Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Anak ikan arowana

Go down 
miang
rahza
nam3701
senpai_kun
mohdfauzilan
tiagu
zcool
Admin
Ziey
13 posters
AuthorMessage
Ziey

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeSun Oct 24, 2010 6:49 am

salam..

saya baru amik anak BR aro 3 - 4 inci.. saya nak mintak advise sket ttg care nak bg makan anak aro nie..

1) bape kali bagi die mkn
2) skali mkn bg bape byk worm? (skang nie bg small worm je)

so far saya dah try bg mkn smallworm tp die tgk je.. saya tutup ngn kain itam, 15 min pastu worm tu dah takde.. arap2 die mkn le, jgn kene sedut kat filter udah

tima kasih
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeMon Oct 25, 2010 12:44 am

w'salam

ikan baru memang mcm ni, malu2 nk makan
kalau org takde baru dia makan

ikan kecik slalunya bagi makan 3 kali sehari
pagi tengahari ngn petang Very Happy
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
Ziey

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeMon Oct 25, 2010 8:11 am

Admin wrote:
w'salam

uuu..camtu lak... skali mkn bg bape byk cacing? satu je ke... tp asik nmpk cam die lapa je sll

tima kasih...
Back to top Go down
zcool

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeMon Oct 25, 2010 10:18 am

Masa kecik boleh bg dia sampai kenyang atau sampai perut dia nampak bulat Smile. Seelok2nya sampai dia hampir2 dah kenyang la...

Ziey wrote:
Admin wrote:
w'salam

uuu..camtu lak... skali mkn bg bape byk cacing? satu je ke... tp asik nmpk cam die lapa je sll

tima kasih...
Back to top Go down
Ziey

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeThu Oct 28, 2010 12:41 am

help... arowana saya mcm kene swollen stomach... perut belah kanan die buncit dr semalam... lepas tukar air 30%, bg die mkn small worm 2.. pastu terus buncit smpi skang... dah lebih 12 jam...

cane nak kasi die elok blk... please advise

lagi satu mane nak carik epsom salt ? crk kat LFS area subang and puchong takde

thanks
Back to top Go down
tiagu

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: ikan yellow tail Aro   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 9:46 pm

saya baru beli anak ikan ni...besar 3-4", saya nak tanye sikit kat sini...
sekarang ikan ni dlm aquarium duk ngan ikan majlis, boleh x saya masukan anak ikan lampam dlm aqurium tu?...atau biarkan sahaja...sekarang ni saya bg makan ulat kecik...saya bg makan 2 kali sehari pagi n malam...ok x? mintak idea atau cara2 yg betul utk saya...tq
Back to top Go down
mohdfauzilan

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 10:02 pm

"tiagu"]

kalau bela sekali ngan lampam ok gak ,,,,sebab makanan yang tak habis ,,,,lampam boleh makan cheers
Back to top Go down
tiagu

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 10:07 pm

kalau ikan lampam tu besar dr ikan aro xpe ker?...boleh x saya letakkan rumput rumpai yg dijual di kedai ikan tu?...
lampu aquarium kena on x masa gelap?...ok x kalau saya bg makan 2 kali sehari?....nak bg dia sampai kenyang ker atau agak ckp?
plz reply bro...any1 plz...saya ni baru dlm bidang ni...

Last edited by tiagu on Thu Nov 11, 2010 3:34 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
senpai_kun

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeWed Nov 10, 2010 8:13 am

ni nk tnya ckit...aku ada bela 3 ekor ank ikn HB...dah 3 bulan...tapi masalahnya 2 je mkin besar...sekor cm terbantut aku tgok...dia xnk mkn sgt la aku tgok...mkn luah..mkn luah...pening aku tgok...leh korang share ckit sbb pe jd cmtu dan ape ptut aku wat????
Back to top Go down
tiagu

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeThu Nov 11, 2010 4:09 am

mohdfauzilan wrote:
"tiagu"]

kalau bela sekali ngan lampam ok gak ,,,,sebab makanan yang tak habis ,,,,lampam boleh makan cheers

saya bg makan utk aro 3-5 ekor ulat jer...jadi mcm mana ikan lampam nak mkn bro?...lampam n aro ngam x? takut gaduh jer...
Back to top Go down
nam3701

nam3701

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeFri Nov 12, 2010 6:05 am

tiagu wrote:
mohdfauzilan wrote:
"tiagu"]

saya bg makan utk aro 3-5 ekor ulat jer...jadi mcm mana ikan lampam nak mkn bro?...lampam n aro ngam x? takut gaduh jer...

