Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Induk sendiri... boleh join sistem pawah?

Go down 
hafiizd
Admin
xback_aro
zcool
8 posters
AuthorMessage
zcool

Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Empty
PostSubject: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 12:48 am

As'kum, saya ahli agak baru di sini... nak tanya kalau kita ada induk sendiri, boleh join tak sistem pawah nie? kalau boleh, bagaimana caranya?

btw, mod ingat saya lagi kot. org pahang yg dtg melawat MU naik satria biru pd 27 feb hari tu... Smile
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:24 am

zcool wrote:
As'kum, saya ahli agak baru di sini... nak tanya kalau kita ada induk sendiri, boleh join tak sistem pawah nie? kalau boleh, bagaimana caranya?

btw, mod ingat saya lagi kot. org pahang yg dtg melawat MU naik satria biru pd 27 feb hari tu... Smile

nie email yang saya dapat dari toke mu....kolam lain xsure

Bergantung kepada beberapa perkara.

1. Tajuk Perjanjian (Perjanjian Letak Ikan)
2. Jika Kolam Ternakan ada kekosongan
3. Umur dan jantina Pecahannya kena dikenalpasti dulu.
4. Yuran penjagaan akan dikenakan RM1 sehari bagi setiap ekor ikan. Caj bulanan sehingga hasil pertama diperolehi. Lepas tu tak ada caj tapi ada hasil 50:50
5. Tempoh Kontrak dan isi kontrak yg lain hampir sama
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:31 am

ooo, terima kasih bg jawapan. nak tgk jantan betina tu kena bwk ke kolam ke? boleh post gmbr ke? atau diorang boleh dtg tgk?

Tq.

xback_aro wrote:
zcool wrote:

nie email yang saya dapat dari toke mu....kolam lain xsure

Bergantung kepada beberapa perkara.

1. Tajuk Perjanjian (Perjanjian Letak Ikan)
2. Jika Kolam Ternakan ada kekosongan
3. Umur dan jantina Pecahannya kena dikenalpasti dulu.
4. Yuran penjagaan akan dikenakan RM1 sehari bagi setiap ekor ikan. Caj bulanan sehingga hasil pertama diperolehi. Lepas tu tak ada caj tapi ada hasil 50:50
5. Tempoh Kontrak dan isi kontrak yg lain hampir sama
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:38 am

zcool wrote:
ooo, terima kasih bg jawapan. nak tgk jantan betina tu kena bwk ke kolam ke? boleh post gmbr ke? atau diorang boleh dtg tgk?

Tq.

tu xsure la bro...rasa better bro email diaorg or tggu admin reply......tp kalu sy yg toke sy xbgi org bw masuk induk sndiri...xleh makan untung..hahahaha Laughing ....beli induk rm50k je tapi jual smpai rm120k...
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:44 am

thanks bro... bagi saya ok aje kalau dah namakan sistem pawah Smile. tokey bleh makan untung untuk fries la nanti...

xback_aro wrote:
zcool wrote:

Tq.

tu xsure la bro...rasa better bro email diaorg or tggu admin reply......tp kalu sy yg toke sy xbgi org bw masuk induk sndiri...xleh makan untung..hahahaha Laughing ....beli induk rm50k je tapi jual smpai rm120k...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:50 am

zcool wrote:

w'salam

huhu ingat ler
bro fazley kan, hehe selamat dtg ke forum ni
dah tepon encik anwar ke tanya pasal induk sendiri tu?
Back to top Go down
http://arowana.yolasite.com
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:51 am

dah... tapi jawapan kurang memberansangkan... tu yang nak tau dari sini plak...

Admin wrote:
zcool wrote:

w'salam

huhu ingat ler
bro fazley kan, hehe selamat dtg ke forum ni
dah tepon encik anwar ke tanya pasal induk sendiri tu?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 1:55 am

emmmm memang susah skit kalau guna induk sendiri ni

kena ada kolam kosong baru leh masuk induk
pastu jantina induk kena sama mcm depa praktikkan kat sini 6 jantan 10 betina
pastu kualiti induk lagi kena check, sebb nanti nak jual anak senang skit

dan yg paling risiko, kalau induk mati memang tak ganti
pelabur kena tanggung sendiri
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 2:04 am

hmmm, faham berkaitan nie... cuma nada MU tu cam kurang mesra pelanggan bila kata nak letak induk sendiri Very Happy cam susah sgt. ok, nnti apa2 pun saya fikirkan dulu la. terima kasih...

