Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana

Go down 
mr nazib
kurt2812
Guano
mr.gabanz
tomkk
aro2011
kodok
shampc
jett lizdaf
geruwo
mohdjasmiejaafar
apayelos
mohdfauzilan
senecavkb1
ikan_akeem
shahsera
nam3701
arowanafish
cekodok
gabanzshah
boojoy
kyo82
xback_aro
miang
awang
ally9970
Admin
kazzamWNX
Abangzam
G8
hafiizd
35 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
miang
Admin

kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Empty
PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 1:51 am

tank besar mana?kalau tank besar ikan sekor....tukar seminggu sekali dah ok dah....dian nak suh ganti jns lain kot he3
Back to top Go down
awang

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 1:57 am

tank size sederhana je..
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 2:55 am

aku rasa mgkin sbb air paip xelok atau campuran aro safe + anti chlorine hang tu....yg aku tau aro safe nie pun adalah anti klorin....ikan aku 2mggu lepas pun hmpir jadi mcm ni..aku tukar 30% air baru...lepas tukar makin lama dia makin xaktif last² timbul kt atas tp xla pula bernafas cepat.aku rasa mgkin sbb aku buh arowana vital time tukaq air tu..pening aku tgk....pastu kul 3pg makin teruk n aku tukaq lagi 50% air,buh anti klorin n garam balik + daun ketapang...arowana vital aku xbuh dh....2-3 ari lepas tu baru ok...nasib baik...kalu x,xsempat aku tgk chu dia naik..heheh
Back to top Go down
awang

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 3:01 am

mungkin juga sebab chemical dalam ubat2 aro ni.dos terlebih ke,bercampur ke.aku pun xtau dah nak kate ape.ikan pun dah mati.pengalaman la semua ni...
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 3:08 am

awang wrote:
mungkin juga sebab chemical dalam ubat2 aro ni.dos terlebih ke,bercampur ke.aku pun xtau dah nak kate ape.ikan pun dah mati.pengalaman la semua ni...
sebenarnya bahaya jg main cmpur² ubat buatan nie wlpun anti klorin....aku mmg fobia untuk guna bnda2 nie mcm black water,arowana vital.vitamin la.....1 lg aku kl bab ph nie aku xheran sgt....selagi dia mau mkan n aktif aku biar je..penah smpai ph2 air aku tu,letak ank kap pun semua abh mati sbb xtahan dgn air tu...aro aku rileks je....jnji semggu skali 10-20% WC...
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 3:48 am

Bro awang,kat umh ko ada penapis air x?tak kirala jenis apa....Aku mula2 dlu cam ko gak dok risau pasal ph ni....Then pas guna air dari penpis lgsg aku xcheck apa dah...ikan aku pantang aku lalu depan akuarium je trus buat2 nak terkam mintak makanan la tu....tukar air 100% pun xda mslh sbb kandungan oksigen dari penapis air kebanyyakkan adalah halus dan memudahkan menyerapan pada ikan....Tapi cam bro miang cakap pas tukar air aku masukkan garam skit kt dalam air..Pendapat xback aro pun patut di ambil iktibar sebab mg byk sgt produk utk ikan ni skrgni padahal semua tu bukan ptg sgt pun...
Back to top Go down
boojoy

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 8:47 am

xback_aro wrote:
awang wrote:
sebenarnya bahaya jg main cmpur² ubat buatan nie wlpun anti klorin....aku mmg fobia untuk guna bnda2 nie mcm black water,arowana vital.vitamin la.....1 lg aku kl bab ph nie aku xheran sgt....selagi dia mau mkan n aktif aku biar je..penah smpai ph2 air aku tu,letak ank kap pun semua abh mati sbb xtahan dgn air tu...aro aku rileks je....jnji semggu skali 10-20% WC...

sokong..sokong... 3 mende jer... air, anti klorin + garam... mende lain buat habis duit jer... pastu bak kata bro miang, buh ikan 'komando'.... hehehe
Back to top Go down
awang