aku rasa ok je ko campur ngan lampam tu.. tp jgn la besar sgt lampam tuu.. kang gaduh lak berebut makanan...
Back to top Go down
rahza

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 7:19 am

salam...

tumpang lalu...
sy ada beli 2 ekor anak aro (silver ja). yg sekor tu nampak cergas & sihat.
tp yg sekor lg tu asyik monyok je. cam br break ngan gf je.... Rolling Eyes

dahla tu punyala pemalas nk berenang. selalu suka biar dirinya direnangkan arus. kekadang sampai lepak atas lantai. nampak cam nk kojol tp bila kacau naik balik semula.

makan pun x selera cam kawan dia yg sekor lg tu.
ibarat kata berenang x basah, makan x mau.

tgk badan dia dah lambat membesar dr kawan dia tu.
rasanya dia ni dah terpisah dgn kekasih masa dibeli haritu.

camne nak ubat penyakit dia??? Sad

satu lg soklan....apa lg makanan blh kasi utk anak aro?
buat masa ni sy bg makan cacing ais. apek kedai tu yg jual
Back to top Go down
miang
Admin

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 9:03 am

rahza wrote:
salam...

tumpang lalu...
sy ada beli 2 ekor anak aro (silver ja). yg sekor tu nampak cergas & sihat.
tp yg sekor lg tu asyik monyok je. cam br break ngan gf je.... Rolling Eyes

dahla tu punyala pemalas nk berenang. selalu suka biar dirinya direnangkan arus. kekadang sampai lepak atas lantai. nampak cam nk kojol tp bila kacau naik balik semula.

makan pun x selera cam kawan dia yg sekor lg tu.
ibarat kata berenang x basah, makan x mau.

tgk badan dia dah lambat membesar dr kawan dia tu.
rasanya dia ni dah terpisah dgn kekasih masa dibeli haritu.

camne nak ubat penyakit dia??? Sad
satu lg soklan....apa lg makanan blh kasi utk anak aro?
buat masa ni sy bg makan cacing ais. apek kedai tu yg jual

arowana nie mcm manusia ada perangai2nya tersendiri...kalau yg dah berpengalaman msti setuju dgn aku...first beli arowana nie...2 ke 3 minggu kena tengok perangai dia...perangai dia ni mksudnya cara makan,berapa banyak dia makan,pemalas berenang kerja nak parking kat dasar je atau suka swiming,taikoo ke tak,apa yg dia suka makan dan macm2 lg...bila dah faham perangainya baru senang nak jaga..kalau satu hari perangai dia lain msti ada yg tak kena..mungkin air...atau lain2 sbb..
so kat sini ko kata ikan ko tak selera makan...ko kena ubah cari makanan lain,anak ikan ke,cengkrik ke,kalau budget lbh piza pun ok ha3...kat sini ko akn tau apa ikan ko tu suka...
ikan nie mcm manusia...ada yg cepat tumbesarannya ada yg lambat...kalau ko tak pecaya...ko beli dalam 10 ekor anak arowana yg sama induk...ko jaga 6 bulan ko akan nampak mana yg gemuk gedempol mana yg kurus kering tak kuat makan...nie semua perkara biasa...yg ptng ko kn faham perangai ikan ko tu...
satu lg aku nk pesan....jangan bagi ikan ko makan cacing beku tu lagi...cacing tu banyak penyakit...blh sembelit ikan di buatnya...dah lah tu cacing tu sejuk...naik tebal karang bibir ikan ko tu silap2 blh jadi bibir ning baizura.....tau tak cacing tu paling banyak kat longkang2....terutamanya longkang2 kat ladang ternakan binatang yg 'idungnya penyek'....so kebanyakan cacing yg kita guna import dari china...so sndiri mau igtlah....aku dah bertahun tak guna cacing tu lps aku dpt maklumat nie....

