Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Sistem pawah arowana......

Go down 
fizaro
kyo82
6 posters
AuthorMessage
kyo82
Admin
kyo82

Sistem pawah arowana...... Empty
PostSubject: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSun Jul 08, 2012 7:33 am

Baru2 ni ada beberapa kawan2 aku dihubungi oleh sebuah company baru bertanyakan adsalah mereka berminat dgn sistem pawah ni....so tergerak hati aku nak komen secara mendalam berkaitan sistem pawah ni berdasarkan pengalaman aku melepak di Bukit Merah setiap hujung mgu dan dah berjumpa dgn pelbagai org dan karenah yg terdapat dalam sistem ni...Aku sendiri dan jumpa beberapa org lama yg menceburi bidang ni dan dah sedia maklum mereka ni antara pelabur yg mempelopori sejak mula sistem ini diperkenalkan...kebnyakkan mereka ini dah mmg mendapat manfaat dari sistem ni sehingga ada yg menjadi jutawan...antara aku nak sebut ialah org lama En Azhar ( bekas penjual ubat2an tradisional ), En Baharom (pekerja JPS) dan En Adan...kesemuanya dari Bukit Merah
Then lebih ramai yg aku jumpa golongan baru yg menceburi bidang ni yg bila disebut arowana raut wajah akan mula berubah suram...antaranya jugak ramai di kalangan kakitangan kerajaan yg mudah nak buat loan dan tidak terkecuali di kalangan kawan2 aku sendiri...
Kenapa jadi keadaan begini? Jadi apa yg aku nampak beberapa faktor yg kena amik kira tambah lagi dgn situasi skrg market dalam Malaysia dah tepu...
Jadi kita akan kupas dalam beberapa aspek khususnya:

1) Profile company @ farm
2) Aspek penipuan
3) Kepakaran
4) Situasi pasaran sepanjang masa
5) Kejayaan @ kegagalan

1) Profile company
Bab ni org akan tanya pertama sekali apabila nak melabur...benda ni xheran sebab dari cerita2 kurang enak yg kita dok dgr sebelum ni...dalam hal ni org akan prefer
kepada company yg agak ternama @ besar kerana ramai pelabur sediakala dan dah lama dalam bidang ni...Kenyataan ni aku agak sokong sebab utk menjamin
pelaburan kita kena pertimbangkan aspek risiko dan kepercayaan yg kita nak bagi pada mereka....tapi dinasihatkan ada beberapa company yg besr skrg mmg dalam
keadaan cukup kritikal...kenapa jadi camtu?...Jawapan paling tepat ialah DISPLIN....bila dah kaya xberingat then bila mula terjebak dgn hutang keliling pinggang akan
timbullah pelbagai masalah...

2) Aspek penipuan
Bab ni antara yg paling popular.... paling hangat ialah apabila seseorang yg ingin melabur bertanya berkaitan kadar keuntungan yg akan diperolehi...beberapa strategi
kotor akan digunakan...antaranya ialah .....jadual keuntungan sepanjang zaman yg dikemukakan...contoh 1 kolam mengandungi 12 ekor arowana betina dan 8 ekor
induk jantan.adakah kita pasti keadaan ni betul? Walhal selepas sistem pawah mula gempaq suatu ketika dulu byk farm menarik pelabur dan mula mencari induk2
murah dari Selatan tanahair.induk2 ni sama ada tak cukup umur( pam mkn kaw2) ataupun dah tua ( kurang productive)...then masalah utama adakah bilangan jantan
betinanya tepat?kompom x?sebab pelabur bukan tau yg mana jantan yg mana betina...then penjaga kolam pun bukan tau sgt sebenarnya...Nak tau btul jantan betina
bila dah matang induk betina dah mula bunting then induk jantan bawak telur... tgk bentuk badan,kepala,shinning,then celup tangan utk rasa lelangit mulut ikan adalah
bukan 100% accurate....
Then lepas tu melalui jadual keuntungan sepanjang zaman jugak ditunjukkan bahawa dengan 12 ekor betina akan memberi hasil sebanyak 2 kali setahun dgn sekali
lepaskan telur sekitar 30ekor...jadi ini bermakna setahun ada 12ekor x 2 kali x 30ekor = 720ekor setahun...bahagi 2 bahagian maka bahagian pelabur ialah 360 ekor
setahun...katakan harga semasa HB ialah rm200 maka bahagian pelabur ialah rm200 x 360 = rm72000 setahun...wow hebat kalo btul2 jadi camtu...cepatla nak jadi
kaya...btul ka blh jadi camtu? Bila agak2nya umur arowana ini akan matang? adakah keadaan dalam setiap kolam akan sama utk mendapat hasil yg sama?...bila
dah dapat hasil adakah risiko kematian kecacatan? Btul ka induk betina akan bertelur 2 kali setahun?....byk persoalan lagi then aku akan sambung lain nt utk bahagian
lain....
Back to top Go down
fizaro

