Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Spec kualiti MG dan Chu

Go down 
jett lizdaf
zcool
miang
Opmin
ikan_akeem
zerol86
geruwo
ally9970
Hazri
fizaro
wanotz
aime_isz
kyo82
17 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
kyo82
Admin
kyo82

Spec kualiti MG dan Chu Empty
PostSubject: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 6:59 am

Kat sini aku bukak 1 topik baru khususnya utk kita share tentang spec2 yg ada dalam pasaran Mg dan jugak kualiti chu yg selalu membuat org ramai khususnya peminat MG keliru...Utk permulaan aku sertakan gambar2 yg menunjukkan spec Mg berkualiti dan perbandingannya dgn kualiti biasa....

1...Spec MG yg cukup berkualiti...aku ada bulatkan bahagian chu yg tersusun dan memanjang menunjukkan chu yg amat cantik...

[img]Spec kualiti MG dan Chu Pahanggold1[/img]

2...Jugak spec Mg berkualiti dgn chu halus penuh dan memanjang....

[img]Spec kualiti MG dan Chu Chu3line2[/img]

3...Yg ni pulak jenis MG yg biasa @ kebanyakkan...chu kurang menarik...sebaris dan sederhana panjang...

[img]Spec kualiti MG dan Chu Img_Crossback3a[/img]

4...Jugak MG kualiti biasa dgn chu yg kurang menarik...pendek dan lompang2...

[img]Spec kualiti MG dan Chu Ekor[/img]

Semua gambar2 ni bukan hak milik aku...just share dari kawan2 lain....xda tujuan lain kecuali tujuan ilmiah je...
Back to top Go down
aime_isz

aime_isz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 7:29 am

wow topic yg menarik bro..nk tnye la,cmne nk develop mg tuk dpt kn chu mcm gmbr no 1 tu bro?? Shocked
Back to top Go down
wanotz

wanotz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 7:33 am

aime_isz wrote:
wow topic yg menarik bro..nk tnye la,cmne nk develop mg tuk dpt kn chu mcm gmbr no 1 tu bro?? Shocked

kena beli ank aro dri induk tersebut lah.. keh2x... Razz
Back to top Go down
aime_isz

aime_isz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 7:34 am

wanotz wrote:
aime_isz wrote:

kena beli ank aro dri induk tersebut lah.. keh2x... Razz

hahah,klu induk lain xleh nk develop kasi dpt cmtu ke bro?? Very Happy
Back to top Go down
fizaro

fizaro

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 8:07 am

kyo82 wrote:
Kat sini aku bukak 1 topik baru khususnya utk kita share tentang spec2 yg ada dalam pasaran Mg dan jugak kualiti chu yg selalu membuat org ramai khususnya peminat MG keliru...Utk permulaan aku sertakan gambar2 yg menunjukkan spec Mg berkualiti dan perbandingannya dgn kualiti biasa....

1...Spec MG yg cukup berkualiti...aku ada bulatkan bahagian chu yg tersusun dan memanjang menunjukkan chu yg amat cantik...

[img]Spec kualiti MG dan Chu Pahanggold1[/img]

2...Jugak spec Mg berkualiti dgn chu halus penuh dan memanjang....

[img]Spec kualiti MG dan Chu Chu3line2[/img]

3...Yg ni pulak jenis MG yg biasa @ kebanyakkan...chu kurang menarik...sebaris dan sederhana panjang...

[img]Spec kualiti MG dan Chu Img_Crossback3a[/img]

4...Jugak MG kualiti biasa dgn chu yg kurang menarik...pendek dan lompang2...

[img]Spec kualiti MG dan Chu Ekor[/img]

Semua gambar2 ni bukan hak milik aku...just share dari kawan2 lain....xda tujuan lain kecuali tujuan ilmiah je...

Oh macam tu ye..tq2..ilmu yang sangat berguna ni..mudah2an mendapat manfaat diakhirat nanti Very Happy
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 9:41 am

Nak dapat kualiti arowana macam tu kena pegi pada farm yg mmg akan kelas semula setiap anak MG...yg mana low gred letak low gred...Yg mana high gred asingkan...
Utk kenalpasti potensi anak aro selain dari tgk induk jantan dan betina dia...kena jugak tgu aro tu capai 6-7 inci terlebih dahulu...sebab masa kecik 4-5 inci chu selalunya belum penuh dan masih kelihatan halus...bila dah makin membesar saiz chu jugak akan berubah...utk develop chu x susah sgt kalo dah dapat MG yg btul2 berkualiti...Yg ptg dapatkan spec yg btul2 best dlu baru pikir nak develop....
Back to top Go down
Hazri

Hazri

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeMon Jul 02, 2012 10:01 am

kyo82 wrote:
Nak dapat kualiti arowana macam tu kena pegi pada farm yg mmg akan kelas semula setiap anak MG...yg mana low gred letak low gred...Yg mana high gred asingkan...
Utk kenalpasti potensi anak aro selain dari tgk induk jantan dan betina dia...kena jugak tgu aro tu capai 6-7 inci terlebih dahulu...sebab masa kecik 4-5 inci chu selalunya belum penuh dan masih kelihatan halus...bila dah makin membesar saiz chu jugak akan berubah...utk develop chu x susah sgt kalo dah dapat MG yg btul2 berkualiti...Yg ptg dapatkan spec yg btul2 best dlu baru pikir nak develop....