Back to top Go down
rahza

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 5:45 pm

miang wrote:

arowana nie mcm manusia ada perangai2nya tersendiri...kalau yg dah berpengalaman msti setuju dgn aku...first beli arowana nie...2 ke 3 minggu kena tengok perangai dia...perangai dia ni mksudnya cara makan,berapa banyak dia makan,pemalas berenang kerja nak parking kat dasar je atau suka swiming,taikoo ke tak,apa yg dia suka makan dan macm2 lg...bila dah faham perangainya baru senang nak jaga..kalau satu hari perangai dia lain msti ada yg tak kena..mungkin air...atau lain2 sbb..
so kat sini ko kata ikan ko tak selera makan...ko kena ubah cari makanan lain,anak ikan ke,cengkrik ke,kalau budget lbh piza pun ok ha3...kat sini ko akn tau apa ikan ko tu suka...
ikan nie mcm manusia...ada yg cepat tumbesarannya ada yg lambat...kalau ko tak pecaya...ko beli dalam 10 ekor anak arowana yg sama induk...ko jaga 6 bulan ko akan nampak mana yg gemuk gedempol mana yg kurus kering tak kuat makan...nie semua perkara biasa...yg ptng ko kn faham perangai ikan ko tu...
satu lg aku nk pesan....jangan bagi ikan ko makan cacing beku tu lagi...cacing tu banyak penyakit...blh sembelit ikan di buatnya...dah lah tu cacing tu sejuk...naik tebal karang bibir ikan ko tu silap2 blh jadi bibir ning baizura.....tau tak cacing tu paling banyak kat longkang2....terutamanya longkang2 kat ladang ternakan binatang yg 'idungnya penyek'....so kebanyakan cacing yg kita guna import dari china...so sndiri mau igtlah....aku dah bertahun tak guna cacing tu lps aku dpt maklumat nie....

cis...patutla rasa lain mcm je tgk packing cacing tu. klu dh puak tu puak tu jgkla perangainya.
klu camtu blh bg mkn anak ikan ke? sebab size dia baru dlm 2-3 inci je. karang x muat plak mulut dia ngan anak ikan tu heheh.

ikan tu baru 3 hari sy bela. mmg dari hari mula lg yg sekor tu x cergas.
semalam ada ambil dia kuarantin bekas lain. tp tgk sama ja. xdak perubahan pun.
pagini tgk mcm dah nk kojol je. taktaulah blk kerja nanti dia ada lg ke tak Crying or Very sad

anyway thanks for the info. especially cacing beku tu Shocked
Back to top Go down
miang
Admin

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 6:42 pm

rahza wrote:
miang wrote:

cis...patutla rasa lain mcm je tgk packing cacing tu. klu dh puak tu puak tu jgkla perangainya.
klu camtu blh bg mkn anak ikan ke? sebab size dia baru dlm 2-3 inci je. karang x muat plak mulut dia ngan anak ikan tu heheh.

pagini tgk mcm dah nk kojol je. taktaulah blk kerja nanti dia ada lg ke tak Crying or Very sad

bela kecik mmg tu risikonya....banyak2 kan sabor ler..kalau dah mati nk bt mcmana....
Back to top Go down
rahza

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 6:52 pm

sebab tu tak berani nk bela spesis mahal2 lg.

try yg plg cikai ni dulu...
baru nk belajar la katakan hehe
Back to top Go down
ikan_akeem

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 10:12 pm

kalo aro dah dlm size 3 inci tu bagi makan ulat meal worm yg kecik tu pun dah boleh..lagi senang nak ngejas..bagi makan sket2..kalo dah ok..leh bg dia makan sampai perut buncittt...hehe
Back to top Go down
rahza

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 11, 2011 11:05 pm

ikan_akeem wrote:
kalo aro dah dlm size 3 inci tu bagi makan ulat meal worm yg kecik tu pun dah boleh..lagi senang nak ngejas..bagi makan sket2..kalo dah ok..leh bg dia makan sampai perut buncittt...hehe

ooo...ok ok. tq
Back to top Go down
dsk

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 18, 2011 7:26 pm

Kalau ikan dah saiz 4-5", kadang2 dah tak nampak perut dia buncit lepas bagi makan, berapa ekor superworm agak2 kena bagi sekali?

Baru ambik HB dari oriental, dah 3 hari bela, sejak beli dia makan lebih kurang 3 ekor superworm sehari. Lepas tu ade gak campur ikan carp, tiap2 pagi confirm 1-2 ekor carp hilang.....

Pagi ini, dia sapu 2 ekor superworm.

Ok tak permakanan dia? Kurang makan ke macam mana?

Risau gak nak bagi dia makan byk2, dengar cerita boleh kena eye-drop, bloated stomach semua kalau lebih makan.

Sifu2 tolong advise. Laughing
Back to top Go down
miang
Admin

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 18, 2011 8:06 pm

dsk wrote:
Kalau ikan dah saiz 4-5", kadang2 dah tak nampak perut dia buncit lepas bagi makan, berapa ekor superworm agak2 kena bagi sekali?