fizaro

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSun Jul 08, 2012 8:13 am

kyo82 wrote:
Baru2 ni ada beberapa kawan2 aku dihubungi oleh sebuah company baru bertanyakan adsalah mereka berminat dgn sistem pawah ni....so tergerak hati aku nak komen secara mendalam berkaitan sistem pawah ni berdasarkan pengalaman aku melepak di Bukit Merah setiap hujung mgu dan dah berjumpa dgn pelbagai org dan karenah yg terdapat dalam sistem ni...Aku sendiri dan jumpa beberapa org lama yg menceburi bidang ni dan dah sedia maklum mereka ni antara pelabur yg mempelopori sejak mula sistem ini diperkenalkan...kebnyakkan mereka ini dah mmg mendapat manfaat dari sistem ni sehingga ada yg menjadi jutawan...antara aku nak sebut ialah org lama En Azhar ( bekas penjual ubat2an tradisional ), En Baharom (pekerja JPS) dan En Adan...kesemuanya dari Bukit Merah
Then lebih ramai yg aku jumpa golongan baru yg menceburi bidang ni yg bila disebut arowana raut wajah akan mula berubah suram...antaranya jugak ramai di kalangan kakitangan kerajaan yg mudah nak buat loan dan tidak terkecuali di kalangan kawan2 aku sendiri...
Kenapa jadi keadaan begini? Jadi apa yg aku nampak beberapa faktor yg kena amik kira tambah lagi dgn situasi skrg market dalam Malaysia dah tepu...

2) Aspek penipuan
3) Kepakaran
5) Kejayaan @ kegagalan

1) Profile company
Bab ni org akan tanya pertama sekali apabila nak melabur...benda ni xheran sebab dari cerita2 kurang enak yg kita dok dgr sebelum ni...dalam hal ni org akan prefer
kepada company yg agak ternama @ besar kerana ramai pelabur sediakala dan dah lama dalam bidang ni...Kenyataan ni aku agak sokong sebab utk menjamin
pelaburan kita kena pertimbangkan aspek risiko dan kepercayaan yg kita nak bagi pada mereka....tapi dinasihatkan ada beberapa company yg besr skrg mmg dalam
keadaan cukup kritikal...kenapa jadi camtu?...Jawapan paling tepat ialah DISPLIN....bila dah kaya xberingat then bila mula terjebak dgn hutang keliling pinggang akan

2) Aspek penipuan
Bab ni antara yg paling popular.... paling hangat ialah apabila seseorang yg ingin melabur bertanya berkaitan kadar keuntungan yg akan diperolehi...beberapa strategi
kotor akan digunakan...antaranya ialah .....jadual keuntungan sepanjang zaman yg dikemukakan...contoh 1 kolam mengandungi 12 ekor arowana betina dan 8 ekor
induk jantan.adakah kita pasti keadaan ni betul? Walhal selepas sistem pawah mula gempaq suatu ketika dulu byk farm menarik pelabur dan mula mencari induk2
murah dari Selatan tanahair.induk2 ni sama ada tak cukup umur( pam mkn kaw2) ataupun dah tua ( kurang productive)...then masalah utama adakah bilangan jantan
betinanya tepat?kompom x?sebab pelabur bukan tau yg mana jantan yg mana betina...then penjaga kolam pun bukan tau sgt sebenarnya...Nak tau btul jantan betina
bila dah matang induk betina dah mula bunting then induk jantan bawak telur... tgk bentuk badan,kepala,shinning,then celup tangan utk rasa lelangit mulut ikan adalah
bukan 100% accurate....
Then lepas tu melalui jadual keuntungan sepanjang zaman jugak ditunjukkan bahawa dengan 12 ekor betina akan memberi hasil sebanyak 2 kali setahun dgn sekali
lepaskan telur sekitar 30ekor...jadi ini bermakna setahun ada 12ekor x 2 kali x 30ekor = 720ekor setahun...bahagi 2 bahagian maka bahagian pelabur ialah 360 ekor
setahun...katakan harga semasa HB ialah rm200 maka bahagian pelabur ialah rm200 x 360 = rm72000 setahun...wow hebat kalo btul2 jadi camtu...cepatla nak jadi
kaya...btul ka blh jadi camtu? Bila agak2nya umur arowana ini akan matang? adakah keadaan dalam setiap kolam akan sama utk mendapat hasil yg sama?...bila
dah dapat hasil adakah risiko kematian kecacatan? Btul ka induk betina akan bertelur 2 kali setahun?....byk persoalan lagi then aku akan sambung lain nt utk bahagian
lain....