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 9:28 am

tadi aku try ambil air dari tank yang aro aku mati.aku letak air 2 dalam small tank.aku test letak ikan longkang dalam 20 ekor(ikan yang susah nak mati..hehe. ye la dalam longkang pun boleh hidup)
x sampai 10 minit semua terbalik...
dah terbukti memang sebab air la ikan aku mati.
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 10:38 am

nak mencelah..ada sapa2 tahu kandungan dlm S1..lama dah mencari x jumpa2.jika kita mengkaji secara detail ada pelbagai penyakit hanya disebabkan penggunaan ubat2an atau bahan2 kimia..so baca dulu isi kandungan bahan2 tersebut sebelum menggunakanya..lagi 1,ada statement dr membe aku sendiri yg mana researcher di unit pembiakan ikan hiasan ( x nak la bg tau nama dia)bg tau kt dia bhw green solution(cth-s1,aro vital dll) ni boleh menyebabkn kanser pada pengendali,jika terdapat luka pada tempat yg terkena solution tu lg tinggi chance dia..so aku skrg tgh mencari setepat mana statement tu..
pada bro awang cuba hg baca ni :
http://arowanaclub.com/stories.php?story=03/09/04/5550406
http://au.answers.yahoo.com/question/index?qid=20100909164851AAvDYH2
http://www.koianswers.com/discussion/270/swelling-eye-after-qt-need-help./p2
yg ni lg advance :
http://www.bettaclub.org/forum/archive/index.php/t-22.html
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 1:51 pm

awang wrote:
tadi aku try ambil air dari tank yang aro aku mati.aku letak air 2 dalam small tank.aku test letak ikan longkang dalam 20 ekor(ikan yang susah nak mati..hehe. ye la dalam longkang pun boleh hidup)
x sampai 10 minit semua terbalik...
dah terbukti memang sebab air la ikan aku mati.

try chek PH....biasa kalau ikan cpt mati Ph jatuh teruk...lagi2 kalau ko letak lampam/kap...10 minit dah kembali ke alam barzakh...lps tu ada mcm bintik2 putih...tu PH problem down teruk...nie pgalaman aku lah.....ko ada ltk coral tak?coral nie kacau Ph
ubat2an tambahan aku jarang guna...biasa garam...air...ikan komando wajib ada...pastu sebulan sekali aku letak bakteria baik dalam air...setel...
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 1:55 pm

gabanzshah wrote:
nak mencelah..ada sapa2 tahu kandungan dlm S1..lama dah mencari x jumpa2.jika kita mengkaji secara detail ada pelbagai penyakit hanya disebabkan penggunaan ubat2an atau bahan2 kimia..so baca dulu isi kandungan bahan2 tersebut sebelum menggunakanya..lagi 1,ada statement dr membe aku sendiri yg mana researcher di unit pembiakan ikan hiasan ( x nak la bg tau nama dia)bg tau kt dia bhw green solution(cth-s1,aro vital dll) ni boleh menyebabkn kanser pada pengendali,jika terdapat luka pada tempat yg terkena solution tu lg tinggi chance dia..so aku skrg tgh mencari setepat mana statement tu..
yg ni lg advance :

he3...ko dah dapat jawapannya belum?susah2 cal jabatan perikanan bahagian penyelidikan ikan hiasan...kompom blh jawab...samaada khabar angin atau fakta....aku masih percaya dan yakin ianya fakta....
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 2:00 pm

awang wrote:

hasil tindakbalas la tu..tak pe pgalaman untuk ko dan pengalaman untuk aku....sama2 kongsi....
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeWed May 04, 2011 9:27 pm

miang wrote:
gabanzshah wrote:
yg ni lg advance :

he3...ko dah dapat jawapannya belum?susah2 cal jabatan perikanan bahagian penyelidikan ikan hiasan...kompom blh jawab...samaada khabar angin atau fakta....aku masih percaya dan yakin ianya fakta....

x pe2 nti aku try tanya..klu fakta,naya ni..kene serbu ngan pihak DOSH nanti..
Back to top Go down
cekodok

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeThu May 05, 2011 12:40 pm

kyo82 wrote:
Bro awang,kat umh ko ada penapis air x?tak kirala jenis apa....Aku mula2 dlu cam ko gak dok risau pasal ph ni....Then pas guna air dari penpis lgsg aku xcheck apa dah...ikan aku pantang aku lalu depan akuarium je trus buat2 nak terkam mintak makanan la tu....tukar air 100% pun xda mslh sbb kandungan oksigen dari penapis air kebanyyakkan adalah halus dan memudahkan menyerapan pada ikan....Tapi cam bro miang cakap pas tukar air aku masukkan garam skit kt dalam air..Pendapat xback aro pun patut di ambil iktibar sebab mg byk sgt produk utk ikan ni skrgni padahal semua tu bukan ptg sgt pun...

nak share : utk bela aro ni,sebaiknye gunakan air yg ditadah/disimpan sekurang2nye seminggu utk memendapkan/melarutkan segala kotoran dlm air paip,kmdian baru la digunakan utk aro…
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeThu May 05, 2011 5:24 pm