Baru ambik HB dari oriental, dah 3 hari bela, sejak beli dia makan lebih kurang 3 ekor superworm sehari. Lepas tu ade gak campur ikan carp, tiap2 pagi confirm 1-2 ekor carp hilang.....

Pagi ini, dia sapu 2 ekor superworm.

Ok tak permakanan dia? Kurang makan ke macam mana?

Risau gak nak bagi dia makan byk2, dengar cerita boleh kena eye-drop, bloated stomach semua kalau lebih makan.

Sifu2 tolong advise. Laughing

sng jek masalah nie nk buat...mula2 bg dia mkn kenyang2 tgk berapa ekor s.worm sekali dia makan....kalau maksimum 10 ekor...lps tu bg dia setakat 7 ke 8 ekor je sekali makan...ikan nie kalau bg 5 ekor pertama dia makan..pastu yg keenam dia makan luah balik..makan luah balik...kira dah kenyang dah tu...mkn yg keenam tu tuk suka2 je..so stop jgn bg mkn lg dah..buat air kotor je...
kasi anak ikan lg senang...ltk je dalam tank tu..lapar pandai2 lah dia kejar anak ikan...saiz 4-5 inci ko bg makan anak ikan kap?aku rasa kurang selamat..takut tercekik...lg cantek ko bg mkn ank ikan longkag sahaja...
Drop eye bkn sbb pemakanan je...faktor baka kena ambik kira...aku ada sekor arowana...makanan rujinya s.worm...alhamdulillah umur dah dua tahun tak jatuh pun matanya...aku ada sekor hb umur 4 bulan...mata dah drop sebelah....apa cita...
kita blh usaha nk elak jatuh mata...jgn ltk tank tggi sgt,jgn bg anak udang menari2 kat dasar tank,jgn bg mkanan berlemak2,jgn main lampu sangat ikan silau,letak 3 biji bola ping pong kat dlm aquarium,ltk tank kat tmpt yg kurang org...tp mcm yg aku ckp...kita leh usaha...kalau dah baka mcm ni nk bt mcmana..redo jelah...
Ikan kalau drop eye tak cantik...berenang pun senget je...
Back to top Go down
dsk

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 18, 2011 8:28 pm

thanks brader....

selalu notice gak lepas dia sapu 1 superworm, dia akan usah atas air nak lagi.....sekarang i tak perlu risau la nak tambah nasi utk dia........hehehe
Back to top Go down
izzydean

izzydean

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeTue Jan 18, 2011 8:31 pm

dsk wrote:
thanks brader....

selalu notice gak lepas dia sapu 1 superworm, dia akan usah atas air nak lagi.....sekarang i tak perlu risau la nak tambah nasi utk dia........hehehe

cuba bg mkn kfc dia nk x..aku dulu bg mkn ayam goreng je abis seketul..hahahaa
Back to top Go down
boojoy

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeFri Apr 29, 2011 6:55 pm

rahza wrote:
miang wrote:

aku sedih betul...beli ikan mahal2, pastu nak tgk die mati mcm tuh jer...
maybe bro nih x sempat nak selamatkan ikan die...so, nih nasihat pada bro2 dan sis2 pada masa akan dtg..

kalu ikan tuh langgar dinding ker, sisik terkeluar ker, kene funggus sampai nampak isi badan ker, ikan dok 'statik' ker (x bergerak aktif).... tolong cx balik air die... jgn korang bubuh mcm2 ubat kononnyer nak bagi die sihat... tokey kedai tuh semua nak untung.. kalu pengalaman skit, nasihat aku, tukar air akuarium dulu kasik bersih (cara nak tukar ikut selera masing2 tp make sure tukar semua air dlm tuh)... masukkan klorin + garam ikut sukatan.... pastu baru tanya otai2 kat sini apa ubat paling ok nak settle masalah korang... jgn biarkan ikan korang dlm air ubat yg korang sendiri x tahu sukatan yg betul...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitimeSat Apr 30, 2011 8:59 am

kalau boleh air ditakung dulu dalam bekas khas dalam 2 @ 3 hari, pastu baru guna air tu untuk tukar air dalam aquarium, mcm tu le aku slalu buat, tak kira le guna air paip atau air sungai Very Happy
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
Sponsored content

Anak ikan arowana Empty
PostSubject: Re: Anak ikan arowana   Anak ikan arowana Icon_minitime

Back to top Go down

Anak ikan arowana
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Anak ikan & anak udang lari masuk sump tank