Ilmu yang sangat berguna..lepas ni boleh tahu dah mana bagus mana tak bagus..Tgk chu yg pertama tu siap kira lg berapa bilangan memanjang chu tu..semga ilmu yg bermanfaat ni dpt digunakan bersama..Kalu jenis selain MG takder chu mcm tu..hhhehhe Very Happy
Back to top Go down
ally9970

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeTue Jul 03, 2012 7:20 am

bapak kulit gelap, mak sawo matang, takkan anak putih melepak...unless pergi skin treatment takpun buat cam michael jackson
Back to top Go down
geruwo

geruwo

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeTue Jul 03, 2012 10:02 am

terbaik ah topic..mmg perlu follow thread ni utk ilmu yg bermanafaat.hehe..aku nk sembang x pandai..tgu baca otai2 sembang dah la.hahaa
Back to top Go down
zerol86

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeTue Jul 03, 2012 7:03 pm

sticky sticky huhuh
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeTue Jul 03, 2012 11:35 pm

aku pun selalunya akan advise orang bila beli MG ni sebaik2nya beli yang dah leh nampak kualitinya size dlm 6-7 inci ke atas..so nanti bila beli takder la tertanya2..ni jadi MG ke tidak..MG kalo size dah dalam 8-9 inci insyaallah chu akan keluar punya..tak banyak sikit pun akan ada..tapi bagaimana pula ye kalo anak MG tu dah memang betul2 mak ayah nye MG..tapi anak nya tu tak memenuhi ciri2 MG..kes mcm ni memang ada..utk kes yg mcm ni anak tu nak dipanggil MG ke tidak.?huhu..

tapi mcm mana pun ikut selera masing2 dlm beli MG ni..mcm aku ni skang beli MG dgn owner kolam je..dia ada hasil, aku ada duit aku beli..kualiti memang belum pasti lah kan sebab size masih kecil dlm 2.5-3 inci je size nya..tapi apa yg penting baka tu memang baka MG..bukan hb..lagi pun leh dapat harga murah sikit..sebab kecik lagi.tang bahayanya pun ada.. risikonya lebih la..hehe..
Back to top Go down
Opmin

Opmin

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 2:43 am

Trima Kasih otai kyo....good info!! Idea study
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 10:27 am

Terbaik nak main MG skrg ni tgu ikan capai 6-7 inci spec semua dah ada...Sebenarnya cam org lain cakap depend la minat masing2 tapi kita blh nilai secara keseluruhan dalam beberapa aspek...

1) Nak main MG sahaja....
- spec asas....shinning baik,chu penuh,scale level 5 habis...

2) Nak main MG sederhana @ kebanyakkan
- spec asas.....shinning kuat,chu penuh, scale naik sampai 5.5 - 6...

3) Nak main MG dgn genetik MG yg masih asli(purebreed)
- spec asas...shinning kuat,chu penuh,body shape tertentu(pectoral fin pendek,janggut pendek,ekor kecik mcm kipas,sisik dll), scale level 5 habis

4) Nak main MG sempurna...
- spec asas...shinning kuat,chu halus penuh at least 1.5 baris,scale 5.5-6..

5) Nak main MG rare....
- spec asas...dari jenis albino,platinum,white gold,snow white,chu yg cukup tgi....

Terbaik spec semua akan btul2 keluar dalam 10- 12 inci...ikan dari 4-6 inci yg kilat kaw2 hanyalah akibat dari tanning sebelum ni...dah besar dalam setahun baru kita blh nampak habis apec...Tapi golongan purebreed paling kena sabar...chu ada yg cukup lambat nak penuh...ada jugak kes sampai sudah xpenuh...MG sempurna yg cantik utk dipandang majoriti dari selective breeding...so faham2 la...ada kemungkinan 1 genetik lain yg lebih baik telah dihasilkan utk dapatkan MG sempurna ni....
Back to top Go down
fizaro

fizaro

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 4:18 pm

kyo82 wrote:
Terbaik nak main MG skrg ni tgu ikan capai 6-7 inci spec semua dah ada...Sebenarnya cam org lain cakap depend la minat masing2 tapi kita blh nilai secara keseluruhan dalam beberapa aspek...

1) Nak main MG sahaja....
- spec asas....shinning baik,chu penuh,scale level 5 habis...

