Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini

Go down 
5 posters
AuthorMessage
SyafiqM

SyafiqM

Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Empty
PostSubject: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 12:40 am

Salam saya Syafiq dari seri kembangan , Saya ingat nak belajar cara breed ikan arowana ni .. Especially ini projek saya dengan sepupu tapi sepupu nih pernah keje dekat farm AZAM AQUARIUM dekat Bukit Merah yang owner kolam tuh sedara saya jugakk .. Sekarang sepupu tak kerja dah dekat Azam Aquarium tuh sebab dia dah bukak kolam penternakan sendiri tapi dia just ternak KELI sekarang ni.. Baru-baru ni dia ajak untuk projek penternakan arowana .. Tapi nak mintak sedikit petua kepada Breeder dekat sini kongsikan sikit .. Cara penjagaan arowana dengan betol.. Buat permulaan hanya Baka HB sahaja yang di Breedkan .. Induk sume dah ada dekat Felda Gunung Besout .. Kat rumah pakcik dekat sana total 16 ekor .. 8 Jantan 8 Betina .. Gambar tak dapat nak attachkan dekat sini .. Kalau pergi sane tak tergerak nak ambek gambar or video .. Yang sepupu memang berpengalaman saya sebagai rakan kongsi ni just tau basic jehh .. Mane tahu satu hari kena turun kolam.. Takkan jadi ubat nyamuk Laughing

Dengan teknologi sekarang tak kemungkinan Arowana mungkin boleh dibiakkan secara dalam akuarium , FGT atau kolam deko yang dekat rumah jehh Laughing ..

Selain dari mengupas dengan lebih lanjut isu ni mungkin jadi Ispirasi kepada peminat tegar arowana yang dekat sini .. Mana tahu bercita-cita nak breed sendiri arowana kepunyaan .. Tapi saya dan sepupu tak mengharapkan keuntungan dari projek ni.. Anggap sebagai projek ni mengeratkan silaturahim keluarga jehh .. Insyallah setelah ada hasil kemungkinan akan dibuka tawaran dekat sini ..

Kalau jadi alhamdulillah kalau tak jadi pun takpe .. Tawakal akan ketentuan .. Rezeki datang bukan dari yolk yang dikeluarkan induk aro tersebut .. Tapi rezeki dtg dari Nya ..

Selamat berkongsi ilmu Smile

***Dan minta kepada Admin sini kalau dengan Thread ini akan merugikan mana mana pihak sila LOCK/REMOVE .
Back to top Go down
kodok

kodok

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 1:17 am

Azam aquarium...salah satu nama kedai ikan yg gah jugak di utara tanah air....kulim ada 2 kedsi...sungai peteni ada satu kedai....kolam klu x silap tepi jalan je kat bm tu kan...pasal breed ni rasa mcm susah...tp x salah klu kita mencuba kan...best of luck u guys....
Back to top Go down
http://aro-culture.blogspot.com/
SyafiqM

SyafiqM

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 1:44 am

kodok wrote:
Azam aquarium...salah satu nama kedai ikan yg gah jugak di utara tanah air....kulim ada 2 kedsi...sungai peteni ada satu kedai....kolam klu x silap tepi jalan je kat bm tu kan...pasal breed ni rasa mcm susah...tp x salah klu kita mencuba kan...best of luck u guys....

Yup kampung saya pun SELAMA, PERAK jehh .. memang tepi jalan nampak sign board warne biru .. tapi projek ni tade kne mengena dengan Azam Aquarium .. Insyallah ada rezeki adalah hasil .. Tade rezeki kita ikot pulak jalan lainn ..
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 9:08 am

pengalaman aku dalam bulan nie la..hb comm aku nampak mcm ada satu pair...ke sana kemari sesama,jantan lain dekat dgn betina dia...kena halau...so aku try asingkan semua.....biarkan dia dua ekor satu pair...tapi Failed....bergaduh tak ingat....nie sedang masih mencuba...tak jadik tak pa...
Back to top Go down
SyafiqM

SyafiqM

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeSun Oct 07, 2012 8:41 pm

miang wrote:
pengalaman aku dalam bulan nie la..hb comm aku nampak mcm ada satu pair...ke sana kemari sesama,jantan lain dekat dgn betina dia...kena halau...so aku try asingkan semua.....biarkan dia dua ekor satu pair...tapi Failed....bergaduh tak ingat....nie sedang masih mencuba...tak jadik tak pa...

