Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Pengalaman Ngeri Pelihara Aro

Go down 
Admin
zcool
6 posters
AuthorMessage
zcool

Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Empty
PostSubject: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeSun Nov 07, 2010 11:32 pm

Mari kita ceritakan pengalaman ngeri pelihara aro. Aku ada 3 peringkat:

1) Ikan melompat masa nak transfer. Dulu 2, 3 kali gak ikan melompat masa nak pindah aro ke kampung aku. Berderau rasa darah mengalir bila ikan melompat & jatuh atas lantai. Tapi Alhamdulillah, setakat nie semua ikan ok semula. Sekarang nie dah tak berlaku lagi insiden nie & kalau berlaku pun takde la serisau dahulu.

2) Elektrik takde. Kat kampung aku selalu bekalan elektrik terputus sementara. Bila mak aku telefon kata takde elektrik, mesti tak boleh duduk diam aku kat KL nie, risau giler. Last2 bila ikan dah sampai 20++, tak boleh jadi nie... Aku beli gen set. Skrg nie kira aman gak hati bila takde elektrik. Ayah aku terus on gen set aje Smile

3) Fogging nyamuk... yang nie mmg betul2 aku takut. Baru2 nie mak aku call kata ada fogging nyamuk kat rumah 3 kali selang rumah aku. Nervous giler aku jap. Teringat citer member aku yg bela ikan kelisa BR dalam kolam depan rumah, KO bila lepas foging. Last2 aku mintak tolong mak aku pinjam canvas kat rumah jiran aku. Alhamdulillah setakat nie ok semua. Tapi solution yang nie masih takde lagi, mungkin aku kena standby canvas aku sendiri la plak...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeMon Nov 08, 2010 3:42 am

Alhamdulillah setakat ni aku takde lagi pengalaman ngeri
cuma time malam raya hari tu je letrik tiba2 takde
nasib baik generator aku sekali start je dah idup hehe Very Happy
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
zcool

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeMon Nov 08, 2010 7:22 pm

bro bob nie dah expert nie... maklum la dah selalu tgk ikan2 kat farm & tengok diorang handle ikan Smile

Admin wrote:
Alhamdulillah setakat ni aku takde lagi pengalaman ngeri
cuma time malam raya hari tu je letrik tiba2 takde
nasib baik generator aku sekali start je dah idup hehe Very Happy
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeMon Nov 08, 2010 10:14 pm

takde le expert, baru je berjinak jinak
mungkin sebb aku guna air dari tasik terus kot
sebb tu risiko kurang
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeMon Nov 08, 2010 10:25 pm

pengalaman ngeri aku sekali ja...2thun lepas aku beli sekoq super red dgn harga rm1350 kt penang...pastu bw balik perlis n buh dlm tank dgn air yg dah takung 3-4 hari dh...heater pun ada....2jam selepas aku lepas aku tgk janggut dia xmau jd lurus...dok melengkung keluaq 2-2 belah...bernafas cepat nk dok atas air ja...pening jg aku...dh la smp tgh mlm dr penang...tukaq air lain...heater pun aku bg panas sket lg...2-3 hari juga dia dok benafas cepat tg janggut dia dh makin lurus balik....pastu makin ok sampai hari nie.....

moral of the story
1. ikan baru beli jgn main lepas je n esok plak baru nk tgk...takut air xngam....
2. janggut arowana adalah isyarat penting untuk kita nk tau air tu ok ke x n udara cukup or x....semlm aku bw blk mg sekor...time lepas jggut dia melengkung sket mgkin sbb lama dlm plastik...dlm stengah jam 2-2 dh lurus balik...so aku leh tidoq lena
Back to top Go down
izzydean

izzydean

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 7:32 am

xback_aro wrote:
pengalaman ngeri aku sekali ja...2thun lepas aku beli sekoq super red dgn harga rm1350 kt penang...pastu bw balik perlis n buh dlm tank dgn air yg dah takung 3-4 hari dh...heater pun ada....2jam selepas aku lepas aku tgk janggut dia xmau jd lurus...dok melengkung keluaq 2-2 belah...bernafas cepat nk dok atas air ja...pening jg aku...dh la smp tgh mlm dr penang...tukaq air lain...heater pun aku bg panas sket lg...2-3 hari juga dia dok benafas cepat tg janggut dia dh makin lurus balik....pastu makin ok sampai hari nie.....