2) Nak main MG sederhana @ kebanyakkan
- spec asas.....shinning kuat,chu penuh, scale naik sampai 5.5 - 6...

3) Nak main MG dgn genetik MG yg masih asli(purebreed)
- spec asas...shinning kuat,chu penuh,body shape tertentu(pectoral fin pendek,janggut pendek,ekor kecik mcm kipas,sisik dll), scale level 5 habis

4) Nak main MG sempurna...
- spec asas...shinning kuat,chu halus penuh at least 1.5 baris,scale 5.5-6..

5) Nak main MG rare....
- spec asas...dari jenis albino,platinum,white gold,snow white,chu yg cukup tgi....

Terbaik spec semua akan btul2 keluar dalam 10- 12 inci...ikan dari 4-6 inci yg kilat kaw2 hanyalah akibat dari tanning sebelum ni...dah besar dalam setahun baru kita blh nampak habis apec...Tapi golongan purebreed paling kena sabar...chu ada yg cukup lambat nak penuh...ada jugak kes sampai sudah xpenuh...MG sempurna yg cantik utk dipandang majoriti dari selective breeding...so faham2 la...ada kemungkinan 1 genetik lain yg lebih baik telah dihasilkan utk dapatkan MG sempurna ni....

Perkongsian ilmu yang bermanfaat..tq Smile
Back to top Go down
wanotz

wanotz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 8:53 pm

Terbaik bro kyo82, agak2x bila nak wat buku pasal arowana. leh saya beli.
Smile
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 9:05 pm

wanotz wrote:
Smile

Buku arowana akan diterbitkan melalui DBP xlama lagi...pengarang buku tu xlain xbukan bapak arowana Malaysia...En Zaini Suleiman...sumbangan aku hanya utk gambar2 berkaitan dgn MG je...tapi mmg best share ilmu dgn beliau...20 tahun mengkaji arowana yg xpernah org lain buat....
Back to top Go down
wanotz

wanotz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 9:44 pm

kyo82 wrote:
wanotz wrote:
Smile

Buku arowana akan diterbitkan melalui DBP xlama lagi...pengarang buku tu xlain xbukan bapak arowana Malaysia...En Zaini Suleiman...sumbangan aku hanya utk gambar2 berkaitan dgn MG je...tapi mmg best share ilmu dgn beliau...20 tahun mengkaji arowana yg xpernah org lain buat....

Wah... ia ker.. itu yg menarik tu.. Bila agak nye akn dijual. teringin gak nak beli.
Back to top Go down
aime_isz

aime_isz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 9:45 pm

wanotz wrote:
kyo82 wrote:
wanotz wrote:
Smile

Wah... ia ker.. itu yg menarik tu.. Bila agak nye akn dijual. teringin gak nak beli.

WAAHHHH SY PON NK 1 LA KLU ADE..HEHE..
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 9:49 pm

kyo82 wrote:
wanotz wrote:
Smile

dah jual la bro...kat aku ada satu
Back to top Go down
wanotz

wanotz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 9:56 pm

kasi letak pic buku tu.. nnt ader masa sy gi cari...
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeWed Jul 04, 2012 10:51 pm

sapa2 yg duduk area kl blh terus ke DBP KL tanya ke kaunter...ada dua..satu kulit biasa..satu kulit keras...harga kulit biasa bawah 50..yg keras tak tau pulak...awal tahun nie keluar buku tu....tn zaini pun dah pencen dah dari perikanan...
Back to top Go down
wanotz

wanotz

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeThu Jul 05, 2012 12:40 am

miang wrote:
sapa2 yg duduk area kl blh terus ke DBP KL tanya ke kaunter...ada dua..satu kulit biasa..satu kulit keras...harga kulit biasa bawah 50..yg keras tak tau pulak...awal tahun nie keluar buku tu....tn zaini pun dah pencen dah dari perikanan...

Nama Buku tu ape bro?
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeThu Jul 05, 2012 12:50 am

Bila keluarnya bro kyo?

kyo82 wrote:
wanotz wrote:
Smile

Back to top Go down
zerol86

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeThu Jul 05, 2012 1:03 am

sorry bro fazrul pinjam pix jap

buku nie lain ke?

Spec kualiti MG dan Chu BukuArowana
Back to top Go down
zerol86

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitimeThu Jul 05, 2012 1:07 am

Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Spec kualiti MG dan Chu   Spec kualiti MG dan Chu Icon_minitime

Back to top Go down

Spec kualiti MG dan Chu
Back to top 
Page 1 of 4Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» apa spec aro ini?
» mintak tolong komen spec ikan ni... sbb anak die tuan maw jual...
» ikan kelisa HB kualiti berenang xstabil
» 8 inci MGBB full spec without WTT
» cukup x spec utk MGBB - Sila Komen