Admin wrote:

Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 2:52 am

zcool wrote:
hmmm, faham berkaitan nie... cuma nada MU tu cam kurang mesra pelanggan bila kata nak letak induk sendiri Very Happy cam susah sgt. ok, nnti apa2 pun saya fikirkan dulu la. terima kasih...

bukan kurang mesra pelanggan cuma benda ni nak kena banyak keja nanti
lagipun konsep asal diaorg buat, pelabur beli induk yg dah sedia ada

hehe harap paham
aku kenal encik anwar tu mcm mana orgnya :-)
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 7:51 pm

Admin wrote:
zcool wrote:

hehe harap paham
kalau la boleh buka kolam sndiri kan best....kaya²....tanah dh ada org nk sewa tapi mana nk cekau rm300k tu nk korek kolam
Back to top Go down
hafiizd

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeThu Mar 04, 2010 8:52 pm

korek sendiri la pakai cangkul..hehehehe
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeFri Mar 05, 2010 4:41 am

korek kolam takde la mahal sgt... yg mahal nak buat pagar & hal2 keselamatan... Smile

xback_aro wrote:
Admin wrote:
zcool wrote:

hehe harap paham
kalau la boleh buka kolam sndiri kan best....kaya²....tanah dh ada org nk sewa tapi mana nk cekau rm300k tu nk korek kolam
Back to top Go down
master

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeTue Mar 09, 2010 11:40 pm

zcool wrote:

Admin wrote:

perkara ini saya pernah bincang dengan en anwar, ceo MU. bukan tak boleh kalau bawak induk sendiri, cuma syarikat nak pastikan induk yang ada dikolam mu adalah induk yang betul2 berkualiti.. kalau tak nanti dapat anak susah jual kalau kualiti tidak spt yang diharapkan selain juga boleh menjejaskan nama MU sendiri..
kalau tuan ada induk yang matang, saya boleh syorkan beberapa pengusaha yang lain yang boleh bela induk tuan dikolam mereka
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeWed Mar 10, 2010 5:56 am

terima kasih bro master, pengusaha lain tu adakah di bukit merah sendiri atau di tempat lain yea?

master wrote:
zcool wrote:

Admin wrote:

perkara ini saya pernah bincang dengan en anwar, ceo MU. bukan tak boleh kalau bawak induk sendiri, cuma syarikat nak pastikan induk yang ada dikolam mu adalah induk yang betul2 berkualiti.. kalau tak nanti dapat anak susah jual kalau kualiti tidak spt yang diharapkan selain juga boleh menjejaskan nama MU sendiri..
kalau tuan ada induk yang matang, saya boleh syorkan beberapa pengusaha yang lain yang boleh bela induk tuan dikolam mereka
Back to top Go down
master

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeWed Mar 10, 2010 6:32 pm

pengusaha tu ada yang dibukit merah sendiri dan di kulim pun ada
ini pengusaha baru yang baru bukak kolam, modal kurang, so, sapa2 ada induk boleh masuk .. janji jangan campur baka, nanti jadi aro rojak . walabagaimanapun MG dan HB amat-amat dialukan.. Smile

zcool wrote:
terima kasih bro master, pengusaha lain tu adakah di bukit merah sendiri atau di tempat lain yea?