moral of the story
1. ikan baru beli jgn main lepas je n esok plak baru nk tgk...takut air xngam....
2. janggut arowana adalah isyarat penting untuk kita nk tau air tu ok ke x n udara cukup or x....semlm aku bw blk mg sekor...time lepas jggut dia melengkung sket mgkin sbb lama dlm plastik...dlm stengah jam 2-2 dh lurus balik...so aku leh tidoq lena

he..he..he.jagut pun ada signal ye...selamat x terus gugur he..he..he..
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 6:19 pm

izzydean wrote:

hehehe...tu daripada pengalaman aku la...
Back to top Go down
izzydean

izzydean

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 6:42 pm

xback_aro wrote:
izzydean wrote:

hehehe...tu daripada pengalaman aku la...

ok juga pengalaman ko tu bro..byk juga info yg aku boleh dpt...skrg ni aku tgh wat kajian..mcm mana nk jdkan dia platinium arowana..dh 3 tahn aku wat researh ni..x menjadi lagi..dh byk modal abis...hasil ada tp x puas hati sbb ada yg jd badan separuh je platinium tu..sempit kepala otak aku pk research ni...malu malu..hehe...may be sbb aro tu hasil dr hybrib
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeTue Nov 09, 2010 9:13 pm

hadoi...pengalaman ngeri aku dlm bela arowana ada la sekali..pasal ikan lompat gak la..akuarium kecik 2.5kaki, ikan dah 14inci..lompat masa aku tgh tukar air..nak pegang ikan tu takut..so tgk je la kejap seketika kat atas lantai tergolek2..pastu dpt idea..tekap dgn kain masa tangkap ikan tu..

bila masuk balik dlm akuarium..sirip belah bawah kat ekor dah luka and terbelah mcm kita siang ikan..pastu dah lama2 ok balik la ikan tu..

but for sure pengalaman paling ngeri bab aro nie..adalah time dia MATI la..betul x??hehe..
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeSat Nov 13, 2010 4:39 am

bahaya gak kalau ikan dah besar pastu nak tukar air
huhu sib baik ikan aku kecik lagi hehe Very Happy
Back to top Go down
nam3701

nam3701

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 2:33 pm

pengalaman paling ngeri atas punca kemalasan aku.. 2 minggu x tukar air, x bersihkan filter..
ikan dah kena jangkitan kulat.. sisik dah terbukak.. ikan dah mencungap2..
1 aqua 4 kaki ada 2 ekor, saiz masa tu dlm 7inci kot..
mengelabah beruk jap.. bini aku bebel kaw2 punya...
pastu, tukar air 2hari sekali.. 1minggu recover dah...
part yg best, aku beli anak ikan kap.. aro nie x makan pun time sakit tu, ikan kap tu pulak yg makan kulat kat badan aro tu... Laughing
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 7:22 pm

Kalau dah mati dah tak ngeri dah... kena terima aje la. Sebelum nak mati tu mmg dikatakan ngeri Smile

QUOTE(zcool @ Oct 28 2010, 11:59 AM)
kau lagi pro haizad, ikan tak mati... tapi kadang2 pengalaman mati ikan nie adalah satu kemestian kalau kita nak betul2 pelihara ikan. Nak2 kalau kita pelihara secara bulk, baru kita tau rasanya kalau ikan kita mati. Then, kita akan lebih hati2...

aku punya arwah2 sebelum nie semuanya ada 8 ekor...

1) Green aro - 2 ekor (kena serang bakteria, pasal tak jaga air betul2)
2) Green aro - 1 ekor (MIA - sampai skrg jenazahnya tak jumpa, letak dalam FGT)
3) HB aro - 4 ekor (kena dropsy - yg nie aku aku berjaga semalaman cuba nak savekan diorang tapi fail)
4) Hybrid - 1 ekor (melompat keluar akuarium pasal member tak tutup lepas beri makan)

kalau betul2 nak pelihara ikan secara bulk, kena bersabar aje la...

