Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Ikan Mandul???

Go down 
miang
kyo82
hafiizd
7 posters
AuthorMessage
hafiizd

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 8:44 pm

aku dah beli share ikan highback dengan syarikat M U arowana dan perjanjian ditandatangani pada november 2009. Dalam kolam dikatakan ada 10 betina dan 6 jantan. umur ikan ketika itu dalam 2 tahun setengah. sehingga tarikh 21/3/2011, perjanjian dah berlangsung lebih 1 tahun 4 bulan. kiranya umur ikan ni dah capai lebih 3 tahun 10 bulan.

masalah sekarang ialah, ikan ni tak pernah bertelur. aku dah stress, partner aku pun dah stress, maunya tak, ikan mahal gila, tapi takdak telur lagi. family dah bising dah.

jadinya aku nak tanya sikit, apakah perkara yang boleh menyumbang kepada kegagalan ikan ikan dalam kolam aku ni mengawan dan bertelur?

Adakah ikan ini mandul? adakah dalam kolam ni banyak jantan, bukannya banyak betina? mungkin semua jantan? mungkin semua betina? ikan makan tak cukup? terlebih makan? tak cukup zat makanan? Kolam tak cukup besaq? air tak elok? jantan tak catik, sebab tu betina takmau mengawan?

Harap kawan2 dapat membantu melegakan diri yang stress ni...
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 8:55 pm

hafiizd wrote:
aku dah beli share ikan highback dengan syarikat M U arowana dan perjanjian ditandatangani pada november 2009. Dalam kolam dikatakan ada 10 betina dan 6 jantan. umur ikan ketika itu dalam 2 tahun setengah. sehingga tarikh 21/3/2011, perjanjian dah berlangsung lebih 1 tahun 4 bulan. kiranya umur ikan ni dah capai lebih 3 tahun 10 bulan.

masalah sekarang ialah, ikan ni tak pernah bertelur. aku dah stress, partner aku pun dah stress, maunya tak, ikan mahal gila, tapi takdak telur lagi. family dah bising dah.

jadinya aku nak tanya sikit, apakah perkara yang boleh menyumbang kepada kegagalan ikan ikan dalam kolam aku ni mengawan dan bertelur?

Adakah ikan ini mandul? adakah dalam kolam ni banyak jantan, bukannya banyak betina? mungkin semua jantan? mungkin semua betina? ikan makan tak cukup? terlebih makan? tak cukup zat makanan? Kolam tak cukup besaq? air tak elok? jantan tak catik, sebab tu betina takmau mengawan?

Sebelum tu nak tnya dah ada pair lum ikan ko tu?Patutnya ikan ni akan bagi hasil dalam 3-4 tahun je then mula aktif@ galak bagi hasil dari 4-6 tahun.Faktor2 mendorong ikan bagi hasil ni mg susah nak detect.Allah yg bagi rezeki.Tapi kita kena usaha.Pendapat aku ko pi jumpa En Padil tu then bincang elok2.Suh dia cek semula kandungan jantina ikan.Suh dia bukak mulut trus tgk lidah ikan tu.Kalo byk yg sama jantina then x balance suh dia terminate je kolam tu ganti ikan lain @ kelas semula.Tapi amik masa la nak bagi ikan ni stabil.Itu ko kena bincang elok2 la sebab aku rasa xda dalam perjanjian ko dgn drg kan...Tapi kalo ada pair dalam kolam tu cuma xbagi hasil kemungkinan besar ikan ko belum ready sepenuhnya lagi.Kematangan ikan pun cam manusia gak.Berbeza2.
Back to top Go down
hafiizd

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 9:03 pm

fadil cakap takdak pair pun lagi.

dalam perjanjian pun tak sebut 10 betina, 6 jantan.. dlm perjanjian tulis "16 ekor induk-induk kelisa jenis highback"...
Back to top Go down
miang
Admin

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 9:14 pm

hafiizd wrote:

bawak2 mengaji bro......susah nk ckp ikn bertelur tak bertelur nie...
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeSun Mar 20, 2011 9:19 pm

hafiizd wrote:
fadil cakap takdak pair pun lagi.

dalam perjanjian pun tak sebut 10 betina, 6 jantan.. dlm perjanjian tulis "16 ekor induk-induk kelisa jenis highback"...

Mmm susah gak tu.Kenyataannya jantina ikan ni blh dikenalpasti hanya dengan tgk pada lidah dia.Itupun aku rasa bukan 100% tapi byk otai guna cara tu.Farm kwn aku ada 1 kolam tu induk 16 ekor gak tapi skali harvest 3,4 pair dapat.Dah melampau kua hasil.Bila aku tnya owner farm dia sendiri xtau nak komen.Rezeki la tu.Pendapat aku ko pi la bincang ngan MU dlu.Ckap blh x kelas semula ikan2 ko.Itu je caranya.Nt dah habis kontrak susahla.
Back to top Go down
hafiizd

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 1:20 am

dah call fadil, dia cakap next harvest, depa check balik jantan betina ikan tu...
Back to top Go down
azzam2u@yahoo.com

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 3:03 am

kalo dlm p'janjian x bgtau brapa pecahan jantan betina, berat la camni....mmg kena kat syarikat la..

xpa hafiz, Insyaallah ada rezki, dua tiga kali harvest lg, ada la tu....aku paham perasaan hang ;p
Back to top Go down
xback_aro

