan, sblm ni tank aro aku ni duk kat luar rumah...so selalule dpt melihat ayam itik bagan keliling dia...kijn sbb tu dia kena DE kot..tu skang nak try pulihkan n ltk dlm umah laks....

bro kodok ade cadangan tak?atau sesape otai2 kat forum ni leh membantu newbie cm aku ni huhuhu
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: penyakit mata jatuh @ eye drop   penyakit mata jatuh @ eye drop Icon_minitime

Back to top Go down

penyakit mata jatuh @ eye drop
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» mata jatuh dari kecik
» Sakit mata @ mata bengkak
» penyakit ape ni???
» PENYAKIT APA NI???
» selaput putih pada mata kanan aro..