Btulla tu...air yg ditakung lebih selamat tapi masih ada benda nak kena cek...tahap ammonia n kandungan kapur dalam air...ammonia agak susah nk kontrol walaupun ditakung...takut jadi cm kat aquafair tahun lepas...byk ikan mati dalam akuarium sebab ammonia....lagipun mg dah ada warning level ammonia kat area lembah klang masa tu agak tgi....Kandungan kapur la kalo sapa2 yg nak bukak kolam la...ikan leh mandul atau kurang selesa utk bagi hasil kalo kandungan kapur tgi...ada pihak tertentu kat Perlis bukak farm aro kat sna tapi xleh jalan sebab xda hasil yg konsisten...Air paip yg ditakung utk memendapkan klorinnya tapi air hujan lak ditakun utk menstabilkan phnya yg agak berasid...Kadar klorin setiap tempat berbeza2 n setiap masa pun berbeza2 so kena ati2...tambah lagi kalo pas banjir kompom kandungan klorin tgi...
Back to top Go down
arowanafish

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeFri May 06, 2011 9:54 am

testing2, parking jap hehe
Back to top Go down
arowanafish

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeFri May 06, 2011 10:06 am

salam sumer, saye baru join dan baru je bela aro start 3 bln lepas. tapi da mcm2 jgak pengalaman sendiri. dulu mase mule2 nak tuka air, selalu bagi makan kenyang2 pastu baru tuka. penah skali tuka, lepas sejam, ikan cungap2. pe lagi, cpat2 kuarantin masok baldi + 100% water change + garam. pas 4 jam perasan ade 2-3 ekor anak ulat.ckop smpi 12 jam, ade dekat 8 ekor anak ulat. ikan muntah balek rupenyer. tukar air 100% lg, esok tgk da ok balek. pengajaran nyer : sblm tukar air, elakkan bg ikan mkn. just nak share Smile
Back to top Go down
nam3701

nam3701

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeFri May 06, 2011 7:33 pm

arowanafish wrote:
salam sumer, saye baru join dan baru je bela aro start 3 bln lepas. tapi da mcm2 jgak pengalaman sendiri. dulu mase mule2 nak tuka air, selalu bagi makan kenyang2 pastu baru tuka. penah skali tuka, lepas sejam, ikan cungap2. pe lagi, cpat2 kuarantin masok baldi + 100% water change + garam. pas 4 jam perasan ade 2-3 ekor anak ulat.ckop smpi 12 jam, ade dekat 8 ekor anak ulat. ikan muntah balek rupenyer. tukar air 100% lg, esok tgk da ok balek. pengajaran nyer : sblm tukar air, elakkan bg ikan mkn. just nak share Smile

aku lak, seblm tukar air mmg bagi makan dulu.. kalu x bagi makan, ikan tu asyik nak sondol tgn aku jee... seram lak aku... Laughing
Back to top Go down
hafiizd

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeMon May 23, 2011 1:32 am

ni nak tanya, daun ketapang tu macam mana rupanya?? mana nak cari la daun ni, aku tanya mak aku pun dia kata kena pi hutan carik daun ni..
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeMon May 23, 2011 2:05 am

hafiizd wrote:
ni nak tanya, daun ketapang tu macam mana rupanya?? mana nak cari la daun ni, aku tanya mak aku pun dia kata kena pi hutan carik daun ni..

penat masuk hutan ambik gambarnya nie....

nie gambar pokoknya.......
https://2img.net/r/ihimizer/i/img4670eh.jpg/

nak clear..nie daunnya...

ttp://img815.imageshack.us/i/img4660pb.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/img4661q.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/img4662c.jpg/

agak2 boleh cam tak?
Back to top Go down
shahsera

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeMon May 23, 2011 2:35 am

owh nih daun ketapang ish ni klau buat pandai p jejalan kat tepi jalan jmpa daun kering salah amek daun mau pusing2 ikan nih pokok td tk brape clear la bro miang klau dr gmbr tuh mcm bnyak jer pokok nih kat tepi jalan bukan kan??
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeMon May 23, 2011 3:35 am

shahsera wrote:
owh nih daun ketapang ish ni klau buat pandai p jejalan kat tepi jalan jmpa daun kering salah amek daun mau pusing2 ikan nih pokok td tk brape clear la bro miang klau dr gmbr tuh mcm bnyak jer pokok nih kat tepi jalan bukan kan??