ikan_akeem wrote:
hadoi...pengalaman ngeri aku dlm bela arowana ada la sekali..pasal ikan lompat gak la..akuarium kecik 2.5kaki, ikan dah 14inci..lompat masa aku tgh tukar air..nak pegang ikan tu takut..so tgk je la kejap seketika kat atas lantai tergolek2..pastu dpt idea..tekap dgn kain masa tangkap ikan tu..

bila masuk balik dlm akuarium..sirip belah bawah kat ekor dah luka and terbelah mcm kita siang ikan..pastu dah lama2 ok balik la ikan tu..

but for sure pengalaman paling ngeri bab aro nie..adalah time dia MATI la..betul x??hehe..
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 9:43 pm

zcool, dropsy tu penyakit apa?
hybrid yg mati tu kacuk jenis apa?..
seday ooo bila aro ni mati..mcm duit melayang jugak la rasanya..hihi
Back to top Go down
izzydean

izzydean

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeSun Nov 14, 2010 10:16 pm

zcool wrote:
Kalau dah mati dah tak ngeri dah... kena terima aje la. Sebelum nak mati tu mmg dikatakan ngeri Smile

QUOTE(zcool @ Oct 28 2010, 11:59 AM)
kau lagi pro haizad, ikan tak mati... tapi kadang2 pengalaman mati ikan nie adalah satu kemestian kalau kita nak betul2 pelihara ikan. Nak2 kalau kita pelihara secara bulk, baru kita tau rasanya kalau ikan kita mati. Then, kita akan lebih hati2...

aku punya arwah2 sebelum nie semuanya ada 8 ekor...

1) Green aro - 2 ekor (kena serang bakteria, pasal tak jaga air betul2)
2) Green aro - 1 ekor (MIA - sampai skrg jenazahnya tak jumpa, letak dalam FGT)
3) HB aro - 4 ekor (kena dropsy - yg nie aku aku berjaga semalaman cuba nak savekan diorang tapi fail)
4) Hybrid - 1 ekor (melompat keluar akuarium pasal member tak tutup lepas beri makan)

kalau betul2 nak pelihara ikan secara bulk, kena bersabar aje la...
sedey aku dgr cite tu...green aro ko mcm hang tuah plak hilang jasad x jumpa jumpa...takut dlm perut binatang x...hu..hu..hu..

ikan_akeem wrote:

Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 12:14 am

Penyakit Sisik Berceracak (Protruding Scales / Dropsy)
Penyakit ini disebabkan oleh perubahan mendadak suhu atau PH air. Ia juga boleh disebabkan oleh keadaan air yang kurang baik. Penyakit ini sangat merbahaya dan boleh menyebabkan kematian.

Simptom:
Sisik kelihatan terkeluar terutamanya bila ikan perpusing. Sisik terkeluar ini akan lebih jelas kelihatan bila dilihat dari atas. Ikan akan mula berhenti makan dan susah menyeimbangkan badan di dalam air apabila berenang. Sekiranya sisik-sisik mula kelihatan terkeluar di bahagian kepala, ini menandakan peringkat akhir penyakit di mana ikan akan mati dalam beberapa hari.

Rawatan:
Naikkan suhu air sehingga 34°C secara beransur-ansur (1°C setiap 2 jam). Tambahkan 1% garam akuarium ke dalam air. Naikkan bekalan udara di dalam air. Tukar sebanyak 25% air setiap 2 hari. Tambahkan ubat Tetracycline sebagaimana arahan pembekal. Tambahkan black water atau air daun ketapang untuk menenangkan ikan. Pemberian makanan hendaklah dihentikan sementara. Rawatan hendaklah diteruskan sehingga sisik-sisik kembali seperti sediakala.

Yang hybrid tu nanti aku cari gmbr dia...

ikan_akeem wrote:
zcool, dropsy tu penyakit apa?
hybrid yg mati tu kacuk jenis apa?..
seday ooo bila aro ni mati..mcm duit melayang jugak la rasanya..hihi
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Pengalaman Ngeri Pelihara Aro   Pengalaman Ngeri Pelihara Aro Icon_minitime

Back to top Go down

Pengalaman Ngeri Pelihara Aro
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» berniat n berminat tuk pelihara aro for the 1st time.. minta tunjuk ajar!
» Pengalaman atasi penyakit sisik kembang kat aro
» Pengalaman pahit berurusan dengan Incredible Force Sdn Bhd