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 6:22 am

hafiizd wrote:
dah call fadil, dia cakap next harvest, depa check balik jantan betina ikan tu...
ang punya next harvest bila bro?,....
Back to top Go down
hafiizd

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeMon Mar 21, 2011 6:49 pm

next harvest 23 april kalau tak salah.. lambat lagi..
Back to top Go down
hafiizd

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeWed Apr 27, 2011 9:34 pm

last check ikan ada 11 betina, 5 jantan...
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeWed Apr 27, 2011 9:54 pm

fuhhhhhhhh...ni la yg d katakan ikan??huhuhu
okeh...aku rsa mcm nih...ikan tu bukan 3 tahun lebih...
mgkn baru 2 tahun lebih...melain kan, ade bukti saheh yg bleh mebuktikan kelahiran ikan tersebut...huhu
ok2...ni aku nk tye...utk menambahkan keyakinan terhadap statement aku tu...ikan ko tu, sekor baper RM???
Back to top Go down
http://bumiemasaquaculture.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeThu Apr 28, 2011 12:22 pm

aku tolong jawab RM6500 sekor Very Happy
hafiizd ni org pertama yg aku bawa gi MU dan dia setuju nk join tapi sampai skrg dia belum dpt merasa hasil
org² lain yg aku bawak dah ramai yg merasa hasil Sad
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
NADEEN

NADEEN

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeThu Apr 28, 2011 8:27 pm

6500???uit??okeh2...biasa la tu...
aku rsa ikan tu lom matang sebetul nya kot??
mgkn juga lom rezeki...klu ikut price cam tu...lebih kurang 1 tahun slalu nya dh bg hasil...
aku ada gak 1 mber yg terkena...beli induk 6500...induk mmg besar...tgk mmg caya lah kte dh matang...
last2 2 tahun x bg hasil lg...huhhh...giglempes tul la...tau2 tu induk pramatang...
sapa2 nk beli kolam tu..kna hati2 la...bkn apa, skrg ni mcm2 hal...kna betul2 kenal ngn ikan nih...klu x, hurmmmmm...merana laaaaaa...
Back to top Go down
azzam2u@yahoo.com

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeThu Apr 28, 2011 11:43 pm

Admin wrote:
aku tolong jawab RM6500 sekor Very Happy
hafiizd ni org pertama yg aku bawa gi MU dan dia setuju nk join tapi sampai skrg dia belum dpt merasa hasil
org² lain yg aku bawak dah ramai yg merasa hasil Sad

huhu...bob dah lupa aku la...aku pun antara yg bob bw p kolam tp lum rasa hasil hehe....

tp yg aku pelik, org2 yg dah rasa hasil yg bob jd org tengahnya xda plak nak online masuk forum ni yer...diorg ni mesti xnak crita sejauh mana progress kolam diorg pd kita hahaha...hurmm..
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeFri Apr 29, 2011 2:05 am

Coollllll...mau sabar...mgkn geng2 yg dh merasa harvest tu...sume dh senyum2...dh malas nk amek tau hal2 lain...
Aku dulu pn cam tu gak...menunggu..mak oiiiii..setahun lebih...nk benanah telinga kne shoot ngn family...
Sedara x ngaku sedara....skrg alhamdulillah la, ngaku gak la...tu pn kne paksa...hehehehe...

Okeh, fenomena ikan x.mengeluar kan hasil ni bukan perkara baru...dh ramai yg x puas hati n sering mempersoal kan adkh sistem pawah ni releven???tp utk yg dh berjaya...hahhh, sebut je la ape pn..sume releven...tp,yg lom dpt hasil??melawak la cemane pun...masammmmm je muka...huhu

Pd aku la...kalau induk yg kita beli x bg hasil dlm masa 2 tahun...aku rse mmg ptt la tindakan yg wajar d ambil...klu x, rugi org yg menunggu je...kesian...klu tu duit simpanan xpe,klu tu loan??hahhh...mampuihhhh...hehehehe
Back to top Go down
azzam2u@yahoo.com

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeFri Apr 29, 2011 2:49 am

hehe...mana ada pilihan lain lagi dah melainkan tunggu jer la....
Back to top Go down
NADEEN

NADEEN

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeFri Apr 29, 2011 4:17 pm

betul...kalau yg kurang upaya utk membeli induk baru??jawab nye...saborrr la labuuu...hehe
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitimeSat Apr 30, 2011 8:50 am

azzam2u@yahoo.com wrote:

huhu...bob dah lupa aku la...aku pun antara yg bob bw p kolam tp lum rasa hasil hehe....

tp yg aku pelik, org2 yg dah rasa hasil yg bob jd org tengahnya xda plak nak online masuk forum ni yer...diorg ni mesti xnak crita sejauh mana progress kolam diorg pd kita hahaha...hurmm..

haha tak lupa jugak bro azzam ni, sama je mcm kolam hafiizd cuma bezanya azzam nye induk jenis Super Red dan di syarikat HHH

emmm bilakah saat² gembira akan muncul di kolam 329 dan 26 Sad
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
Sponsored content

Ikan Mandul??? Empty
PostSubject: Re: Ikan Mandul???   Ikan Mandul??? Icon_minitime

Back to top Go down

Ikan Mandul???
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» ikan tahan berapa hari kalau xmakan? ikan 4inci...
» ape ek penyakit ikan aku? uhuhu.. bro2 skalian.. tlg tilik ikan aku ni..
» ikan bndarya & ikan kelisa
» ikan apa sesuai?
» ikan ikan saya