Tahniah sahabat kerana berlapang dada berkongsi isu2 berkaitan industri arowana ni yang kebanyakan orang tidak tahu dan tidak faham termasuklah saya..keep it up! Very Happy
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSun Jul 08, 2012 7:17 pm

dan dari pengalaman dan pemerhatian aku sendiri....

- pelabur akan di tunjukkan dengan ikan2 yang dah besar purata lebih dari 18 inci ke ats....adakah dia sedar yang ikan tu mmg sudah cukup matang berdasarkan saiz..ataupun ikan tu dah di pump kaw2 dengan segala bagai makanan untuk mencapai saiz tu....(ikan saiz besar,tapi tak cukup matang, belum cukup akil baligh bawah 2tahun setengah)....di sini pelabur akan diberitahu ikan dah besar dan sedang menunggu masa sahaja untuk bertelur.....umur ikan yg penting ke atau saiz ikan yg pentinng?
- satu lagi pelabur di kelirukan dengan dengan tempoh ikan tu produktif dan juga jangka hayat ikan tu blh hidup...pelabur akan di beritahu jangka hayat ikan ini boleh melebihi 20 tahun jika di jaga dengan baik...di sini pelabur akan menjangkakan yang beliau akan mendapat hasil sepanjang 20 tahun jangka hayat ikan tersebut...tetapi terlupa berapa lama jangka ikan nie produktif untuk menghasilkan anak....aku di beritahu ikan nie sehabis lama produktif sekadar 10 tahun sahaja....
- dan yang paling best tentang jika berlaku kematian ke atas ikan2 tersebut...jarang di beritahu dengan sejujur2nya...
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSun Jul 08, 2012 10:12 pm

Yup apa yg Miang bagitau tu amat tepat sekali....

Aspek penipuan part 2

Kerap kali jugak kedengaran pelabur yg datang kecewa setiap kali harvest...dahla dtg dari jauh...habuk pun xda walaupun ikan dalam kolam dah agak lama dan matang...then bila dtg secara mengejut rupanya kolam dah ditarik awal2 lagi...kes ni byk berlaku masa harga arowana masih tgi suatu ketika dlu....
Selain tu...terdapat kes 1kolam yg sepatutnya dimiliki oleh pelabur utk 1/2 bahagian manakala separuh lagi adalah bahagian pemilik farm...akan tetapi ada pemilik farm yg akan jual bahagian beliau..akan tetapi hasil tetap akan dibahagi dua mcm biasa...lebih teruk sebijik kolam rupanya dah dimiliki oleh beberapa individu tanpa disedari...ada beberapa farm yg cukup terkenal dgn trick ni tapi aku xkan dedahkan secara umum....
Kes penipuan terbaru pula melibatkan penjualan anak ikan.....situasinya begini...hasil yg diperolehi sepatutnya setelah dikelaskan yg normal dan yg cacat dan setelah dijual...pihak farm seharusnya dalam tempoh terdekat segera membayar kepada pelabur...akan tetapi ada farm yg bayar selepas 6 bulan dgn cek company...lebih menyedihkan ada jugak dikalangan mereka yg hanya mendapat cek tendang...Jadi secara matematikal kita dapat lihat bayaran selama 6 bulan tu sepatutnya turut melibatkan sejumlah diveden kerana pihak farm telah menangguhkan satu nilai wang yg sepatutnya blh berkembang dalam tempoh masa 6 bulan tu....
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSun Jul 08, 2012 11:33 pm

and then yang selalu di uar2kan dan untuk di yakinkan adalah syarikat mereka telah di luluskan kerajaan...kerajaan jugak kena....alsanya lagi pihak ssm telah meluluskan pendaftaran mereka
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSun Jul 08, 2012 11:43 pm

kyo82 wrote:

