Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

ikan duk garu2 kan cermin??

Go down 
4 posters
AuthorMessage
x-sonic

x-sonic

ikan duk garu2 kan cermin?? Empty
PostSubject: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 8:22 am

bro nk tnyer ikan ikan aku nih duk garu2 kat cermin mcm mn ek

dah tukar air 20%
dah letak garam

nk letak ubat xtau nk letak ubat ape ade ape2 pendapat x??
yg duk garu2 nih bkn setakat aro aku ST (siemes tiger fish) aku pon duk garu2 gak kat cermin nih
yg aku mmg silap aku beli ikan longkang trus letak dlm tank tk qrentin dulu peh nesal sbb sblum nih x dehal ikan aku tk gatal2 mcm nih
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 9:39 am

x-sonic wrote:
bro nk tnyer ikan ikan aku nih duk garu2 kat cermin mcm mn ek

dah tukar air 20%
dah letak garam

nk letak ubat xtau nk letak ubat ape ade ape2 pendapat x??
yg duk garu2 nih bkn setakat aro aku ST (siemes tiger fish) aku pon duk garu2 gak kat cermin nih
yg aku mmg silap aku beli ikan longkang trus letak dlm tank tk qrentin dulu peh nesal sbb sblum nih x dehal ikan aku tk gatal2 mcm nih

ada dua punca biasanya...ikan tu gosokkan badan sbb gatal tu....

1.cacing
2.kutu air

-cacing biasa ko blh nampak kat sisik badan dia..try perhati betul2....tukar air....kasi garam lbh sikit,tp jgn byk2 sgt mau mati ikan...kasi suhu 30 darjah dulu tgk 3/4 ari mcmana...
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 9:52 am

white spot pn ble jd punca gak..try dulu mcm bro miang ckp..up kn suhu 2-3 darjah C drpd biasa..jgn guna ubat apa2 lg.. tunjuk skit gambar ikan hg..bleh kami tgk2 kn..
Back to top Go down
x-sonic

x-sonic

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 9:55 am

hmmm aku duk tgk tk der pon cacing putih2 dalam aquarium aku nih yg kutu air plak aku da google dalam net klau dr rupe bentuk nye mmg xder la hehe ke kutu air nih kecik sgat smpai mate kita mmg xbleh tgk ape ubat die bro miang??

hmm aku bab nk amek gmbr aro nnt mmg Fail ikan br 7inc die punya laju tk ingat klau amek pon dpt gmbr blur je tp tk pe nnt akan di usaha kan hehe

ok2 aku dah set heater 30 darjah dah tambah garam ok tgu tgk la jd mcm mn 2-3 hari nnt Thanks taiko miang n gabanz (mintak2 la menjd):p
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 10:02 am

nak tanya lg..tank beso mana?wc brp kali?filter system apa?or ikan hg tgh stress??
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 10:09 am

kalau caccing,stail dia cacing tu melkat kat badan ikan ler...bukan yg cacing halus putih2 tu..kalau cacing halus putih2 tu senang je ubatnya..buh anak tilapia...sehari clear anak tilapia tu makan...sekor2 di kutipnya....kutu air mmg susah nampak..kutu org pun susah nak nampak inikan kutu ikan....
kalau kena white spot nampak tompok2 putih kat sisik..macam kayap....
ko dah set dah tambah garam....tukar la air 10persen ke sehari tgk mcmana....tapi tulah tank ko besar mana?
teruk sangat ke gatalnya?kalau teruk apa susah...ko tlg garukan la ha3....
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 10:18 am

hehe..hg sendiri pn MIANG memanjang..mmg sesuai la hg tlg solve kn problem bro ni... rabbit
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 9:41 pm

aritu aku tgk kt dinding tank aku ada mcm ulat putih melekat n bergerak² kt cermin...tp bukan cacing mcm sllu tgk tu...aku pun xtau menatang apa....tp ikan aku xdak la plak dok gesel² kt cermin....agak² hampa menatang apa?...semlm beli ank kap rm2 terus clear menatang tu
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 10:06 pm

