Arowana Shopzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perbincangan mengenai arowana dan sistem pawah kolam arowana

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Leh la Try

Go down 
3 posters
AuthorMessage
kyo82
Admin
kyo82

Leh la Try Empty
PostSubject: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 11:29 am

Sape2 yg berminat nak try carani lehla cuba ye....mana tau menjadi.Xyah beli tanah mahal2.hehehe.

[youtube][/youtube]
Back to top Go down
azzam2u@yahoo.com

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 12:24 pm

itu la aku cakap...kalo kena cara kat mana pun boleh

jgn la kita asyik kata hanya bukit merah tempat yg boleh biak ikan...padahal ketika kita cakap camtu, singapore dan johor lebih dahulu biak ikan aro ni....org yg asyik ulang cakap aro hanya bleh biak kat bukit merah ni x lain hanyalah keluar dari tokey2 ikan..sebab apa??..sebabnya xda lain, tujuan marketing la..

kita org malaysia jgn banga sgt, patut kita merendah diri belajar dari singapore...kita kena mengaku walaupun kita besar, tp hakikatnya singapore lebih advance dari segi teknologi dan ilmu pembiakan aro...bagi aku aro kacukan yg cantik2 tu satu kemajuan dlm industri ini...

korg tau x kisah ikan kerapu tikus yg mahal tu (rm180/kg) n kerapu harimau (rm70/kg)....tempat paling sesuai untuk ternak ikan ni adalah malaysia....ikan2 ni mmg fav kat restoran2 korea...korea lautnya agak sejuk dan x sesuai ternak ikan ni....
tp apa yang jadi hari ni berbeza...mereka berjaya ternak dengan teknologi mereka...contoh ikan kerapu harimau, nak capai berat 1kg makan masa 8bln, tp korea dah berjaya besarkan kerapu tersebut 2-3kg dlm tempoh 10bln sahaja....

dalam konteks ni, kalo kita cakap thailand xleh berjaya ternak aro silap la...x lama lg jgn terkejut kalo mereka bleh atasi kita...

apa yg aku nk sampaikan kat sini sebenarnya adalah tentang sikap dan pandangan kita sebagai penternak dan pengusaha kolam especially org melayu...kita kena ubah minda kita...pengusaha ni kena blajar dari negara yg lebih maju dgn teknologiya....kadang2 alasan nk menjaga keaslian tu hanya tingal alasan sahaja..sbb nk tutup kelemahan diri akibat ego xnak blajar....(tengok saja sukan sepak takraw, kita ketingalan hari ini sebab kita dulunya sgt ego...konon x perlu blajar lg)

hahaha....tengok aku pun dah suka merapu rapu kat sini...tp harap korg paham la apa yg secara halus hendak aku sampaikan....;p
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 5:57 pm

Betulla apa yg bro azzam tu cakap.Byk iktibar yg blh diambli..Aku rasa klip video kat atas tu dari Hong Kong sebab pemilik video tu org sana..Ada org cakap biak aro dlm tank @ akuarium mg blh cuma hasilnya xtentu dan bil anak agak kurang cam dalam video di atas.

Cuma pendapat aku sape2 yg dah ada ikan sendiri xyah risau sgt nak letak kolam mana bila dah jadi induk nt.Blh je biak dalam kolam sendiri tapi hasil xtaula camne.Ada 1 kisah org Singapore yg ternak aro dalam kolam yg dibina khas dalam rumahnya dapat hasil setelah 7 tahun.Itupun ikan tongyanla.
Back to top Go down
miang
Admin

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 7:45 pm

azzam2u@yahoo.com wrote:
itu la aku cakap...kalo kena cara kat mana pun boleh

jgn la kita asyik kata hanya bukit merah tempat yg boleh biak ikan...padahal ketika kita cakap camtu, singapore dan johor lebih dahulu biak ikan aro ni....org yg asyik ulang cakap aro hanya bleh biak kat bukit merah ni x lain hanyalah keluar dari tokey2 ikan..sebab apa??..sebabnya xda lain, tujuan marketing la..

kita org malaysia jgn banga sgt, patut kita merendah diri belajar dari singapore...kita kena mengaku walaupun kita besar, tp hakikatnya singapore lebih advance dari segi teknologi dan ilmu pembiakan aro...bagi aku aro kacukan yg cantik2 tu satu kemajuan dlm industri ini...

korg tau x kisah ikan kerapu tikus yg mahal tu (rm180/kg) n kerapu harimau (rm70/kg)....tempat paling sesuai untuk ternak ikan ni adalah malaysia....ikan2 ni mmg fav kat restoran2 korea...korea lautnya agak sejuk dan x sesuai ternak ikan ni....
tp apa yang jadi hari ni berbeza...mereka berjaya ternak dengan teknologi mereka...contoh ikan kerapu harimau, nak capai berat 1kg makan masa 8bln, tp korea dah berjaya besarkan kerapu tersebut 2-3kg dlm tempoh 10bln sahaja....

dalam konteks ni, kalo kita cakap thailand xleh berjaya ternak aro silap la...x lama lg jgn terkejut kalo mereka bleh atasi kita...