yup..betul tu..pokok ni sbnrnya ada di tanam kat tepi2 jalan..cuma maybe tgk kawasan la..mungkin sesetengah tempat ada dan tidak..tapi kalo kat kampung2 insyaallah ade la..saper2 yang pandai wat treatment arowana guna daun ketapang ni ajar2 kan la sket..leh kembangkan ilmu bela aro nie.. Very Happy
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeMon May 23, 2011 11:12 am

shahsera wrote:

laaaaa...tak clear ke....nie gambar sendiri ambik nie...kat kawasan paya pokok tu...tak boleh ambik gambar dekat2....tu yg daun warna...coklat tu daun ketapang la tu...yg berdiri tegak sebatang...tu bukan pokok ketapang tu pokok kelapa...ha3.....yg kat bawah2 tu pulak semak samun.....pokok yg berdahan banyak...daun coklat gelap haaa...tu diaa....apa susah...kalau ko tgk ada pokok yg lebih kurang serupa....ambik daunnya...basuh...try kat ikan lampam...masuk lampam...masuk daun....tgk seminggu..apamacam.....kalau kiok...bukan la tu....kalau ok...blh lah guna...
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeMon May 23, 2011 11:23 am

ikan_akeem wrote:
shahsera wrote:

yup..betul tu..pokok ni sbnrnya ada di tanam kat tepi2 jalan..cuma maybe tgk kawasan la..mungkin sesetengah tempat ada dan tidak..tapi kalo kat kampung2 insyaallah ade la..saper2 yang pandai wat treatment arowana guna daun ketapang ni ajar2 kan la sket..leh kembangkan ilmu bela aro nie.. Very Happy

aku duk bandar...ada je kat tepi jalan besar he3....kat tepi bus stop lagi tumbunya.....buat tempat teduh org...satu lagi pokok kat bawah kedai makan.....tapi kat kampung2 mmg tempatnya yg paling sesuailah.....mmg banyak kat kampung2....kat belukar2 pun banyak....cuma hati2 nak ambik...minta izin dulu he3...karang ada tuannnya mintak balik...
Tak susah treatment guna daun ketapang nie....ambik yg tua sahaja...yg dah gugur...dah kering...yg basah jangan guna...masih ada getah lagi......basuh.....nak terus rendam kat dalam tank pun boleh...cuma jangan banyak2...selai dua cukup,dua tiga hari keluarlah wrna gelapnya...pastu angkat...buang...kita nak dia punya khasiat shj....jangan rendam lama2....jangan guna banyak2...guna banyak2 PH cepat jatuh merudum.....kalau nak cepat...ambik selai dua...rebus....ambik airnya daun buang....air tu masuk dalam tank...tunggu sejuklah.....kalau ada lebih air tu...boleh jugak di minum....kulit bdn blh jadi wrna emas woooo...ha3...dulu aku selalu beli black water...sekarang dah setahun lebih aku layan daun ketapang je....
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitimeTue May 24, 2011 3:41 am

miang wrote:
ikan_akeem wrote:
shahsera wrote:

aku duk bandar...ada je kat tepi jalan besar he3....kat tepi bus stop lagi tumbunya.....buat tempat teduh org...satu lagi pokok kat bawah kedai makan.....tapi kat kampung2 mmg tempatnya yg paling sesuailah.....mmg banyak kat kampung2....kat belukar2 pun banyak....cuma hati2 nak ambik...minta izin dulu he3...karang ada tuannnya mintak balik...
Tak susah treatment guna daun ketapang nie....ambik yg tua sahaja...yg dah gugur...dah kering...yg basah jangan guna...masih ada getah lagi......basuh.....nak terus rendam kat dalam tank pun boleh...cuma jangan banyak2...selai dua cukup,dua tiga hari keluarlah wrna gelapnya...pastu angkat...buang...kita nak dia punya khasiat shj....jangan rendam lama2....jangan guna banyak2...guna banyak2 PH cepat jatuh merudum.....kalau nak cepat...ambik selai dua...rebus....ambik airnya daun buang....air tu masuk dalam tank...tunggu sejuklah.....kalau ada lebih air tu...boleh jugak di minum....kulit bdn blh jadi wrna emas woooo...ha3...dulu aku selalu beli black water...sekarang dah setahun lebih aku layan daun ketapang je....

hehehe..dulu masa aku br first time bela aro ader gak letak black water..letak byk2 dlm akuarium 2 kaki je waktu tu..abis aro aku duk dlm gelap..memang x nampak ikan langsung sbb aku letak byk sgt balck water time tu..actually apa kesan black water @ air daun ketapang ni pada arowana?
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana   kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down

kualiti air dalam tangki atau kolam ikan arowana
Back to top 
Page 2 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» nak letak ikan dalam kolam
» mana yg terbaik....Aro beli kt kedai ikan ke atau fish farm..
» Suhu air aqua 32 celcius penyebab ikan stress diam di dasar atau ph air?
» ikan kelisa HB kualiti berenang xstabil
» Kolam Anda Dah Bagi Hasil Atau Belum ?