xback_aro wrote:
aritu aku tgk kt dinding tank aku ada mcm ulat putih melekat n bergerak² kt cermin...tp bukan cacing mcm sllu tgk tu...aku pun xtau menatang apa....tp ikan aku xdak la plak dok gesel² kt cermin....agak² hampa menatang apa?...semlm beli ank kap rm2 terus clear menatang tu

cacing halus tu..kalau kat cermin ada..ko try tgk kat filter box..kat situlah dia bertelurnya...letak ikan bandaraya pun ikan bandaraya tak mau makan..baik cuci felter bersih2...mesin pump,gosok cermin tank..kalau tak buat dia ada lagi..sbb telur dia ada dalam tu
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeThu Jun 16, 2011 10:42 pm

betul2....klu boleh jemur 2-3 hari tank n filter system hg tu..berkesan sgguh..
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 12:22 am

gabanzshah wrote:
betul2....klu boleh jemur 2-3 hari tank n filter system hg tu..berkesan sgguh..
ingat nti nk pindahkan ikan aku tu pastu keringkan tank n filter semggu baru isi air balik....
Back to top Go down
x-sonic

x-sonic

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 1:45 am

hahaha caya lah bro miang n gabanz mmg mnjadi tk smpai 2-3 hari pon smlm naik kan suhu n tambah garam settle lepas solat jumaat td ikan relax jer berenang2 hehe owh aku nyer aqua 4x2 jer kecik jer hmmm td nk amek gmbo die mcm biasa laju je pecut tk makan saman nyer ikan hehe

owh cacing putih nih bertelur dalam filter eh dulu2 mase aku malas cuci filter padan la berlambak aku tgk tp pas cuci settle n aku penah beli ader serbuk biru ape tah name ubat tuh kat kdai pkai sikit jer mmg hilang trus smpai ke laaa tk nampak dah cacing tuh hehe tp kaedah bro miang n bro gabanz lg save duit huhuhu
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 2:37 am

x-sonic wrote:
hahaha caya lah bro miang n gabanz mmg mnjadi tk smpai 2-3 hari pon smlm naik kan suhu n tambah garam settle lepas solat jumaat td ikan relax jer berenang2 hehe owh aku nyer aqua 4x2 jer kecik jer hmmm td nk amek gmbo die mcm biasa laju je pecut tk makan saman nyer ikan hehe

owh cacing putih nih bertelur dalam filter eh dulu2 mase aku malas cuci filter padan la berlambak aku tgk tp pas cuci settle n aku penah beli ader serbuk biru ape tah name ubat tuh kat kdai pkai sikit jer mmg hilang trus smpai ke laaa tk nampak dah cacing tuh hehe tp kaedah bro miang n bro gabanz lg save duit huhuhu

4x2 ok dah tu....biarkan dulu...buang air je sikit, tiap hari......esok ke lusa baru set mcm biasa...takut tak habis mati kutu air tu...cacing putih tu kat filter tempat biaknya..kalau dah banyak..ko tgk kat situ fuhh...penuh...biasa kalau pas tukar air,filter tak cuci.....cacing tu akan keluar berenang2 dalam tank...sbb airnya dah di tukar suhu,ph dah berubah....
jangan amalkan selalu pakai ubat....buat yg neutral dulu...kalau dah habis ikhtiar baru cari ubat.....
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 3:07 am

ada sapa² tau x apa punca leh ada cacing nie?makanan?taik?air paip?
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 3:17 am

xback_aro wrote:

yang nie aku belum buat r & d.....mungkin gabungan semua faktor tu kot.....
Back to top Go down
xback_aro

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 8:10 am

miang wrote:
xback_aro wrote:

atau dia follow ikan kap....
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 10:19 am

bleh jadi..cacing ni jenis parasit..mana2 ikan dia bleh duduk,ikut suka ati dia..sebab tu penjagaan air paling penting..lagi teruk tahap air tu, lagi senang aro nk kene penyakit..hmmm...cacing2 ni tkleh dirawat dgn garam..
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 10:40 am

ni ada gambar2 kemungkinan penyebab2 ikan bro ni menggatal...
1) trichodina
ikan duk garu2 kan cermin?? 250pxtrich2