apa yg aku nk sampaikan kat sini sebenarnya adalah tentang sikap dan pandangan kita sebagai penternak dan pengusaha kolam especially org melayu...kita kena ubah minda kita...pengusaha ni kena blajar dari negara yg lebih maju dgn teknologiya....kadang2 alasan nk menjaga keaslian tu hanya tingal alasan sahaja..sbb nk tutup kelemahan diri akibat ego xnak blajar....(tengok saja sukan sepak takraw, kita ketingalan hari ini sebab kita dulunya sgt ego...konon x perlu blajar lg)

hahaha....tengok aku pun dah suka merapu rapu kat sini...tp harap korg paham la apa yg secara halus hendak aku sampaikan....;p

yg nie mmg aku mmg dah lama terfikir dan aku sangat bersetuju dengan ko....kalau kena air yg sesuai mmg aro blh bertelur...tgk singapore...apa yg dorg ada?aro asli mmg tak ada kat sana....dah lah tu dorg pun duduk kat pulau yg tak seluas mana......tapi mcmana diorg blh breed?sbb teknologi dan kajian yg dorg buat....yg kita?kena ada ratus2 ribu baru blh dapat sekolam...aku nie rumah tak dak ruang...kalau ada...dah lama aku buat kolam simen ltk induk dalam tu...tak pyh banyak2 20 HB dah cukup...tgk mcamana hasilnya....
kalau korang nak tau....vietnam dgn thailand mmg antara pengimport terbesar anak2 arowana kita..aku dah tengok sendiri statistik dari Jbtn perikanan...sbbnya?agak2 kenapa?mungkin dorg nk try buat breeding sendiri?so pikir2kan lah...
Back to top Go down
miang
Admin

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 7:48 pm

kyo82 wrote:
Betulla apa yg bro azzam tu cakap.Byk iktibar yg blh diambli..Aku rasa klip video kat atas tu dari Hong Kong sebab pemilik video tu org sana..Ada org cakap biak aro dlm tank @ akuarium mg blh cuma hasilnya xtentu dan bil anak agak kurang cam dalam video di atas.

Cuma pendapat aku sape2 yg dah ada ikan sendiri xyah risau sgt nak letak kolam mana bila dah jadi induk nt.Blh je biak dalam kolam sendiri tapi hasil xtaula camne.Ada 1 kisah org Singapore yg ternak aro dalam kolam yg dibina khas dalam rumahnya dapat hasil setelah 7 tahun.Itupun ikan tongyanla.

aku ada tgk video singapore dpt anak aro hasil dari kolam hiasan dorg...pada akulah..kalau nk buat bisnes betul2 baik buat kat kolam tanah...tak kira kolam kat mana yg penting air cantik....tapi kalu nak suka2.. kat kolam hiasan dah blh....bela je...kalau bertelur...kira kejayaan peribadi dah tu....tak kisah lah tong yan ke hibrid ke...untuk suka2 dan koleksi sendiri dan kejayaan peribadi...he3
Back to top Go down
azzam2u@yahoo.com

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 8:05 pm

itu la..kalo ternak, buat kolam sendiri sekadar hobi...xda la kita kisah sgt dia beranak ke x...sb hobi adalah satu ubat yg menghilangkan rasa jemu menungu hasil..

tp kalo dah dpt hasil, lg pulak hasil tu dtg dari kolam depan rumah saja....pergh..mmg kayap la...hahaha..rezki turun dari langit..
Back to top Go down
miang
Admin

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 9:06 pm

azzam2u@yahoo.com wrote:
itu la..kalo ternak, buat kolam sendiri sekadar hobi...xda la kita kisah sgt dia beranak ke x...sb hobi adalah satu ubat yg menghilangkan rasa jemu menungu hasil..

tp kalo dah dpt hasil, lg pulak hasil tu dtg dari kolam depan rumah saja....pergh..mmg kayap la...hahaha..rezki turun dari langit..

iyeaa....betul....main aro ni sekadar hobi je pun....bt tmbh side income jugak....tp lbh kpada hobi....sepenat mcmana pun msh ada tenaga nk uruskan dia....
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 9:14 pm

Yup pada bro2 yg mg minat ngan aro ni xda mslh nak beli walaupun market xmenentu skrgni.Plan B mesti kena ada.Ni aku baru pas pi minum ngan kwn aku.Rupanya Mat Don owner BMA pun ada join.Sembang punya sembang dia sendiri ckp jgn bergantung sepenuhnya pada aro ni.Dia sendiri xbrani nak jangkakan market aro pada masa depan...
Back to top Go down
miang
Admin

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeMon Mar 28, 2011 10:22 pm

kyo82 wrote:
Yup pada bro2 yg mg minat ngan aro ni xda mslh nak beli walaupun market xmenentu skrgni.Plan B mesti kena ada.Ni aku baru pas pi minum ngan kwn aku.Rupanya Mat Don owner BMA pun ada join.Sembang punya sembang dia sendiri ckp jgn bergantung sepenuhnya pada aro ni.Dia sendiri xbrani nak jangkakan market aro pada masa depan...

apa yg mat don joint?
Back to top Go down
kyo82
Admin
kyo82

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitimeTue Mar 29, 2011 5:31 am

miang wrote:

apa yg mat don joint?

Join minum ngan ktrg la pagi tadi.Tu yg sembang2 ngan dia pasal market aro ni.Dia ada cakap kalo market aro international dah bukak secara menyeluruh mgkin dia akan bantu @ bekerjasama ngan farm bumiputra lain utk pasarkan aro ni ke lua.Buat masa ni dia plan hanya utk BMA jela.
Back to top Go down
Sponsored content

Leh la Try Empty
PostSubject: Re: Leh la Try   Leh la Try Icon_minitime

Back to top Go down

Leh la Try
Back to top 
Page 1 of 1