Back to top Go down
azumi_san63

azumi_san63

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeFri Apr 30, 2010 1:24 am

Very Happy Hai, aslmkm... pekabo.... selamat berkenalan....
Back to top Go down
azumi_san63

azumi_san63

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeFri Apr 30, 2010 2:01 am

Saya ingin berkongsi pengalaman beli ikan sendiri, MU & BMA dah sememang jenama yg dah terkenal kat Bt. Merah ni, sebenarnya kalau kita nak beli ikan sendiri then masuk kolam depa ni, depa tak berapa nak seronok mcm tu, cuma depa dpt untung pawah jer, tapi kalau direct beli ikan dgn depa, depa dpt untung jual induk dan pawah sekali. Pengalaman saya ialah pada ketika tu saya bermodal kecil, cuma ader 80k jer, nak beli highback pun tak lepas, so happen saya kenal dgn seorang yg byk supply kat Bt. Merah ni, infact kat MU dan BMA pun dia antara supplier ikan ni. Saya adjust kat Banjar Red utk nak dptkan 2 kolam ni, masa tu memang dah berapa kali berjumpa dgn Fadil ni, tapi segan nak cakap dgn dia kita beli ikan sendiri so saya adjust pada kolam lain kat Bt. Merah ni, saya juga kenal beberapa pengusaha kolam yg kecik2 mcm Al Mukmin Aqua, Pak Mail, Abg Man & few others. Depa ni low profil sket pasal baru start bukak kolam tapi kebanyakkannya dah berpengalaman, mcm abg man tu dia ni ex -BMA. Kerana modal saya kecil (tapi nak kan 2 kolam), banjar red jerlah yg saya mampu, saya adjust ngan Al Mukmin Aqua, kolam dia ni tak byk, dlm 40 kolam jer. Skrg ni hampir semua kolam dah berisi. Cuma ada 3 kolam jer banjar, yg lain HB ngan Gold. Kesimpulannya taklah mahal sgt kalau kita dpt beli induk sendiri, tambah lagi kalau kita beli bulk untuk kolam lagi murah. Cuma skrg ni induk tgh mahal, tak mcm tahun lepas, lepas keluar tv 3 tu yg induk naik hampir nak sekali ganda.
Back to top Go down
zcool

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeSun May 02, 2010 7:49 pm

Terima kasih... kalau ikan2 saya dah matang boleh la saya contact abg2 semua yea Very Happy, tq....

azumi_san63 wrote:
Saya ingin berkongsi pengalaman beli ikan sendiri, MU & BMA dah sememang jenama yg dah terkenal kat Bt. Merah ni, sebenarnya kalau kita nak beli ikan sendiri then masuk kolam depa ni, depa tak berapa nak seronok mcm tu, cuma depa dpt untung pawah jer, tapi kalau direct beli ikan dgn depa, depa dpt untung jual induk dan pawah sekali. Pengalaman saya ialah pada ketika tu saya bermodal kecil, cuma ader 80k jer, nak beli highback pun tak lepas, so happen saya kenal dgn seorang yg byk supply kat Bt. Merah ni, infact kat MU dan BMA pun dia antara supplier ikan ni. Saya adjust kat Banjar Red utk nak dptkan 2 kolam ni, masa tu memang dah berapa kali berjumpa dgn Fadil ni, tapi segan nak cakap dgn dia kita beli ikan sendiri so saya adjust pada kolam lain kat Bt. Merah ni, saya juga kenal beberapa pengusaha kolam yg kecik2 mcm Al Mukmin Aqua, Pak Mail, Abg Man & few others. Depa ni low profil sket pasal baru start bukak kolam tapi kebanyakkannya dah berpengalaman, mcm abg man tu dia ni ex -BMA. Kerana modal saya kecil (tapi nak kan 2 kolam), banjar red jerlah yg saya mampu, saya adjust ngan Al Mukmin Aqua, kolam dia ni tak byk, dlm 40 kolam jer. Skrg ni hampir semua kolam dah berisi. Cuma ada 3 kolam jer banjar, yg lain HB ngan Gold. Kesimpulannya taklah mahal sgt kalau kita dpt beli induk sendiri, tambah lagi kalau kita beli bulk untuk kolam lagi murah. Cuma skrg ni induk tgh mahal, tak mcm tahun lepas, lepas keluar tv 3 tu yg induk naik hampir nak sekali ganda.