2)Anchor worm
ikan duk garu2 kan cermin?? Anchorworm2

3) flukes
ikan duk garu2 kan cermin?? Gillfluke

4)fish lice ( argulus)
ikan duk garu2 kan cermin?? Argulus01 ikan duk garu2 kan cermin?? Argulusfishlice

5) Ich @ white spot
ikan duk garu2 kan cermin?? Ichwhitespot2

6) epistylis - ciliate protozoan
ikan duk garu2 kan cermin?? Epistylis
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 11:30 am

gabanzshah wrote:
ni ada gambar2 kemungkinan penyebab2 ikan bro ni menggatal...
1) trichodina
ikan duk garu2 kan cermin?? 250pxtrich2

2)Anchor worm
ikan duk garu2 kan cermin?? Anchorworm2

3) flukes
ikan duk garu2 kan cermin?? Gillfluke

4)fish lice ( argulus)
ikan duk garu2 kan cermin?? Argulus01 ikan duk garu2 kan cermin?? Argulusfishlice

5) Ich @ white spot
ikan duk garu2 kan cermin?? Ichwhitespot2

6) epistylis - ciliate protozoan
ikan duk garu2 kan cermin?? Epistylis

aku tgk gambor pun naik geli...patut ikan gatal2 semacam...tq bro kongsi gambar tengkiu2...ilmu baru nie tuk aku...aku na tanya nie kalau tangan gatai nak rembat aro baru kena bakteria apa pulak?he3...
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 11:40 am

tu dh kene jangkit bakteria tokey farm tu..hehe..tokey2 farm ckp bakteria tu jenis bakmaiduit..hehe
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 11:48 am

gabanzshah wrote:
tu dh kene jangkit bakteria tokey farm tu..hehe..tokey2 farm ckp bakteria tu jenis bakmaiduit..hehe

masih tak jelas lagi....ko tlg tgk kat mikroskop tempat keje ko...he3
Back to top Go down
miang
Admin

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 11:50 am

[quote="xback_aro"]
miang wrote:
xback_aro wrote:

atau dia follow ikan kap....
[/qu

salah satu faktornya..........
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeFri Jun 17, 2011 11:56 am

dh jelas dah..nama bakteria tu-'bak- mai- duit hang'..dikhuatiri bakteria jenis disebar sendiri oleh penjual2 aro..bahaya ni.. ramai dh terkene jangkit..ni gambar bakteria tu :
ikan duk garu2 kan cermin?? Moneyfish

yg ni kesan penyakit tu :

ikan duk garu2 kan cermin?? Emptywallet
Back to top Go down
x-sonic

x-sonic

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeSun Jun 19, 2011 11:40 am

maak aik geli bulu hidung aku peh nasib baik la gan mata kasar x nmpak bda2 nih klau tk mmg tk sentuh la air aquarium hehe bahaya bakteria jenis bakmaiduit.. aku rasa aku dah terkena penyakit nih hehe thank for the info bro :p
Back to top Go down
gabanzshah

gabanzshah

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitimeSat Jul 02, 2011 12:24 pm

jom layannnn..galak dok berjoget kt ikan hgpa tu...
[youtube][/youtube]
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: ikan duk garu2 kan cermin??   ikan duk garu2 kan cermin?? Icon_minitime

Back to top Go down

ikan duk garu2 kan cermin??
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» ikan suka cium cermin
» ikan tahan berapa hari kalau xmakan? ikan 4inci...
» ape ek penyakit ikan aku? uhuhu.. bro2 skalian.. tlg tilik ikan aku ni..
» WTS> white fgt 5x2.5x2 dgn cermin sebelah sekali tutup fgt
» ikan bndarya & ikan kelisa