Thanks kerana berkongsi penglaman disini .. Boleh saya tahu umur arowana HB yang dimaksudkan oleh bro miang dan .. HB tersebut diasingkan kedalam Aquarium lain atau FGT ?
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeSun Oct 07, 2012 9:06 pm

SyafiqM wrote:
miang wrote:

Thanks kerana berkongsi penglaman disini .. Boleh saya tahu umur arowana HB yang dimaksudkan oleh bro miang dan .. HB tersebut diasingkan kedalam Aquarium lain atau FGT ?

umur ikan mungkin muda lagi dua tahun...masuk dalam FGT ramai2....tgk plan b apa mcm
Back to top Go down
SyafiqM

SyafiqM

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeSun Oct 07, 2012 11:33 pm

Ouhh .. Kalau bro miang tak keberatan boleh lah share gambaa comm arowana kepunyaan Embarassed
Back to top Go down
Gorgonzola

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeMon Oct 08, 2012 11:41 pm

Salam------> Bro Syafiq...
WAh!!! bakal jadi usahawan nie..bagus2 yang penting kita berusaha.soal nak breed nie, gorgon pun tak pandai lagi, gorgon pun baru sahaja dlm9-10bulan bela MG sekor.. lain2 soal breed tak pandai.tapikan tertarik dengan saranan bro Syafiq kata nak breed nie, jadi gorgon pun nak bagi pendapat jugak la sikit. macam yang kita sedia tahu, umumnya semua akan kata arowana breed hannya dalam kolam semulajadi,tetapi ada jugak yang boleh breed melalui kolam simen, jika dibndingkan dlm akuarium mungkin belum dengar2 lagi,yang dh berjaya 100%. heheheh2 kan2 bukti?gorgon pernah tengok video kt slah stu forum thai yg menunjukkan mereka breed kat kolam simen dlm rumah la, besar jugak kolam itu, breed RTG.. dan hasilnya ikan2 induk ada kuarkan hasil telor dalam 25-30biji. so nampak keberhsilan jugak la.dan persekitaran kolam tu, dia buat seperti nature life ikan arowana, seperti ada pokok2 kawasan redup2 dan ada juga sinaran matahari. so why not if you can do that too,right?sedangkan arowana nie, majoritinya Malaysia lah yang memperkenalkan, lagi2 baka GOLD kita. mereka boleh kita pun boleh. gorgon faham bahasa thai sebab saya blajar dari emak yang berketurunan sane, jadi sedikit sebnyak memang saya faham semua percakapan mereka.

nie pendapt gorgon la... gorgon pun berazam gak nak ada GoldFarm sendiri nanti hehe2
Back to top Go down
Jai

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeTue Oct 09, 2012 3:23 am

good effort bro gorgon. nanti leh lah aku jalan2 melawat kolam cheers

pernah gak aku diberitahu yg elok letak sikit tanah dari Bukit Merah dalam media filter kalau nak try breeding.
entah ye ke tidak keberkesanannya aku pun tak sure lah. Ada apek kat Klang yg bagi tau aku. Katanya ada org dah buat somewhere kat Subang ke mana tah. Itu pun pasal aku tanya masa nengok set-up dia kat rumah dia. Apek tu pun member aku bawak gi rumah dia. takde pulak aku ambik no teliponnya.
Maybe ada forumers lain leh bagi pendapat ttg ni??
Back to top Go down
SyafiqM