master wrote:
pengusaha tu ada yang dibukit merah sendiri dan di kulim pun ada
ini pengusaha baru yang baru bukak kolam, modal kurang, so, sapa2 ada induk boleh masuk .. janji jangan campur baka, nanti jadi aro rojak . walabagaimanapun MG dan HB amat-amat dialukan.. Smile

zcool wrote:

Back to top Go down
kuntakunte

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeSun May 02, 2010 7:53 pm

Salam.cite pasai beli induk ikan dr tokey kolam kemudian pawah kat kolam yg tokey yg sama byk juga dgr dr orang yg tkena. Klu beli ikan luar masuk banyak sgt songehnya. tp bila beli ikan kat depa dia kata ikan dah cukup matang pada hal ikan dok dlm kolam dia boleh katala umur 3 thn ka 4 tahun ka. spa boleh check. tokey saja yg tau sebenornya. Sbb ada yg tkena dah la susah payah cari duit kmudian kongsi ngan kengkawan sejak thn 2009, konon beli ikan matang... tapi sampi arini tarak hasil. asyik kolam orang saja yg dengar ada hasil kolam sahabat and the gang hauleaw pocik elek. Agak2 pasai apa? Bila tanya ikan tak sesuai dgn kolam lagi./ Ikan mati kami ganti yang lain/ Cuaca panas...
Mungkinkah????
1. Ikan kita yang baik dia sendiri pindah kekolam tokey sendiri sampai keluar hasil...
kita bukan boleh pi bawak cip reader dan pi check ikan tiap hari.
2. Penyelewengan pekerja kolam. depa tau ikan mana yg sedang bawa anak. Jd seblm tarikh keluar ikan yg diberitahu pada tuan kongsi pawah dia keluarkan dulu anak. Jd pada hari tarik ikan tak dapat apala.
Yang kawan tadi ikan perut bulan2 byr pinjaman . Untung dok kira atas kertas shj.
3. Kalau pi tgk kolam2 di B Merah. memang sgt banyak. Setahu sy memang ikan matang untuk kolam tak cukup. Mana taknya kan kawan kita sebut tadi telur dlm perut pun orang dah booking. . Kalau kta setakat walk in nak pi beli duit kita macam tak ada nilai... pecayala...Jadi pilihla pengurusan kolam yang tak membelit
4. Memang ia boleh memberi rezeki tetapi tidak ada rezeki yang datang tanpa usaha gigih dan risiko...
Jadi stakat yg sy bincgkn pikir dan hati2 sebelum melabur tanpa pengetahuan. Jgn nanti duit kita terbenam dah tu tiap bulan kene keluar duit lagi. Rolling Eyes
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeSun May 02, 2010 11:52 pm

betul kata saudara kuntakunte tu
kalau dah buat keputusan nak melabur tu seelok-eloknya dtg buat survey dulu
dah puas hati nanti baru join
maklum ler skrg dekat bukit merah dah banyak company
biasa ler dah dalam banyak² tu mesti ada yang takleh pecaya
Back to top Go down
nam3701