2) Aspek penipuan
3) Kepakaran
5) Kejayaan @ kegagalan

1) Profile company

2) Aspek penipuan
bukan 100% accurate....
lain....

bro...ada sorg lagi ko lupa...kawan seforum nie jugak tuan gabanshah....dia pun dah kaya raya..hasil kolam sendiri..lama dia tak muncul2...g holiday oversea kot...
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeWed Jul 11, 2012 3:30 am

cukup2 la propa hang miang oii...x pasai2 aku yg dpt nama..
lama betui x masuk forum ni..tup2 penuh ngan new post & pm..jenuh..TQ semua forumer..halalkan ilmu korang kt aku..

apa yg deorang ni citer..mmg betuinya..aku sendiri pernah alami bende ni..seb baik langkah2 pencegahan utk trlibat ngan deorang/company tu aku dh prepare awai2..aku rasa bab2 mcmni smua org dh sedia maklum..cuma bagi org2 baru yg nk mencari kekayaan dgn jalan mudah harus amik pengajaran..
skrg ni ada sindrom baru pulak...pelabur2 pakat nk jual kolam/share masing2...yg ni nk citer apa plak... Twisted Evil
Back to top Go down
ikan_akeem

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeWed Jul 11, 2012 3:33 am

gabanzshah wrote:
lama betui x masuk forum ni..tup2 penuh ngan new post & pm..jenuh..TQ semua forumer..halalkan ilmu korang kt aku..

apa yg deorang ni citer..mmg betuinya..aku sendiri pernah alami bende ni..seb baik langkah2 pencegahan utk trlibat ngan deorang/company tu aku dh prepare awai2..aku rasa bab2 mcmni smua org dh sedia maklum..cuma bagi org2 baru yg nk mencari kekayaan dgn jalan mudah harus amik pengajaran..
skrg ni ada sindrom baru pulak...pelabur2 pakat nk jual kolam/share masing2...yg ni nk citer apa plak... Twisted Evil

yup..benda ni pun dah jadi trend pula..ramai pelabur yang nak jual share..w/pun hasil ada..mybe nak guna cash kot..
Back to top Go down
Hazri

Hazri

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeThu Jul 12, 2012 9:15 pm

ikan_akeem wrote:
gabanzshah wrote:

yup..benda ni pun dah jadi trend pula..ramai pelabur yang nak jual share..w/pun hasil ada..mybe nak guna cash kot..

Saya baca dalam salah satu forum sebab harga dah merudum..tak ada satu harga syiling..dorang takut makin2 hri makin jatuh harga..kalau saya salah tolong betulkan..heheh What a Face
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeFri Jul 13, 2012 10:16 pm

barang keperluan blh la ada harga siling...arowana just hobby ja...mana blh ada harga siling...harga bergantung pada kualiti ikan yang di tawarkan...kalau arowana ada harga siling mcm m'gold....untung la dorg yang jual ikan serupa MG....harga dia akan sama dgn harga betul punya mg...
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSat Jul 14, 2012 9:12 am

Harga arowana melambangkan kualiti...MG yg berkualiti masih rm1500 ke atas...Yg mana bawah pada tu pandai2 la kita select...bukan xda yg baik tapi lebih byk yg merapu...tanning kaw2 sampai 6-7 inci pastu jual nama MG cukup byk org buat skrgni....
Back to top Go down
fizaro

fizaro

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitimeSat Jul 14, 2012 9:24 am

kyo82 wrote:
Harga arowana melambangkan kualiti...MG yg berkualiti masih rm1500 ke atas...Yg mana bawah pada tu pandai2 la kita select...bukan xda yg baik tapi lebih byk yg merapu...tanning kaw2 sampai 6-7 inci pastu jual nama MG cukup byk org buat skrgni....

Ye betul betul betul..yang penting puas hati Smile
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Sistem pawah arowana......   Sistem pawah arowana...... Icon_minitime

Back to top Go down

Sistem pawah arowana......
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Sistem Pawah Anak Arowana
» Kolam Anda Dah Bagi Hasil Atau Belum ?
» Sistem Pawah Terbaru..Kot..
» Induk sendiri... boleh join sistem pawah?
» Wujudkan barisan Syariah untuk sistem pawah