SyafiqM

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeWed Oct 10, 2012 7:21 am

Gorgonzola wrote:
Salam------> Bro Syafiq...
WAh!!! bakal jadi usahawan nie..bagus2 yang penting kita berusaha.soal nak breed nie, gorgon pun tak pandai lagi, gorgon pun baru sahaja dlm9-10bulan bela MG sekor.. lain2 soal breed tak pandai.tapikan tertarik dengan saranan bro Syafiq kata nak breed nie, jadi gorgon pun nak bagi pendapat jugak la sikit. macam yang kita sedia tahu, umumnya semua akan kata arowana breed hannya dalam kolam semulajadi,tetapi ada jugak yang boleh breed melalui kolam simen, jika dibndingkan dlm akuarium mungkin belum dengar2 lagi,yang dh berjaya 100%. heheheh2 kan2 bukti?gorgon pernah tengok video kt slah stu forum thai yg menunjukkan mereka breed kat kolam simen dlm rumah la, besar jugak kolam itu, breed RTG.. dan hasilnya ikan2 induk ada kuarkan hasil telor dalam 25-30biji. so nampak keberhsilan jugak la.dan persekitaran kolam tu, dia buat seperti nature life ikan arowana, seperti ada pokok2 kawasan redup2 dan ada juga sinaran matahari. so why not if you can do that too,right?sedangkan arowana nie, majoritinya Malaysia lah yang memperkenalkan, lagi2 baka GOLD kita. mereka boleh kita pun boleh. gorgon faham bahasa thai sebab saya blajar dari emak yang berketurunan sane, jadi sedikit sebnyak memang saya faham semua percakapan mereka.

nie pendapt gorgon la... gorgon pun berazam gak nak ada GoldFarm sendiri nanti hehe2

Terima kasih kerana sudi memberi pandangan dekat sini .. Insyallah kalau ada rezeki mungkin bro Gorgon boleh ada farm sendiri.. Banyak dah bisnes yang berjaya dekat luar sana bermula dengan hobi.. Betol tak ? Kalau bro tak keberkatan bro boleh kongsikan LINK video tuh dekat sini .. Saya seekor arowana pun takde.. Kre okay lahh ada MG seekor buat release stress.. Bukan senang nak tengok MG depan mate ouhh ..
Back to top Go down
SyafiqM

SyafiqM

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeWed Oct 10, 2012 7:24 am

Jai wrote:

pernah gak aku diberitahu yg elok letak sikit tanah dari Bukit Merah dalam media filter kalau nak try breeding.
entah ye ke tidak keberkesanannya aku pun tak sure lah. Ada apek kat Klang yg bagi tau aku. Katanya ada org dah buat somewhere kat Subang ke mana tah. Itu pun pasal aku tanya masa nengok set-up dia kat rumah dia. Apek tu pun member aku bawak gi rumah dia. takde pulak aku ambik no teliponnya.

Wahh terimakasih kongsi tips tuh dekat sini, mungkin tips ini boleh diguna pakai didalam pembiakan arowana selain mengunakan medium kolam tanahh .. Insyallah tips ini bakal dipraktikkan..
Back to top Go down
Jai

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeThu Oct 11, 2012 2:15 am

SyafiqM wrote:
Jai wrote:

Wahh terimakasih kongsi tips tuh dekat sini, mungkin tips ini boleh diguna pakai didalam pembiakan arowana selain mengunakan medium kolam tanahh .. Insyallah tips ini bakal dipraktikkan..

la aku tersilap post kat gorgon..utk bro SyafiqM le patutnye huhu.
All the best usaha nya bro
Back to top Go down
SyafiqM

SyafiqM

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitimeThu Oct 11, 2012 6:51 am

Jai wrote:
SyafiqM wrote:
Jai wrote:

la aku tersilap post kat gorgon..utk bro SyafiqM le patutnye huhu.
All the best usaha nya bro

Alahhh.. Saya bukak THREAD ni bukan untuk diguna pakai untuk saya seorang kita sama-samalah timba ilmu dari tips tips yang diberikan oleh forumer yang lain.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini    Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini  Icon_minitime

Back to top Go down

Mintak tunjuk ajar Breeder yang berpengalaman dekat sini
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Minta Tunjuk Ajar-otai2 sekalian
» Salam perkenalan semua. Mohon tunjuk ajar
» berniat n berminat tuk pelihara aro for the 1st time.. minta tunjuk ajar!
» Salam kenal semua, aro nubis minta tunjuk ajar
» Senarai syarikat yang terdapat dekat Bukit Merah