nam3701

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeMon May 03, 2010 3:29 am

kuntakunte wrote:
Salam.cite pasai beli induk ikan dr tokey kolam kemudian pawah kat kolam yg tokey yg sama byk juga dgr dr orang yg tkena. Klu beli ikan luar masuk banyak sgt songehnya. tp bila beli ikan kat depa dia kata ikan dah cukup matang pada hal ikan dok dlm kolam dia boleh katala umur 3 thn ka 4 tahun ka. spa boleh check. tokey saja yg tau sebenornya. Sbb ada yg tkena dah la susah payah cari duit kmudian kongsi ngan kengkawan sejak thn 2009, konon beli ikan matang... tapi sampi arini tarak hasil. asyik kolam orang saja yg dengar ada hasil kolam sahabat and the gang hauleaw pocik elek. Agak2 pasai apa? Bila tanya ikan tak sesuai dgn kolam lagi./ Ikan mati kami ganti yang lain/ Cuaca panas...
Mungkinkah????
1. Ikan kita yang baik dia sendiri pindah kekolam tokey sendiri sampai keluar hasil...
kita bukan boleh pi bawak cip reader dan pi check ikan tiap hari.
2. Penyelewengan pekerja kolam. depa tau ikan mana yg sedang bawa anak. Jd seblm tarikh keluar ikan yg diberitahu pada tuan kongsi pawah dia keluarkan dulu anak. Jd pada hari tarik ikan tak dapat apala.
Yang kawan tadi ikan perut bulan2 byr pinjaman . Untung dok kira atas kertas shj.
3. Kalau pi tgk kolam2 di B Merah. memang sgt banyak. Setahu sy memang ikan matang untuk kolam tak cukup. Mana taknya kan kawan kita sebut tadi telur dlm perut pun orang dah booking. . Kalau kta setakat walk in nak pi beli duit kita macam tak ada nilai... pecayala...Jadi pilihla pengurusan kolam yang tak membelit
4. Memang ia boleh memberi rezeki tetapi tidak ada rezeki yang datang tanpa usaha gigih dan risiko...
Jadi stakat yg sy bincgkn pikir dan hati2 sebelum melabur tanpa pengetahuan. Jgn nanti duit kita terbenam dah tu tiap bulan kene keluar duit lagi. Rolling Eyes

netul jgk statement ko ni kuntakunte.. x terfikir pulak aku... scratch scratch
Back to top Go down
azumi_san63

azumi_san63

PostSubject: betul kata saudara kuntakunte tu kalau dah buat keputusan nak melabur tu seelok-eloknya dtg buat survey dulu dah puas hati nanti baru join maklum ler skrg dekat bukit merah dah banyak company biasa ler dah dalam banyak² tu mesti ada yang takleh pecaya   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitimeTue May 04, 2010 12:18 am

Saya setuju tu, apa yg kita kene fikir ialah sentiasa berhati-hati dan kita juga kena positif dlm hal-hal spt ini, selain mencari redha dgn rezeki yg Allah bagi pada kita ni, apa pun yg kita buat mestilah dgn ilmu, tak dpt byk sikit sekurang-kurangnya tau apa yg kita buat. Terutama aspek kewangan yg memberi kesan langsung pada diri kita. On paper memanglah sgt memberangsangkan, utk tempoh jangka panjang ianya sgt memberi pulangan, tapi kene ingat, apa pun ikan ni mahluk Tuhan juga, kalau dia nak bertelur ke, takknak bertelur pun itu keje Dia kan,rezeki, ajal maut tu dah tertulis. Setakat ni nampak ok bagi farm-farm org kita , terutama MU & BMA tu, ramai yg dah berjaya, cuma cepat dan lambat jer bagi pelabur2 yg dah melabur tu. Tentang induk tu, sebenarnya susah kita nak agak tentang umur induk ni, kadang-kadang besar jer, tapi tak cukup umur pun, depa ni pun beli bulk order, lalu ke nak tengok sekor-sekor ikan utk nak masuk lebih drpd seratus kolam dlm satu-satu masa, yg baru-baru ni kebanyakkan induk dtg drpd Johor & Indon (red). The best Chemistry is, induk jantan kalau boleh 6 hingga setahun umur jarak beza dgn yg betinanya. Depa ni mcm kita juga, berselera ngan yg muda or else memang lambat depa nak bertelur. Itu baru dari segi aspek umur, kualiti ikan macamaner depa buat clasification pun tak jelas. Itu pentingnya ilmu dlm arowana bagi kita yg melabur. Apa pun ksesimpulannya, this is the best investment kalau kita compare dgn yg lain, this is a high risk and high return investment. Think positive. Wallahuallam.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Induk sendiri... boleh join sistem pawah?   Induk sendiri... boleh join sistem pawah? Icon_minitime

Back to top Go down

Induk sendiri... boleh join sistem pawah?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kolam Aro Dengan Induk Owner Sendiri
» Sistem pawah arowana......
» Kolam Anda Dah Bagi Hasil Atau Belum ?
» Sistem Pawah Terbaru..Kot..
» Sistem Pawah Anak Arowana